پاگنده

(Bigfoot)

thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی تلاش و پشتکار بابانوئل و پسربچه‌‌ای اژدهاسوار برای نجات کریسمس از دست شرارت‌های یک غول

سال: 2018
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  احساس پاگنده بابت این‌که هیچ وقت از بابانوئل هدیه‌ای نگرفته و تلاش او برای خراب کردن شادی دیگران می‌تواند برای کودکان قابل ارتباط باشد.
  بابانوئل با نیروی جادویی خود همه‌ی شخصیت‌های شرور را به افرادی مهربان تبدیل می‌کند. او هنگام رویارویی با مشکل آرامش خود را حفظ می‌کند و امیدوارانه برای حل آن تلاش می‌کند. فین و اژدهایش یاد می‌گیرند توانایی‌های خود را باور کنند. در سرزمین قندیل و یخ، پدر و پسر بابت رفتار نادرست خود از هم عذرخواهی می‌کنند. پدر سعی می‌کند احساس فرزندش را درک کند و به او فرصت دهد علاقه‌مندی خود را دنبال کند.
  غول‌های انسان‌نمای سرزمین قندیل و یخ از بالاتنه برهنه‌اند.
  شخصیت‌ها، حتی بابانوئل، از عبارت‌های توهین‌آمیزی نظیر احمق، خنگ، خرفت، مردک، استفاده و یکدیگر را تحقیر می‌کنند. یکی از شخصیت‌ها در سراسر فیلم بارها تکرار می‌کند مرگ بر کریسمس.
  قیافه‌ی پاگنده با سر بزرگ، چشمان قلنبه و دندان‌های بیرون‌زده و نیز قیافه‌ی غول‌های جنگلی یا اژدهای غول‌پیکر فین ممکن است برای بچه‌ها ترسناک باشد. پاگنده با خواندن یک ورد جادویی هر کس را که بخواهد به سرزمین قندیل و یخ می‌فرستد؛ آن‌ها ناگهان غیب می‌شوند و در آن سرزمین ظاهر می‌شوند. پاگنده و دستیارش تلاش می‌کند کریسمس و تعطیلات بچه‌ها را خراب کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  پاگنده (۲۰۱۸) یک انیمیشن کامپیوتری است که داستان نقشه‌ی شوم پاگنده برای بابانوئل را بازگو می‌کند. بابانوئل مهربان است و آماده شده تا هدیه‌های کریسمس بچه‌ها را به دستشان برساند. پاگنده که در هیچ کریسمسی هدیه نگرفته، با استفاده از قدرت بچه‌های شرور، بابانوئل را به سرزمینی سرد و برفی تبعید می‌کند؛ جایی که خروج از آن به آسانی ممکن نیست. اما بابانوئل ناامید نشده و با استفاده از جادوی مهربانی برای خروج از آن‌جا تلاش می‌کند. فین، پسربچه‌ی اژدهاسوار، هم می‌خواهد به بابانوئل کمک کند اما به مشورت و راهنمایی حکیم خردمند نیاز دارد. به گفته‌ی حکیم، اژدها می‌تواند با بازدم خود قدرت بچه‌های شرور را خنثی کند ولی اژدها اعتمادبه‌نفس این کار را ندارد. بابانوئل و فین به او کمک می‌کنند توانایی خود را باور کند. خودباوری و پشتکار از نکات برجسته‌ی فیلم است.
  قیافه‌ی شخصیت‌های فیلم با آنچه روی پوستر تصویر شده متفاوت است؛ به‌ویژه، قیافه‌ی پاگنده که روی پوستر ممکن است دوست‌داشتنی به نظر برسد، در فیلم خشن و ترسناک است. همچنین، قیافه‌ی غول‌های جنگلی یا اژدها ممکن است برای کوچک‌ترها ترسناک باشد. پاگنده سعی می‌کند کریسمس و تعطیلات بچه‌ها را از بین ببرد اما در نهایت موفق نمی‌شود. شخصیت‌ها گاهی از عبارت‌های توهین‌آمیزی استفاده می‌کنند یا یکدیگر را تحقیر می‌کنند. به‌علاوه، دستیار پاگنده مدام و بی‌دلیل عبارت «مرگ بر کریسمس» را تکرار می‌کند. فیلم انیمیشن ساده‌ای دارد و در اغلب صحنه‌ها، شخصیت‌ها روبه‌روی هم ایستاده و درباره‌ی موضوعی صحبت می‌کنند. تماشای فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۶ تا ۸ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه با والدین ببینند تا فرصت داشته باشند درباره‌ی موارد خشن و ترسناک آن گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  آروید، غول سفید رنگ، با قدرتی که از طومار بچه‌های شرور به دست آورده، بابانوئل را به سرزمین قندیل و یخ تبعید می‌کند؛ سرزمینی که تاکنون هیچ ‌کس نتوانسته از آن خارج شود. یک پسربچه به اسم فین با اژدهایش به سراغ درخت دانا می‌رود تا به او کمک کند پیش از فرارسیدن کریسمس بابانوئل را نجات دهد. نَفَس جادویی اژدها می‌تواند طلسم آن طومار را خنثی کند. خود بابانوئل هم ناامید نشده و تلاش می‌کند با مهربانی نظر پادشاه سرزمین قندیل و یخ را جلب کند تا اجازه دهد او از آن سرزمین خارج شود.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما، دلیل شرارت‌های پاگنده چه بود؟ بابانوئل چگونه می‌خواست پاگنده را تحت تأثیر قرار دهد؟
  در واقعیت چگونه می‌توانیم رفتار دیگران نسبت به خودمان را تغییر دهیم؟ اصلاً امکان‌پذیر هست؟ در این فیلم بابانوئل چطور این کار را می‌کرد؟
  هیچ‌ یک از شخصیت‌های فیلم رفتار مثبت و آموزنده‌ای داشتند؟ به نظر شما، مهم‌ترین پیام فیلم چه بود؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  مدت زمان ۸۶
  سال انتشار ۲۰۱۸