پادشاه توییتی

(King Tweety)
thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و کمدی درباره‌ی توییتی و خانواده‌اش، ماجراجویی آن‌ها در قصر سلطنتی و تلاش برای نجات ملکه

سال: 2022
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  توییتی برادر کوچک‌تر گربه است و گربه که تصور می‌کند قبل از توییتی زندگی راحت‌تری با مادربزرگ داشته، به او حسادت می‌کند. گربه همیشه در حال اذیت کردن توییتی است ولی در قصر پادشاه و زمانی که توییتی به دردسر می‌افتد، گربه مشکلاتش با او را کنار می‌گذارد و او را از دست مشاور نجات می‌دهد. چالش‌های بین آن‌ها، رابطه‌شان با مادربزرگ و ماجراجویی‌هایشان در کنار هم می‌تواند برای کودکان قابل ارتباط باشد.
  توییتی خوش‌قلب و مهربان است و با وجود این‌که گربه او را آزار می‌دهد، او را به عنوان برادرش دوست دارد. گربه به توییتی حسادت می‌کند ولی وقتی دشمن مشترکی سر راهشان قرار می‌گیرد، او را عضوی از خانواده‌اش می‌داند و به او کمک می‌کند.
  مشاور دربار از مادربزرگ خوش‌اش می‌آید و در چند موقعیت به عروسی‌اش با او اشاره می‌کند. گربه چند بار شلوار مشاور را پایین می‌کشد و لباس‌زیرش نمایان می‌شود. موضوع خاندان سلطنتی و رقابت درباریان برای نشستن بر تخت سلطنت به دنیای کودکان ارتباطی ندارد.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیزی استفاده شده که بخشی از آن‌ها در نسخه‌ی دوبله اضافه شده‌اند: لعنت، گم شید، خاک تو سرت، بدبخت، رو مخ، خنگ، مونگول، سیبیل، نادون، خل و چل، بی‌تربیت، زده به سرت، خبیث، گستاخ، احمقانه، مسخره‌بازی، داغون، جیگر، آشغال، به‌دردنخور، بچه سوسول.
  زد و خورد و تعقیب و گریز در طول فیلم در جریان است. شخصیت‌ها مدام به در و دیوار پرتاب می‌شوند، از بلندی سقوط می‌کنند، له می‌شوند، تکه تکه می‌شوند ولی دوباره به کارشان ادامه می‌دهند. ملکه از قصر ربوده شده و بعداً مشخص می‌شود زندانی است. گربه همه‌ی پرنده‌ها را به چشم غذا می‌بیند. مشاور دربار قصد کشتن توییتی را دارد؛ او روش‌های مختلفی مانند بلعیده شدن توسط کوسه‌ها و مسمومیت با شراب را امتحان می‌کند. مشاور و همدستانش کیکی به شکل توییتی را برش می‌زنند و می‌خورند. پرنده‌ی غول‌پیکری می‌خواهد توییتی را بخورد. مشاور تبدیل به هیولایی با رفتاری خشن می‌شود. مارها و زنبورها گربه را دنبال می‌کنند. مادربزرگ با موتورش به در و دیوار برخورد می‌کند و سر راهش همه چیز را خراب می‌کند. توییتی زندانی می‌شود. مشاور گربه را شکنجه می‌کند. دستیاران مشاور در قالب پلیس، گربه و مادربزرگ را تعقیب می‌کنند و به سمت آن‌ها شلیک می‌کنند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  فیلم انیمیشنی دوبعدی پادشاه توییتی، درباره‌ی پرنده‌ی کوچک زردرنگی به نام توییتی است که تاکنون انیمیشن‌های مختلفی درباره‌اش ساخته شده است. در این فیلم، توییتی همراه با مادربزرگ و برادرش گربه، که دل خوشی از داشتن همچین برادری ندارد، به جزایر قناری می‌روند تا توییتی که به نظر می‌رسد یکی از اعضای خانواده‌ی سلطنتی است، پادشاه شود. آن‌ها بعد از مدتی متوجه می‌شوند که ملکه‌ی قبلی را مشاور دربار دزدیده و حالا هم قصد دارد توییتی را از بین بردارد تا خودش شاه شود. گربه که همیشه توییتی را اذیت می‌کند و گاهی بدش نمی‌آید او را بخورد، حالا که دشمن مشترکی پیدا کرده‌اند، برای دفاع از برادرخوانده‌اش و نجات توییتی همه‌ی تلاش‌اش را می‌کند. فیلم بر این نکته تاکید می‌کند که پیوند خونی و عاطفی از هر چیز دیگری مهم‌تر است و قدرت افراد در خانواده هزار بار بیشتر از قدرت‌شان به‌‌تنهایی است.
  زد و خورد و تعقیب و گریز در طول فیلم در جریان است و شخصیت‌ها مدام به در و دیوار می‌خورند، سقوط می‌کنند، له می‌شوند و همچنان ادامه می‌دهند. ملکه در زندان است و توییتی هم قرار است به قتل برسد. روش‌های مختلفی مثل مسمومیت با شراب یا خورده شدن توسط کوسه‌ها برای قتل او به کار می‌رود، ولی در نهایت اتفاقی برایش نمی‌افتد. موضوع سلطنت و رقابت درباریان برای پادشاه شدن موضوع معناداری در دنیای کودکان نیست؛ ضمن این‌که فیلم به خانواده‌ی سلطنتی و حق ذاتی آن‌ها برای نشستن بر تخت سلطنت به صورت امری بدیهی پرداخته که می‌تواند برداشت‌های نادرستی را در کودکان به وجود بیاورد. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۶ تا ۸ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی بزرگ‌ترها تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  توییتی با برادرش گربه و مادربزرگش زندگی می‌کند. آن‌ها در خانه نشسته‌اند و حوصله‌شان سر رفته که ناگهان در اخبار می‌بینند ملکه‌ی جزایر قناری از قصر ربوده شده و سربازان به دنبال جانشینی از خانواده‌ی او هستند. توییتی به خاطر شباهتش با ملکه به نظر می‌رسد که یکی از اعضای خانواده‌ی سلطنتی باشد. آن‌ها به جزایر قناری سفر می‌کنند و توییتی بر تخت سلطنت می‌نشیند، اما بعد از مدتی معلوم می‌شود مشاور خاندان سلطنتی، ملکه را زندانی کرده تا خودش بعد از او پادشاه شود و حالا قصد دارد توییتی را هم از بین ببرد. توییتی با کمک گربه و مادربزرگ نجات پیدا می‌کند و ملکه هم از زندان آزاد می‌شود.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  کارتون‌های دیگر توییتی را تماشا کرده‌اید؟ به نظرتان چرا انیمیشن‌های مختلفی درباره‌ی شخصیت توییتی ساخته می‌شود؟
  فکر می‌کنید چرا رفتار گربه در دربار تغییر کرد و به جای آزار و اذیت توییتی، شروع به نجات جان او کرد؟
  به نظر شما مادربزرگ و گربه و توییتی چگونه یک خانواده شده‌اند؟ چه اتفاقاتی آن‌ها را کنار هم قرار داده است؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Careen Ingle
  مدت زمان ۸۱
  کشور سازنده ایالات متحده آمریکا
  استودیو Warner Bros. Animation
  بازیگران اریک بوزا، فلولا بورگ، کارلیس برک
  سال انتشار ۲۰۲۲