پاندای کونگ‌فوکار 2

(Kung Fu Panda 2)

thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و کمدی درباره‌ی پاندایی کونگ‌فوکار و تلاش او برای کشف هویت خود و نجات سرزمینش، با تأکید بر آرامش درون و اهمیت خانواده

سال: 20111
  بررس فیلم: گلاره اسلامی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  پو که می‌داند به فرزندی پذیرفته شده، به دنبال ردی از پدر و مادر حقیقی‌اش است. این تلاش برای یافتن ریشه‌های هویتی برای کودکان قابل درک است؛ هرچند که جدایی از والدین می‌تواند برایشان اضطراب‌آور باشد. مفاهیم دوستی، صمیمیت، خانواده و کار تیمی، مفاهیمی معنادار برای کودکان‌اند.
  پو شخصیتی بامزه و مهربان است که باید یاد بگیرد پیچیدگی‌های روابطش را بپذیرد و حل کند. او در ابتدا از پذیرفتن حقیقت‌هایی سر باز می‌زند اما در نهایت به آرامش درون می‌رسد که نتایج بسیار خوبی برایش دارد. دوستان پو همگی به دوستی‌شان احترام می‌گذارند و برای نجات یکدیگر از سختی، تمام تلاش‌شان را می‌کنند. پو و دوستانش الگوی خوبی برای کار تیمی و همکاری و صمیمیت‌اند. پدرخوانده‌ی پو که یک غاز است، در همه‌ی مواقع نقشی محبت‌آمیز و گرم و مهربان در مقابل پو دارد.
  پاندایی از بادبزن و حالتی زنانه برای پرت کردن حواس گرگی استفاده می‌کند. موضوع دفاع از مردم در برابر دشمنان و نقش پاندا به‌ عنوان یکی از مبارزان، موضوع معناداری در دنیای کودکان نیست. از شخصیت‌های این فیلم محصولات زیادی در بازار موجودند و تماشای فیلم می‌تواند میل به خرید این محصولات را در کودکان به جریان بیندازد.
  از کلماتی مانند ابله، چاق، ضعیف و احمق استفاده می‌شود. در نسخه‌ی دوبله به تعداد این کلمات اضافه شده است. لرد شن در طول فیلم فریاد می‌زند: من او را می‌کشم، چند بار باید او را بکشم؟، او را بکشید، یک نفر او را بکشد.
  کودکان با فنون رزمی کونگ‌فو آشنا می‌شوند.
  فیلم در چین تصویر شده و برخی از سنت‌های باستانی چین را نشان می‌دهد.
  پو و دوستانش با راهزنانی که برای دزدیدن فلز آمده‌اند مبارزه می‌کنند؛ در حالی که راهزنان نیزه و شمشیر دارند، پاندا و دوستانش فقط از فنون کونگ‌فو استفاده می‌کنند. لرد شن بر سر کارکنانش فریاد می‌زند، تهدید می‌کند و به سمت‌شان چاقو پرت می‌کند. لرد شن با اوکس و کراک درگیر می‌شود و توپی به سمت استاد کرگدن شلیک می‌کند و او را می‌کشد. محلی‌ها توسط راهزنان مورد اذیت قرار می‌گیرند. لرد شن به سمت برجی توپ شلیک می‌کند و باعث فرو ریختن آن می‌شود. پو و دوستانش سعی دارند از برج فرار کنند ولی با تیرهای شعله‌ور مورد شلیک قرار می‌گیرند. آن‌ها می‌دوند و از تیرها حذر می‌کنند تا به جای امنی برسند. توپی به شکم پو شلیک می‌شود. به هوا پرت می‌شود و به درون آب می‌افتد. پو یادش می‌آید که برای والدینش چه اتفاقی افتاده: راهزن‌های شن به دهکده‌شان حمله کرده‌اند و مادر پو در حالی که گریه می‌کند او را در سبدی پنهان می‌کند. شن همکارش را که از شلیک توپ سرباز زده با خنجر می‌کشد. بر روی قایق‌ها جنگی در می‌گیرد که شامل شلیک توپ، استفاده از شمشیر و حرکات کونگ‌فو است. انفجار و شعله‌های بزرگ آتش دیده می‌شوند، قایق‌ها نابود می‌شوند و راهزن‌ها به آب می‌افتند. لرد شن با خنجرش با پو مبارزه می‌کند تا این‌که دکل قایق رویش سقوط می‌کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این انیمیشن کامپیوتری که در ادامه‌ی قسمت اول آن ساخته شده، داستان پاندایی به نام پو است که در این قسمت، به دنبال پیشینه و پدر و مادرش می‌گردد و در مبارزاتی که با راهزنان دارد، علامت‌شان او را به یاد مادرش می‌اندازند. او در نهایت به خاطر می‌آورد که این راهزنان به دهکده‌شان حمله کرده‌اند و پدر و مادرش را کشته‌اند اما مادرش قبل از کشته شدن، توانسته پو را نجات دهد. پو که پذیرفتن گذشته و واقعیتِ از دست دادن پدر و مادرش برایش سنگین است، اوقات سختی را می‌گذراند اما سرانجام موفق می‌شود واقعیت را بپذیرد و به آرامش درون برسد. این آرامش به او قدرت می‌دهد تا پیش دوستانش بازگردد و با همکاری با آن‌ها، راهزنان را شکست دهد. او همچنین متوجه می‌شود که خانواده، تنها والدین خونی نیستند و افرادی که ما را دوست دارند و از ما مراقبت می‌کنند نیز خانواده‌ی ما هستند و در زندگی ما اهمیت دارند. در فیلم بر اهمیت تلاش و پشتکار، ناامید نشدن و همکاری با دیگران برای رسیدن به هدف نیز تأکید می‌شود.
  صحنه‌های خشن و ترسناک زیادی در فیلم وجود دارد؛ مانند گرگ‌هایی که حمله می‌کنند، توپ‌هایی که شلیک می‌شوند، درگیری پو و دیگران با شن و راهزنانش و همچنین کشته شدن یکی از اساتید کونگ‌فو در یکی از درگیری‌ها. داستان اصلی حول محور مبارزه و اجرای فنون رزمی‏ است. هرچند تلاش شده تا این صحنه‌ها ترسناک نباشند اما ممکن است برای کودکان کوچک‌تر آزاردهنده باشند یا منجر به تقلید فنون و استفاده روی دیگران شوند؛ به‌خصوص این‌که راه‌حل انتخابی بیشتر شخصیت‌ها برای حل انواع مسائل‌شان، مبارزه و استفاده از این فنون است. همچنین، از شخصیت‌های این فیلم محصولات زیادی در بازار موجودند و تماشای فیلم می‌تواند میل به خرید این محصولات را در کودکان به جریان بیندازد. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۶ تا ۸ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با حضور والدین ببینند تا فرصت داشته باشند در مورد ترس‌ها و نگرانی‌هایشان و نیز در مورد استفاده‌ی همیشگی شخصیت‌ها از رفتارهای خشن با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  لرد شن که به دنبال مسلح شدن است، درمی‌یابد که طبق پیشگویی یک فال‌بین، موجودی سیاه و سفید او را شکست خواهد داد. او برای جلوگیری از این پیشگویی، گله‌ای از گرگ‌ها را به سمت پانداها می‌فرستد تا آن‌ها را قلع‌وقمع کنند. والدین شن که از قساوت او شوکه شده‌اند، او را تبعید می‌کنند و او برای انتقام قسم می‌خورد. سی سال بعد، پو و دوستانش دهکده‌شان را از افراد شرور محافظت می‌کنند. پو که می‌خواهد درباره‌ی پیشینه‌ی خود بداند، از پدر غازش سوال می‌پرسد اما پاسخ او راضی‌اش نمی‌کند. خبر می‌رسد که شن با سلاح جدیدش می‌خواهد حمله کند. طی ماجراهایی پو متوجه می‌شود که پدر و مادرش توسط ارتش شن و در حالی که می‌خواسته‌اند او را نجات دهند، کشته شده‌اند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  درباره‌ی رابطه‌ی پو با پدرش چه فکر می‌کنید؟ آیا فکر می‌کنید ارتباط خونی نقش مهمی در مفهوم خانواده دارد؟
  پو در این فیلم چه چیزی را می‌آموزد؟ آن را با آنچه در فیلم اول آموخته است چگونه مقایسه می‌کنید؟
  آیا فکر می‌کنید فیلم تصویری غیر واقعی از رسوم باستانی ارائه می‌دهد؟ آیا ممکن است جلوی تغییر و پیشرفت را گرفت؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA PG
  مدت زمان ۹۰
  سال انتشار ۲۰۱۱۱