پایان خوش ناخوش

(Happily N'Ever After)
thumbnail
۹ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و ماجراجویی درباره‌ی سرزمین افسانه‌ها، قصه‌ی سیندرلا و تلاش موجودات خوب برای حفظ پایان‌های خوش قصه‌ها به شکلی متفاوت

سال: 2006
  بررس فیلم: پویان منصوری

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  مانک و مامبو که دستیاران جادوگر اعظم هستند، رابطه‌ی دوستانه‌ی جالبی دارند و مدام با هم خرابکاری می‌کنند و باز به کمک هم سعی می‌کنند اشتباهاتشان را جبران کنند.
  سیندرلا و ریک هر دو خدمتکارند، اما مهربانی و ویژگی‌های مثبت شخصیتی‌ آن‌ها باعث می‌شود در نهایت، شرایط خوب و موفقی پیدا کنند. تلاش دستیاران جادوگر، هفت کوتوله‌، سیندرلا و ریک و به طور کلی شخصیت‌های مثبت فیلم، برای نجات دادن سرزمین افسانه‌ها می‌تواند آموزنده باشد.
  در قسمت‌هایی از فیلم، سیندرلا و ریک یکدیگر را در آغوش گرفته و می‌بوسند. سیندرلا در خیالش شاهزاده را می‌بوسد. بعضی از شخصیت‌های زن بدن‌هایی با انحناهای اغراق‌آمیز دارند و لباس‌هایی پوشیده‌اند که خط سینه‌شان پیداست. اشاره‌ی بیش از اندازه به وضعیت مادی ریک و سیندرلا که فقیرند، در مقابلِ شاهزاده و مادر و خواهران ناتنی‌اش، و توجه زیاد به ظاهر و زشتی و زیبایی آدم‌ها موضوعات معناداری در دنیای کودکان نیستند. تمایل بسیارِ خواهران سیندرلا به این‌که برای کسب موقعیت اجتماعی همسر شاهزاده شوند، عشق ریک به سیندرلا و اشارات او به خصلت‌های طبقاتی شاهزاده نیز، به دنیای کودکان ارتباطی ندارند.
  نامادری به همراه موجودات منفی و شر، برای آن‌که سرزمین افسانه‌ها را تحت کنترل کامل خودشان درآورند و سیندرلا را از بین ببرند، در طول فیلم با شخصیت‌های مثبت و سیندرلا مشغول مبارزه‌اند. نامادری با عصای جادویی بارها به ریک و سیندرلا حمله می‌کند و به سمت آن‌ها امواج جادویی می‌فرستد. شخصیت‌ها به دفعات از ارتفاع سقوط می‌کنند. در صحنه‌ای هفت کوتوله به همراه سیندرلا به سمت موجودات بد الماس و شیشه پرتاب می‌کنند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم انیمیشنی کامپیوتری که بر اساس قصه‌های پریان از برادران گریم و هانس کریستین اندرسن ساخته شده، درباره‌ي سرزمین افسانه‌ها، قصه‌‌های افسانه‌ای و سیندرلا است. سرزمین افسانه‌ها که داستان سیندرلا هم در آن‌جا اتفاق می‌افتد، توسط یک جادوگر اعظم و دو دستیارش مدیریت می‌شود. در روزی که شاهزاده مهمانی‌ای برگزار کرده تا همسر خود را پیدا کند،‌ جادوگر به سفر می‌رود و اشتباهات دستیارانش باعث می‌شود مدیریت قصه‌های افسانه‌ای به دست نامادری سیندرلا بیفتد. او که نمی‌خواهد سیندرلا همسر شاهزاده شود، در تلاش است تا سیندرلا را از بین ببرد. سیندرلا به همراه آشپز شاهزاده که عاشق اوست، متوجه می‌شوند و تلاش می‌کنند تا مدیریت را از نامادری بگیرند. همکاری و همدلی شخصیت‌های گوناگون در این مسیر، جالب توجه است؛ حتی بعضی از شخصیت‌هایی که در افسانه‌ها بد هستند، تغییر کرده و به کمک سیندرلا و نجات سرزمین افسانه‌ها می‌آیند. فیلم توجه مخاطبان را به داستان‌پردازی خلاقانه و غیرتکراری جلب می‌کند. تلاش شده تا نشان داده شود که قصه‌های افسانه‌ای می‌توانند به اشکال گوناگونی به پایان برسند و اگر تعادل بین نیروهای خیر و شر را در قصه‌ها رعایت کنیم، پایان همه‌ی قصه‌ها می‌تواند به شکلی متفاوت، خوش باشد.
  جنگ و درگیری نامادری به همراه موجودات بد سرزمین با سیندرلا، ریک و موجودات خوب، در بعضی از قسمت‌های فیلم به خشونت کشیده می‌شود. شخصیت‌ها بارها از ارتفاعات سقوط می‌کنند، به سمت آن‌ها آتش پرتاب می‌شود و در یک صحنه، از سلاحی استفاده می‌شود که شیشه و الماس پرتاب می‌کند. اما در نهایت هیچ اتفاقی بدی برای شخصیت‌ها نمی‌افتد و مبارزه‌ها خصلت کارتونی دارند. بر جذابیت‌های ظاهری شاهزاده بسیار تأکید می‌شود. همچنین، تلاش خواهران ناتنی سیندرلا و دختران دیگر برای همسر شاهزاده شدن و دلبری کردن آن‌ها برای شاهزاده، موضوعات معناداری در دنیای کودکان نیستند. ریک و سیندرلا که عاشق هم می‌شوند، بارها یکدیگر را در آغوش می‌گیرند و در انتهای فیلم نیز هم را می‌بوسند. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۷ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۷ تا ۹ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفت‌وگو کنند.

  چکیده داستان

  سرزمین افسانه‌ها و داستان‌هایش توسط یک جادوگر اعظم و دو دستیارش مدیریت می‌شود. آنچه در این مدیریت مهم است این است که تمام قصه‌ها همان‌طور که از پیش مشخص شده‌اند، اتفاق بیفتند. همچنین جادوگر و دو دستیارش موظف‌اند به وسیله‌ی یک ترازوی جادویی تعادل بین خوبی و بدی را در این قصه‌ها حفظ کنند. زمانی که جادوگر به سفر می‌رود، دستیارانش دچار اشتباهاتی می‌شوند که باعث می‌شود مدیریت سرزمین افسانه‌ها به دست نامادری سیندرلا بیفتد. او که به دنبال آن است که نیروهای بد در تمام داستان پیروز شوند، همه‌‌ی موجودات شر را به دور خودش جمع می‌کند تا با کمک آن‌ها بر سرزمین افسانه کاملاً مسلط شده و کاری کند که تمام قصه‌ها پایانی ناخوش داشته باشند. دستیاران جادوگر اعظم، سیندرلا را از این موقعیت مطلع می‌کنند و سیندرلا به کمک آن‌ها، ریک که عاشق اوست و دیگر موجودات مثبت، تصمیم می‌گیرند با نامادری بجنگند و کنترل سرزمین را از دست او خارج کنند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما چرا قصه‌ها و افسانه‌ها معمولاً پایان خوشی دارند؟ شما در پایان فیلم چه احساسی داشتید؟
  به نظرتان اگر مامبو خرابکاری نمی‌کرد و قصه‌ همان‌طور پیش می‌رفت که در کتاب افسانه‌ای نوشته شده بود، فیلم چه تفاوتی می‌کرد؟
  فکر می‌کنید چرا رامپل‌استیلسکین برای کودکی که دزدیده بود، داستان‌هایی با پایان خوش تعریف می‌کرد؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Paul J. Bolger
  رتبه MPAA PG
  مدت زمان ۸۷
  کشور سازنده آمریکا، آلمان
  استودیو BAF Berlin Animation Film، BFC Berliner Film Companie، Vanguard Films and Animation
  بازیگران پاتریک واربورتون، سارا میشل گلار، سیکگورنی ویور
  سال انتشار ۲۰۰۶