پادشاه

(King)
thumbnail
۱۰ سال به بالا
۸ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی ماجراجویانه درباره‌ی رابطه‌ی عاطفی دختری نوجوان با یک توله‌شیر و تلاش برای بازگرداندن او به زیستگاه طبیعی‌اش

سال: 2022
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  اینِس به خاطر مرگ مادرش تنها و غمگین است. او ترجیح می‌دهد در اتاقش بماند و اتفاقات روزمره‌اش را برای مادرش تعریف کند. اینِس رابطه‌ی بدی با برادرش دارد. الکس معمولا سر به سر او می‌گذارد و از او فیلم‌های مسخره می‌گیرد و به پسرهای قلدر مدرسه نشان می‌دهد. رابطه‌ی اینِس با نامادری‌اش خوب نیست و از دست پدرش هم عصبانی است که چرا هیچ وقت در خانه نیست. او وقتی توله‌شیر را پیدا می‌کند رابطه‌ی عمیق و دوستانه‌ای با او برقرار می‌کند و به نظر می‌رسد با برقراری ارتباط با او می‌تواند آسیب‌هایی که از مرگ مادر دیده است را التیام بخشد. تجربه‌ها و احساسات اینِس و الکس می‌توانند برای کودکان هم‌ذات‌پندارانه و معنادار باشند.
  اینِس جسور و مصمم است و وقتی تصمیم می‌گیرد توله‌شیر را به آفریقا برساند، هیچ چیز نمی‌تواند او را متوقف کند. او با وجود خشمی که از برادرش دارد، وقتی حسن نیت او را می‌بیند به تدریج او را می‌پذیرد و رابطه‌اش را بازسازی می‌کند. الکس و مکس وقتی پایداری اینِس برای رسیدن به هدفش را می‌بینند با او همراه می‌شوند و از او حمایت می‌کنند. الکس در پایان فیلم، جایی که حس می‌کند اینِس نمی‌تواند از توله‌شیر جدا شود، قاطعانه جمله‌ای کلیدی می‌گوید و اینِس را متوجه وابستگی‌اش به شیر می‌کند.
  پدربزرگ و الکس درباره‌ی علاقه‌ی او به دختری حرف می‌زنند. دامپزشک سیگار می‌کشد و پدربزرگ چیزی شبیه به ماری‌جوانا می‌کشد.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیزی استفاده شده: دیوونه، احمقانه، گوشات کره، کلاهبردار، لعنتی، مزخرف، برو بمیر، خفه شو، عوضی، کثافت، آشغال، می‌کشمت، قراضه. زنی برای توهین، انگشت وسطش را نشان می‌دهد.
  در ابتدای فیلم مشخص می‌شود مادر اینِس قبلا از دنیا رفته و اینِس از این بابت خشمگین است. بچه‌های مدرسه با قلدری الکس را مجبور می‌کنند از خواهرش فیلم‌های مسخره بگیرد و منتشر کند. اینِس از الکس عصبانی می‌شود و گوشی او را پرت می‌کند. او با دارت تیزی الکس را تهدید می‌کند. پلیس به خانه‌ی بچه‌ها می‌آید و اینِس از پنجره فرار می‌کند. او شیر را در ساکی گذاشته و با اضطراب در خیابان و مترو راه می‌رود. اینِس پول پدربزرگش را می‌دزدد و او را مجبور می‌‌کند که همراهی‌اش کند. شیر از حال می‌رود و به نظر می‌رسد بیمار است. دامپزشک سر اینِس فریاد می‌زند. اینِس با نگهبانی درگیر می‌شود و دست او را گاز می‌گیرد. توله‌شیر پای گلادیاتوری را زخمی می‌کند. الکس مجبور می‌شود بدون این که بلد باشد، رانندگی کند. ماشین نامادری از جاده خارج می‌شود. توله‌شیر گم می‌شود و بعد هم از صخره‌ای پایین می‌‌افتد و از هوش می‌رود. اینِس وقتی می‌فهمد الکس چه کرده او را می‌زند. پلیس در طول فیلم به دنبال اینِس و الکس است و می‌خواهد شیر را از بین ببرد. پلیس شیر را داخل قفس می‌اندازد و اینِس گریه می‌کند. الکس برای ورود دزدکی به دامپزشکی، با استفاده از کارت در را باز می‌کند. پلیس اینِس را می‌گیرد و او فریاد می‌زند. مکس سگ‌ها را آزاد می‌کند تا پلیس را دنبال کنند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  فیلم سینمایی پادشاه، درباره‌ی دختربچه‌ای در آغاز نوجوانی، به نام اینِس است که به خاطر مرگ مادر و نبودن همیشگیِ پدر، خشمگین و تنهاست. او به طور اتفاقی با توله‌شیری آشنا می‌شود و تصمیم می‌گیرد او را به پلیس تحویل ندهد و به زادگاهش برگرداند. توله‌شیر از دست قاچاقچیان فرار کرده و حالا پلیس به دنبال اوست تا برای جلوگیری از سرایت بیماری‌های خطرناک، او را از بین ببرد. اینِس به تدریج رابطه‌ای صمیمانه و عاطفی با شیر پیدا می‌کند که به او روحیه و انگیزه می‌دهد و کمک می‌کند تا وابستگی به مادرش را پشت سر بگذارد. رابطه با توله‌شیر و تلاش برای نجات او، رابطه‌ی اینِس با برادرش را هم تحت‌تاثیر قرار می‌دهد. اینِس و برادرش در طول فیلم به هم نزدیک‌تر شده و موفق می‌شوند در کنار هم به موفقیتی بزرگ دست پیدا کنند. فیلم نشان می‌دهد داشتن رابطه‌ي عاطفی و هدفی که زندگی اینِس را معنادار می‌کند، چگونه می‌تواند به او نیروی مواجهه با چالش‌های زندگی‌اش را بدهد.
  فیلم صحنه‌ها و موقعیت‌های خشن و ترسناکی دارد. اینِس به خاطر مرگ مادرش غمگین و عصبانی است و با دیگران بدرفتاری می‌کند. او توله‌شیر را از پلیس پنهان می‌کند و در طول فیلم در حال فرار از دست پلیس است. نکته‌ی دیگری که والدین باید به آن توجه داشته باشند این است که توله‌شیر ممکن است واکسن نزده باشد و بیماری‌هایی را به انسان‌ها منتقل کند ولی اینِس بدون توجه به این موضوع، او را پیش خودش نگه می‌دارد و تا پایان فیلم هیچ نقدی به کار او وارد نمی‌شود. همچنین به نظر می‌رسد یکی از شخصیت‌های فیلم ماری‌جوانا دود می‌کند. تماشای این فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۸ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۸ تا ۱۰ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی بزرگ‌ترها تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  توله‌شیری که به صورت قاچاقی وارد کشور شده، در فرودگاه از دست قاچاقچیان فرار می‌کند و به خانه‌ی خواهر و برادری نوجوان به نام‌های اینِس و الکس پناه می‌برد. اینِس و الکس با نامادری‌شان زندگی می‌کنند و پدرشان هم همیشه در ماموریت است. آن‌ها در اخبار متوجه می‌شوند که پلیس به دنبال این توله‌شیر است تا او را که ممکن است ناقل بیماری‌های خطرناکی باشد از بین ببرد. اینِس وقتی شیر را در اتاقش می‌بیند تصمیم می‌گیرد از طریق ارتباط با گروهی دوستدار حیوانات در آفریقا، توله‌شیر را به زادگاهش برگرداند. او برای این کار به دیدن پدربزرگ ماجراجویش می‌رود و موفق می‌شود او را با خود همراه کند. الکس هم که در ابتدا از سر کنجکاوی اینِس را تعقیب کرده، با او همدست می‌شود و هر سه موفق می‌شوند توله‌شیر را از دست پلیس نجات دهند و با کشتی به آفریقا بفرستند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظرتان چرا اینِس این قدر خشمگین بود؟ چقدر احساسات اینِس برای شما قابل درک بود؟ شما تجربه‌ی مشابهی داشته‌اید؟
  درباره‌ی کاری که اینِس کرد چه فکر می‌کنید؟ به نظرتان نگه داشتن توله‌شیر می‌توانست برای اینِس و بقیه خطراتی به وجود بیاورد؟
  اینِس در طول فیلم چه تغییراتی کرد؟ چه چیزی به او کمک کرد تا حال خوش‌تری پیدا کند و به غم مرگ مادرش غلبه کند؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان David Moreau
  مدت زمان ۱۰۵
  کشور سازنده فرانسه، بلژیک
  استودیو Full House، Maneki Films، Borsalino Productions
  بازیگران جرارد دارمون، لو لمبرکت، یو لورلک
  سال انتشار ۲۰۲۲