پاتما دنیای وارونه

(Patema Inverted)

thumbnail
۱۱ سال به بالا
۹ تا ۱۱ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمه و علمی-تخیلی درباره‌ی دختر و پسری کنجکاو و از دنیا‌هایی متفاوت و تلاش آن‌ها برای کشف دنیاهای وارونه‌ی یکدیگر

سال: 2013
  بررس فیلم: فاطمه علیزاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  حس دلتنگی پاتما بعد از نبود لاگوس و غم ایجی بابت مرگ پدرش، مخالفت‌های پدربزرگ پاتما با اکتشافات او در تونل‌ها، حس تنهایی ایجی از حضور در مدرسه و بودن در کنار همکلاسی‌هایی که با او تفاوت‌های زیادی دارند، احساس امیدی که لاگوس و پدر ایجی از پیدا کردن یکدیگر و با هم بودن‌شان دارند، تحقیرهای ایزامورا بابت تفاوت‌های پاتما و مردمش با مردم آیگا و حس دوستی عمیق میان پورتا، پاتما و ایجی، همگی می‌توانند برای کودکان و نوجوانان قابل ارتباط و همذات‌پندارانه باشند.
  پاتما و ایجی نوجوانانی کنجکاوند و حاضر نیستند اطاعت بی‌چون‌‌و‌چرایی از قوانین قدیمی داشته باشند. لاگوس و پدر ایجی با پذیرفتن تفاوت‌هایشان، برای کشف دنیاهای جدید با یکدیگر همکاری می‌کنند تا هواپیمایی بسازند و دیگر انسان‌ها را نیز درباره‌ی وجود دنیای خودشان آگاه کنند. پورتا و ایجی می‌فهمند لازم نیست در راه نجات پاتما با هم رقابت کنند، بلکه تنها با همکاری یکدیگر می‌توانند او را از چنگ ایزامورا آزاد کنند. شخصیت‌های داستان می‌فهمند که نباید از روی تفاوت‌های ظاهری‌شان درباره‌ی دیگران قضاوت کنند و ممکن است واقعیت با آن چیزی که می‌بینیم و به آن باور داریم، کاملاً متفاوت باشد. پاتما، ایجی و پورتا با شجاعت در برابر تهدیدات پیرامون‌شان می‌ایستند و برای نجات جان هم از انجام هیچ تلاشی دریغ نمی‌کنند.
  بین ایجی و پاتما عشقی در جریان است و پورتا نیز به پاتما علاقه‌مند است.
  ایزامورا با لحنی خشن با دیگران صحبت می‌کند و بارها ایجی و پاتما را تهدید به مرگ می‌کند و برای صحبت درباره‌ی مردم پاتما از عباراتی مانند «وارونه‌های کثیف» و «گناهکاران نابخشوده» استفاده می‌کند. ایجی و پورتا نیز در بحثی که با هم دارند از عباراتی مثل «فَکِت رو ببند» و «حرف نزنی میگن لالی» استفاده می‌کنند.
  در خلال داستان، کودکان با اهمیت نیروی جاذبه‌ی زمین و عواقب آزمایش‌های خطرناک انسانی آشنا می‌شوند.
  به طور کلی، این موضوع که افراد وارونه‌اند و پیوسته امکان مرگ آن‌ها با پرتاب شدن‌شان به سمت آسمان وجود دارد، موضوعی ترسناک به نظر می‌رسد. ایزامورا، رهبر آیگا چهره‌ای خشن دارد و در صحنه‌هایی پاتما را تهدید به پرت شدن و ایجی را تهدید به کشتن می‌کند. ایجی می‌فهمد که ایزامورا پدرش را که قصد پرواز داشته، کشته و پاتما می‌بیند که ایزامورا هنوز جسد لاگوس را در اتاقش به صورت وارونه نگه می‌دارد. در انتهای فیلم، ایزامورا به پای ایجی شلیک می‌کند تا پاتما را رها کند و در ادامه نیز می‌خواهد با چاقویی او را بکشد. اما پورتا با پرتاب خود سمت او، جلوی این کارش را می‌گیرد. تماشای این صحنه‌ها و چهره‌ی مأموران آیگا با لباس‌ها و ماسک‌هایی سیاه‌رنگ، چشمان قرمز و دستکش‌هایی که مجهز به الکتریسیته‌اند، ممکن است برای کودکان کوچک‌تر و حساس، دلهره‌آور و ترسناک باشند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان این فیلم انیمه‌ که در آینده می‌گذرد، درباره‌ی تصمیم عجیب دانشمندانی است که در سال ۲۰۶۷ تلاش می‌کنند تا از جاذبه‌ی زمین انرژی استخراج کنند، اما در نهایت باعث تغییرات عظیمی در زمین می‌شوند؛ طوری که جاذبه‌ی بخشی از زمین وارونه عمل می‌کند و تعداد زیادی از مردم کشته می‌شوند و آن‌هایی که زنده مانده‌اند، با پذیرش جاذبه‌ی برعکس زندگی جدیدی برای خود می‌سازند. پاتما و ایجی که هر کدام متعلق به یکی از این دنیاهای وارونه‌اند، به صورت اتفاقی با یکدیگر آشنا و دوست می‌شوند، اما در این بین رهبر سرزمین ایجی قصد نابودی مردمان دنیاهای دیگر را دارد. در طول فیلم پاتما همچون لاگوس، محافظ گمشده‌اش، و ایجی مانند پدرش تلاش می‌کنند درباره‌ی دنیای پیرامون خود کنجکاو و حساس باشند و خود را ملزم به پیروی از قوانین قدیمی دنیاهایشان نکنند. ایجی، پاتما و محافظ نوجوانش، با پذیرش تفاوت‌های یکدیگر، همدلانه و شجاعانه در کنار هم می‌مانند و در مقابل خطرات پیش رو از یکدیگر دفاع می‌کنند. پدر ایجی و لاگوس نیز پس از آشنایی با یکدیگر تلاش می‌کنند هواپیمایی بسازند و با آن، دنیاهای دیگر را کشف کنند و به مردم آن‌ها بگویند که سرزمین‌های دیگری وجود دارند و نباید از رویارویی با یکدیگر ترسی داشته باشند.
  فیلم چندین صحنه‌ی خشن و ترسناک دارد؛ از جمله امکان پرت شدن ایجی و پاتما در قعر آسمان، تهدیدهایی در مورد کشتن ایجی و پرتاب کردن پاتما به سمت آسمان، درگیری تن‌ به ‌تن بین شخصیت‌ها، صحنه‌ی کشته شدن پدر ایجی و جسد آویزان لاگوس و چهره‌ی ترسناک مأمورانی با لباس‌هایی سیاه و چشمانی سرخ. نشان دادن عشق ایجی و پاتما به یکدیگر و علاقه‌ی پورتا به پاتما نیز به فیلم فضایی نوجوانانه داده است. موضوع داستان هم که حول مفهوم جاذبه و رابطه‌ی میان مردم و رهبران شکل گرفته، ممکن است برای کوچک‌ترها سنگین و غیر قابل ارتباط باشد. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۹ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۹ تا ۱۱ سال نیز در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه والدین تماشا کنند تا علاوه بر احساس امنیت، فرصت گفتگو درباره‌ی موضوعات داستان را نیز داشته باشند.

  چکیده داستان

  پاتما، دختری است که همراه با مردم سرزمینش، زیرِ زمین برای خود دنیایی ساخته‌اند و سعی می‌کنند زندگی آرامی همراه با پیروی از مقررات داشته باشند. او تحت‌تأثیر محافظ سابقش، فردی به نام لاگوس، می‌خواهد دنیاهای دیگری را کشف کند و طی یکی از همین اکتشافات، ناگهان به قعر تونلی پرت می‌شود و از دنیایی سر درمی‌آورد که جاذبه‌ای وارونه دارد. در این دنیا او با پسری به نام ایجی آشنا می‌شود که ساکن این دنیای وارونه به نام آیگا است. رهبر آیگا که ایزامورا نام دارد، مردمان متفاوت از خود را دشمنانی گناهکار فرض می‌کند و قصد نابود کردن آن‌ها را دارد. او که از حضور پاتما باخبر شده، دستگیرش می‌کند تا از جای بقیه‌ی مردم او باخبر شود. ایجی برای نجات پاتما به دنیای زیرِ زمین می‌رود تا از مردم او کمک بگیرد. در نهایت پاتما نجات پیدا می‌کند، اما ایزامورا که به دنبال آن‌هاست، بالاخره خود را به سرزمینِ او می‌رساند. طی درگیری ایزامورا با محافظ نوجوان پاتما، سطح زیر پای آن‌ها ترک می‌خورد و دنیای جدیدی را بالای آن می‌بینند که با جاذبه‌ی دنیای پاتما برابر است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  نظر شما درباره‌ی محاکمه‌ی انسان‌ها فقط به خاطر تفاوت در طرز تفکرشان چیست؟
  چرا رهبر آیگا می‌خواست همه‌‌ی کسانی را که شبیه او نبودند از بین ببرد؟ او افراد معترض و متفاوت را چه تهدیدهایی می‌دید؟
  تفاوت‌های این فیلم با نمونه‌های هالیوودی آن در چیست؟ شما کدام را ترجیح می‌دهید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  سال انتشار ۲۰۱۳