پایان خوشِ ناخوش ۲

(Happily N'ever After 2: Snow White: Another Bite at the Apple)
thumbnail
۹ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی سفیدبرفی و تلاش او برای یادگیری ارزش‌های انسانی مانند مهربانی و کمک به دیگران

سال: 2009
  بررس فیلم: پویان منصوری

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  سفیدبرفی به دلیل آن‌که دختر پادشاه است و مادرش انسان بسیار مهربانی بوده و مدام به مردم کمک می‌کرده، بسیار مورد توجه مردم است و این باعث می‌شود تا اواسط فیلم رفتارهایی تصنعی از خود نشان بدهد. پدر سفیدبرفی که پادشاه است، از دخترش انتظار دارد رفتارهای مناسب یک پرنسس از خود نشان بدهد و به همین دلیل با پوشش و روابط و اخلاقیات سفیدبرفی مخالف است و او را تحقیر می‌کند.
  مادر سفیدبرفی به ارزش‌های درونی انسان و اخلاق خوب بسیار بها می‌دهد و سعی می‌کند ارتباط دوستانه و مهربانی با انسان‌ها را در کودکی به سفیدبرفی بیاموزد. سر پیتر که در پرورشگاه بزرگ شده نیز، بسیار تحت تأثیر اخلاقیات مادر سفیدبرفی است و کمک به دیگران برای او ارزشمند است. تلاش سفیدبرفی برای تغییر کردن، همکاری با هفت‌کوتوله برای بازسازی خانه‌‌ی سه بچه‌خوک، نگهداری از کودکان و کمک به مردم روستا جالب توجه است.
  سفیدبرفی پیش از آن‌که تغییر کند، دوستانی دارد که با یکدیگر مدام درباره‌ی ظاهر و جذابیت‌های لباس، چهره و بدن صحبت می‌کنند. بارها در طول فیلم به زشت بودن چهره‌ی واقعی لیدی ویگ اشاره می‌شود. مادر لیدی ویگ به او می‌گوید زیبایی محبوبیت می‌آورد. همچنین تلاش فرشته‌ی مهربان برای یافتن همسر مناسب پادشاه و تأکید بر این‌که چون پادشاه است نیاز به همسری ویژه دارد، موضوعات معناداری در دنیای کودکان نیستند.
  رامپل‌استیلسکین به کمک یک آینه‌ی جادویی، لیدی ویگ را شبیه به مادر سفیدبرفی می‌کند. در آینه‌ی جادویی تصویر یک چهره وجود دارد که صحبت می‌کند و می‌تواند ترسناک باشد. همچنین لیدی ویگ در طول فیلم بارها توسط آینه به سمت سفیدبرفی امواجی م‌یفرستد تا او را از بین ببرد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این انیمیشن کامپیوتری قسمت دوم پایان خوشِ ناخوش است. در این قسمت، دستیاران جادوگر اعظم بار دیگر خرابکاری کرده و این بار باعث به هم ریختن تعادل نیروهای خوب و بد در قصه‌ی سفیدبرفی و هفت‌کوتوله می‌شوند. سفیدبرفی در سن نوجوانی است و برخلاف مادرش، با مردم نامهربان است و مدام مشغول تفریح و خوش‌گذرانی است. لِیدی ویگ در تلاش برای همسر پادشاه شدن، کاری می‌کند تا سفیدبرفی در میان مردم بدنام شده و از شهر بگریزد. سفیدبرفی در جنگل با هفت‌کوتوله آشنا می‌شود و آن‌ها به او کمک می‌کنند تا یاد بگیرد که همانند مادرش کار کند، به مردم کمک کند و مهربان باشد. سفیدبرفی پس از آن‌که به در میان مردم بودن، همکاری و کمک به دیگران علاقه‌مند می‌شود، به شهر برمی‌گردد و با شهادت مردم، به پدرش ثابت می‌کند که دیگر همانند مادرش به فکر مردم است و فهمیده است کمک به انسان‌ها بسیار لذت‌بخش است. او درسی را که مادرش در کودکی سعی کرده بود به او بیاموزد یاد می‌گیرد: این‌که آینه تنها نیمی از تو را نشان می‌دهد و زیبایی واقعی در کمک به دیگران است.
  شخصیت‌های منفی در طول فیلم تلاش می‌کنند تا سفیدبرفی را از بین ببرند. تغییر ظاهر ناگهانی لیدی ویگ، صورتی که در آینه‌ی جادویی وجود دارد و صحنه‌های پایانی فیلم که لیدی ویگ به وسیله‌ی آینه‌ی جادویی امواجی را به سمت سِر پیتر و سفیدبرفی و مردم می‌فرستد، ممکن است برای کودکان کوچک‌تر ترسناک باشند. سفیدبرفی پیش از آن‌که با هفت‌کوتوله آشنا شود با دوستانش به مهمانی می‌رود و دوستانش مدام درباره‌ی جذابیت‌های چهره و بدن خودشان و دیگران اظهارنظر می‌کنند. همچنین بارها در طول فیلم، شخصیت‌های مختلف به موضوع زشتی و زیبایی چهره و اندام اشاره می‌کنند. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۷ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۷ تا ۹ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در مورد مسائل خشن یا غم‌انگیز داستان با هم گفت‌وگو کنند.

  چکیده داستان

  سفیدبرفی که دختر پادشاه است و مادرش را در کودکی از دست داده، اکنون نوجوان شده و مدام در پی تفریح و خوش‌گذارنی است؛ برخلاف مادرش که ملکه‌ای بسیار مهربان بوده و بی‌وقفه به مردم سرزمین‌شان کمک می‌کرده است. به همین دلیل پادشاه تصمیم می‌گیرد ازدواج کند تا به این وسیله بتواند دخترش را بهتر تربیت کند. لِیدی ویگ که به کمک رامپل‌استیلسکین و توسط یک آینه‌ی جادویی، شبیه به مادر سفیدبرفی شده، به عنوان کاندیدا به پادشاه معرفی می‌شود و پادشاه می‌پذیرد. لیدی ویگ با همراهی رامپل‌استیلسکین، سفیدبرفی را مسموم می‌کنند و باعث می‌شوند او حرف‌هایی علیه مردم بزند. پس از این اتفاق، سفیدبرفی از شهر فرار می‌کند و به خانه‌ی هفت‌کوتوله پناه می‌برد. آن‌ها کمک می‌کنند تا او بتواند دوباره محبوب مردم سرزمین شود، به شهر بازگردد و پدرش را از ازدواج با لیدی ویگ منصرف کند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما چرا سر پیتر در مهمانی، از دوستان سفیدبرفی و رفتارهای آن‌ها خوش‌اش نیامد؟
  فکر می‌کنید چرا مامبو اصرار داشت تعادل ترازوی خوب و بد را بر هم بزند؟
  به نظرتان چرا دوستان سفیدبرفی در زمانی که مردم با او بد شده بودند، سعی نکردند بفهمند چه اتفاقی برای او افتاده است؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Boyd Kirkland، Steven E. Gordon
  رتبه MPAA TV-PG
  مدت زمان ۷۰
  کشور سازنده آلمان، آمریکا
  استودیو BAF Berlin Animation Film، Kickstart Productions، Odyssey Entertainment
  بازیگران جی. کِی بوز، داگ اِرهولتز، کلی بروستر
  سال انتشار ۲۰۰۹