پرستار ممنوع

(Babysitters Beware)
thumbnail
۱۰ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی کمدی درباره‌ی پسربچه‌ای با والدین پرمشغله و نیاز او به ارتباط بیشتر با آن‌ها، ارتباط او با یک پرستار و درک علاقه‌ی واقعی والدینش نسبت به خود

سال: 2009
  بررس فیلم: پویان منصوری

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  دنی دوست دارد با مادر و پدرش بیشتر وقت بگذراند، اما آن‌ها سرشان شلوغ است و دنی از این بابت احساس تنهایی می‌کند. او با یکی از پرستارهایش ارتباط خوبی برقرار می‌کند و او به دنی نشان می‌دهد که والدینش او را دوست دارند. احساس‌ها و تجربه‌های دنی همگی می‌توانند برای کودکان قابل ارتباط و معنادار باشند.
  جانِل که پرستار دنی است با او بسیار مهربان است و تلاش می‌کند به خصوصیات مثبت دنی بیشتر بها بدهد. دنی که برای جلب توجه والدینش رفتارهای ناخوشایندی انجام می‌دهد، در پایان متوجه می‌شود کارش اشتباه است.
  قرار کاری و کسب درآمد برای اداره‌ی زندگی موضوعاتی بزرگسالانه‌اند که در فیلم بارها به آن‌ها اشاره می‌شود.
  یکی از بچه‌های محله‌ی دنی بددهن است و بارها از الفاظی مثل بی‌عرضه، چلمن، بچه‌خوک و بدبو برای توهین به دیگران استفاده می‌کند.
  دنی برای ترساندن یک پرستار وانمود می‌کند دستش قطع شده است. او به سمت یک پرستار دیگر سس داغ پرتاب می‌کند. یک توپ بیسبال به سر پسربچه‌ای برخورد می‌کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم سینمایی درباره‌ی پسربچه‌ای به‌ نام دنی است که پدر و مادرش به دلیل مشغله‌های کاری نمی‌توانند زیاد با او وقت بگذرانند. دنی پسر خوبی است، اما برای آن‌که بتواند با خانواده و به‌ویژه با پدرش بیشتر باشد، تصمیم می‌گیرد پرستارهایش را اذیت کرده و با آن‌ها بدرفتاری کند تا آن‌ها دیگر نیایند و پدر و مادرش مجبور شوند پیش او بمانند. یکی از پرستارهای دنی با او بسیار مهربان است و چون خواسته‌ی قلبی دنی را می‌داند و او را خوب می‌شناسد، موفق می‌شود دنی را متوجه علاقه‌‌ی پدر و مادرش نسبت به او و دغدغه‌های آن‌ها کند. به‌طورکلی فیلم فضای لطیفی دارد و تأثیرات مثبت گفت‌وگو، درک متقابل و پذیرش شرایط بعضاً دشوار زندگی پدر و مادرها و همچنین، توجه بیشتر به نیازهای کودکان و وقت گذراندن باکیفیت با آن‌ها، از موضوعاتی است که فیلم به آن‌ها پرداخته است؛ هرچند پرداخت سطحی به این موضوعات و حل شدن ناگهانی مشکل دنی بدون وجود دلایل کافی و باورپذیر، از نقاط ضعف فیلم‌اند.
  در فیلم پسربچه‌ای زورگو هست که بددهن است و با بچه‌های دیگر بدرفتاری می‌کند. او سعی می‌کند چگونه اذیت کردن و آزار دادن دیگران را به دنی آموزش دهد. هرچند تلاش شده رفتارهایی انتخاب شوند که بیشتر خنده‌دار باشند تا واقعاً آزاردهنده، ولی ممکن است مورد تقلید کوچک‌ترها قرار گیرند؛ به خصوص این‌که پسربچه با الفاظ وعبارات توهین‌آمیزی با دیگران حرف می‌زند. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۸ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۸ تا ۱۰ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی والدین تماشاکنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفت‌وگو کنند.

  چکیده داستان

  دنی پسر خوب و مهربانی است که دوست دارد با پدرش بیسبال بازی کند، اما پدر و مادر او درگیر کار و مشغله‌‌های خودشان هستند و نمی‌توانند برای او وقت کافی بگذارند؛ به همین دلیل دنی همیشه پرستار دارد. یکی از دوستان دنی به او می‌گوید اگر بتواند پسر بدی باشد و پرستارهایش را اذیت کند، وارد فهرست بچه‌های پرستار ممنوع می‌شود و بعد از آن، پدر و مادرش مجبور خواهند شد بیشتر با او باشند. پرستار ممنوع در مورد بچه‌هایی استفاده می‌شود که هیچ پرستاری حاضر به مراقبت کردن از آن‌ها نیست. دنی از آن پس سعی می‌کند برای پرستارهایش دردسر ایجاد کند تا آن‌ها مجبور شوند خانه را ترک کنند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما دنی حق داشت از پدرش ناراحت باشد؟ شما تا به حال چنین احساسی را تجربه کرده‌اید؟
  فکر می‌کنید چه چیزی باعث می‌شد که جانِل از دنی واهمه‌ای نداشته باشد؟ او چه تفاوتی با سایر پرستارها داشت؟
  به نظرتان جانل چگونه توانست احساس دنی را نسبت به والدینش تغییر دهد؟ چه چیزی باعث شد دنی در پایان فیلم دغدغه‌های والدینش را درک کند؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Douglas Horn
  رتبه MPAA PG
  مدت زمان ۷۲
  کشور سازنده آمریکا
  استودیو Society Entertainment، LP۳ Pictures
  بازیگران ترتون راجرز، ریکو رودریگز، کریس کلیولند
  سال انتشار ۲۰۰۹