پدینگتون

(Paddington)

thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی تلاش یک خرس برای داشتن خانه و خانواده‌، همراه با تجربه‌ی تلاش و همکاری

سال: 2014
  بررس فیلم: فریبا قاصدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  اتفاقاتی که برای پدینگتون می‌افتد، از جمله از دست دادن خانواده و جستجو برای یافتن خانواده‌ای گرم و پناه گرفتن در کنار آن‌ها و اعتماد به آن‌ها، همگی می‌توانند برای کودکان همذات‌پندارانه و معنادار باشند.
  پدینگتون یک خرس سخنگو است و خیلی زود مناسبات زندگی انسانی و شهری را یاد می‌گیرد. او مهربان، مؤدب و صادق است. آقای براون پدر و همسری وظیفه‌شناس است و سلامتی و امنیت خانه و خانواده‌اش، اولین اولویت زندگی اوست. او منضبط و مهربان است و اگر به درستی تصمیمش مطمئن باشد، همه‌ی تلاشش را برای رسیدن به نتیجه می‌کند. خانم براون زن مهربانی است. او اولین کسی است که متوجه پدینگتون در ایستگاه قطار می‌شود. خانم براون داستان‌نویس است و دنیایی فانتزی و تخیلی دارد که هیچ چیز در آن غیرممکن نیست.
  همسایه‌ی خانواده‌ی براون با میلیسنت آشنا می‌شود و به او ابراز علاقه می‌کند. وقتی آقای براون می‌خواهد از دیوار موزه که خطرناک است بالا برود، خانم براون را عاشقانه می‌بوسد. آقای براون در مؤسسه‌ی جغرافی با لباس مبدل زنانه، وارد بحش بایگانی می‌شود و مأمور امنیت بخش نسبت به او رفتار و نگاه جنسی دارد. خانم برد و مأمور امنیتی موزه، مشروب زیادی می‌نوشند و مست می‌شوند.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیزی مثل خفه شو، احمق، دهنت رو ببند استفاده شده است. در دوبله‌ی فارسی فیلم به غیر از یک مورد عبارت «از این‌جا گم شو»، عبارت یا کلمه‌ی توهین‌آمیزی به کار نرفته است.
  زلزله در جنگل پرو باعث ویرانی جنگل و خانه‌ی خرس‌ها می‌شود و عمو پاستوزو می‌میرد. پدینگتون مجبور به جدایی از تنها فامیلش، عمه لوسی می‌شود. پس از رسیدن به لندن، پدینگتون در شلوغی ایستگاه قطار تنهاست و کسی توجهی به او ندارد و او احساس بی‌پناهی و آوارگی دارد. زن خشنی به نام میلیسنت هر حیوان نادری را که بتواند تاکسیدرمی می‌کند؛ نگاه او سرد و خشن است. پدینگتون دچار حوادثی در شهر می‌شود؛ مثل پرت شدن از پله برقی و برخورد با اتوبوس و پرت شدن به هوا. میلیسنت راننده‌ی تاکسی را با طناب می‌بندد و از پا آویزان می‌کند. فر اجاق گاز منفجر می‌شود و میلیسنت را پرتاب می‌کند. پدینگتون خانه‌ی براون‌ها را ترک می‌کند و دوباره آواره و تنها می‌شود. میلیسنت پدینگتون را بیهوش می‌کند تا او را تبدیل به تاکسیدرمی کند. آقای براون از لبه‌ی باریک دیوار حرکت می‌کند و پرت می‌شود. پدینگتون سعی می‌کند از دودکش بلندی فرار کند که پایینش آتش است و هر لحظه ممکن است به درون آن سقوط کند. میلیسنت از پشت‌بام پرت می‌شود؛ البته هیچ کدام از صحنه‌‌های مربوط به پرت شدن و سقوط کردن منجر به مرگ یا صدمه‌ی جدی نمی‌شوند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم لایو اکشن (ترکیب انیمیشن کامپیوتری با تصاویر واقعی) بر اساس یک شخصیت خیالی انگلیسی به همین نام در داستان‌های کودکان، اثر مایکل باند، ساخته شده است. داستان درباره‌ی خرسی است که همراه با عمه و عمویش در اعماق جنگل‌های تاریک پرو زندگی می‌کنند. آن‌ها در کنار هم خانواده‌ی خوشبختی‌اند و روز‌های خوشی دارند اما در اثر زلزله، خانه و عمو از دست می‌روند و عمه که پیر و ناتوان است، ترجیح می‌دهد به خانه‌ی سالمندان برود. در شرایط جدیدی که پیش آمده، پدینگتون به دنبال خانه و خانواد‌ه‌ای گرم راهی لندن می‌شود. ولی ویژگی‌های زندگی در شهر‌های بزرگی مانند لندن، یعنی سرعت و جمعیت زیاد و مردمی که آشنایی زیادی با هم ندارند و بیشتر براساس کارشان با هم ارتباط دارند و نمی‌توانند به‌راحتی به یکدیگر اعتماد کنند، چیزی است که می‌تواند هر تازه‌ واردی را دچار سردرگمی و ناامیدی کند و پدینگتون هم از این قاعده مستثنی نیست. اما او که پرتلاش، مهربان، صادق و بسیار مؤدب است، آدم‌هایی با همین ویژگی‌ها را به سوی خود جذب می‌کند و به کمک آن‌ها مشکلاتش را حل می‌کند.
  در این فیلم صحنه‌‌های خشن و ترسناک متعددی وجود دارند؛ از جمله مرگ عمو، ویرانی جنگل و خانه‌ی خرس‌ها در اثر زلزله، ورود پنهانی میلیسنت به خانه‌ی براون‌ها و تلاش برای گرفتن پدینگتون، یا پرت شدن آقای براون از لبه‌ی ساختمان موزه. همچنین، صحنه‌‌های غم‌انگیز از دست دادن اعضای خانواده و بی‌پناهی و آوارگی پدینگتون ممکن است برای کودکان کوچک‌تر خیلی آزار دهنده باشد. فضای غیرکارتونی و ریتم نسبتاً کند فیلم هم ممکن است برای کوچک‌ترها خسته‌کننده باشد. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۶ تا ۸ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت گفتگو در مورد ترس‌ها و نگرانی‌هایشان و نیز در مورد پیام و داستان فیلم برایشان فراهم شود.

  چکیده داستان

  پدینگتون با عمه لوسی و عمو پاستوزو زندگی خوب و خوشی را در جنگل می‌گذراند اما زلزله محل زندگی‌شان را ویران می‌کند و عمو را به کام مرگ می‌کشد. عمه که احساس پیری و ناتوانی می‌کند ترجیح می‌دهد پدینگتون را به لندن بفرستد تا شاید با پیدا کردن یک دوست قدیمی به نام مونتگومری کلاید بتواند زندگی بهتری برای خود دست و پا کند. اما پدینگتون در شهر بزرگ و بی ‌در و پیکر لندن، بیشتر احساس بی‌کسی و آوارگی می‌کند؛ تا این‌که خانم براون او را می‌بیند و با دلسوزی او را به خانه می‌برد و به همراه همسر و فرزندانش، به پدینگتون کمک می‌کند تا ردی از دوست خانوادگی‌اش پیدا کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظرتان پدینگتون از این‌که عمو پاستوزو را از دست داد چه احساسی داشت؟ شما همچین تجربه‌ای داشته‌اید؟
  چه ویژگی‌هایی از شخصیت پدینگتون برای شما جذابیت دارد؟ به نظر شما پدینگتون شجاع است؟ چه رفتار‌هایی در او نشانه‌ی شجاعت است؟
  اگر در محل زندگی شما یک حادثه‌ی طبیعی، شبیه به چیزی که برای پدینگتون رخ داد اتفاق بیفتد، می‌دانید باید چطور خودتان را از خطرات حفظ کنید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA PG
  مدت زمان ۹۵
  سال انتشار ۲۰۱۴