پرستار خوب

(The Good Nurse)
thumbnail
۱۸ سال به بالا

فیلمی سینمایی درباره‌ی مرگ بی‌دلیل بیمارها در بیمارستان، ظن پلیس به مرگ‌ بیماران، و تلاش برای یافتن پرستار قاتل

سال: 2022
  بررس فیلم: پریسا موسوی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  مادر خانواده بیشتر اوقات سر کار می‌رود. دختر نوجوانش به مادر اعتراض می‌کند. آن‌ها دوست دارند مادرشان زمان بیشتری را با آن‌ها سپری کند. این تنهایی باعث می‌شود به چارلی اعتماد کنند و زمانی که مادرشان خانه نیست، او را به خانه راه دهند و چارلی برایشان غذا بپزد.
  امی مادر تنهایی است که باید دو تا دخترش را بزرگ کند. او شرایط مالی خوبی ندارد، ولی سعی‌اش را می‌کند شرایط به نسبت راحتی برای آن‌ها فراهم کند. رابطه‌ی آن‌ها با هم خوب است. علاوه‌ بر این، او پرستار متعهدی است که رابطه‌ی خوبی با بیمارهایش دارد. وقتی متوجه می‌شود که شاید چارلی دست به قتل آدم‌ها زده باشد، با این‌که رابطه‌ی صمیمانه‌ای با او دارد، با پلیس همکاری می‌کند.
  مخاطب با کار در بیمارستان و شرایط کاری پرستارها آشنا می‌شود.
  فیلم با صحنه‌ی مرگ بیماری در بیمارستان شروع می‌شود. با این‌که پزشک‌ها و پرستارها همه‌ی تلاششان را می‌کنند، ولی موفق به نجات جان او نمی‌شوند. در موقعیت‌های مختلف آمپول و سرم زدن به بیمارها در فیلم وجود دارد. اِمی متوجه می‌شود بیمار است. پزشکش به او می‌گوید باید مرخصی بگیرد چون امکان سکته‌ی مغزی دارد، ولی اِمی به خاطر شرایط مالی و نداشتن بیمه امکان این کار را ندارد. در طول فیلم یکی دو بیمار دیگر هم ایست قلبی می‌کنند. جنازه‌ی آن‌ها نمایش داده می‌شود. در یک مورد نبش قبر هم نمایش داده می‌شود. بعد از این‌که نقش چارلی در قتل‌ها مشخص می‌شود، در چند مورد امی یا دخترهایش با چارلی تنها می‌مانند و امی احتمال می‌دهد هر لحظه چارلی آن‌ها را بکشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  فیلم سینمایی پرستار خوب که بر اساس داستانی واقعی ساخته شده است، روایتگر زندگی قاتلی زنجیره‌ای به اسم چارلی کالن است. بیمارستانی که امی در آن مشغول به کار است، پرستار جدیدی استخدام می‌کند به اسم چارلی. او هوای امی را دارد و کمکش می‌کند. کم‌کم تعدادی بیمار بی‌دلیل فوت می‌کنند و پای پلیس به قضیه باز می‌شود. این فیلم مضامینی چون تعهد، والد خوب بودن، و اخلاق‌گرایی را پررنگ می‌کند. امی مادر و پرستار مهربانی است و با وجود بیماری، کارش را خوب انجام می‌دهد. زمانی که پلیس به چارلی مظنون می‌شود، امی با وجود دوستیِ صمیمانه‌اش با چارلی، با پلیس همکاری می‌کند.
  این فیلم حاوی تصویرها و موقعیت‌های ناراحت‌کننده‌ای است و ممکن است تماشای آن برای کودکان کوچک‌تر آزاردهنده باشد. در چند مورد بیمارها دچار ایست قلبی می‌شوند و تلاش کادر درمان کمکی به بازگشت آن‌ها نمی‌کند. چارلی که دوست امی است، دست به این قتل‌ها می‌زند و زمانی که دستگیرش می‌کنند رفتارهای عصبی و عجیبی از خودش نشان می‌دهد. در چند موقعیت امی و دخترهایش با چارلی تنها می‌مانند. زمانی که امی حالش بد می‌شود، سرمی به او تزریق می‌شود که ممکن است آلوده باشد. تماشای این فیلم برای افراد 18 سال به بالا پیشنهاد می‌شود.

  چکیده داستان

  امی پرستاری است که دو دختر دارد و به تنهایی مشغول بزرگ کردن آن‌هاست. کار او زیاد است و از بیماری قلبی رنج می‌برد. چارلی پرستاری است که به تازگی وارد بیمارستان آن‌ها شده است. او هوای امی را دارد و به او کمک می‌کند. مرگ بی‌دلیل یکی از بیماران پای پلیس را به ماجرا باز می‌کند. تلاش پلیس و همکاری امی با آن‌ها مشخص می‌کند در خون بیماران فوت شده انسولین و داروهای دیگر وجود داشته است. آن‌ها کم‌کم متوجه می‌شود چارلی باعث مرگ بیمارهای زیادی شده است. امی با همکاری پلیس از چارلی اعتراف می‌گیرد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  آیا فیلم کمکی کرد تا شرایط کاری پرستارها و سختی‌های کاری آن‌ها را درک کنید؟
  به نظرتان چرا همیشه بزرگ‌ترها می‌گویند نباید به غریبه‌ها اعتماد کرد؟
  چه تفاوتی بین فیلم‌هایی که بر اساس ماجراهای واقعی ساخته شده با فیلم‌های دیگر وجود دارد؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Tobias Lindholm
  رتبه MPAA R
  مدت زمان ۱۲۱
  کشور سازنده ایالات متحده آمریکا
  استودیو FilmNation Entertainment، Protozoa Pictures
  بازیگران ادی ردمین، جسیکا چستین، دنیس پایلت
  سال انتشار ۲۰۲۲