پرندگان آزاد: ماجراهای پرواز

(Free Birds: Flying Adventures)

thumbnail
۹ سال به بالا
۷ تا ۹ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی تجربه‌ی یک گنجشک جوان از دوستی و پذیرش خود

سال: 2010
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  احساسات خوآن در مورد تنهایی و دوستی ممکن است برای کودکان معنادار باشد.
  گنجشک، کبوتر و مرغ مگس‌خوار با وجود تفاوت‌هایشان همیشه دوست و حامی یکدیگرند و به هم کمک می‌کنند.
  خوآن سعی می‌کند پیش گنجشک‌های دختر جلب توجه کند؛ در یک صحنه، فیفی از این کار او ناراحت می‌شود. خوآن به فیفی علاقه‌مند شده و در پایان فیلم با هم پرواز می‌کنند و در هوا می‌رقصند. مرد سرمایه‌دار همیشه با لیموزین سیاه‌رنگ و چند محافظ گوش‌به‌فرمان تردد می‌کند.
  گنجشک جوان به خاطر شکل و رنگ ظاهری‌اش مورد تمسخر دیگران قرار می‌گیرد.
  گربه موقع شکار بدشانسی می‌آورد، از پشت‌بام سقوط می‌کند یا وسایل روی او سقوط می‌کند. در صحنه‌ی بعدی، قسمت‌های مختلف بدنش باندپیچی شده است. قناری از آسمان‌خراش سقوط می‌کند؛ در خیابان، بین ماشین‌ها گیج می‌شود و نزدیک است تصادف کند. شخصیت‌های اصلی در صحنه‌های متعدد از حیوانات بزرگ‌تر یا انسان‌ها فرار می‌کنند. پرنده‌ی شکارچی به دنبال آن‌ها دچار حادثه می‌شود و به خیابان سقوط می‌کند؛ کل صحنه از خون او قرمز می‌شود. انسان‌ها برای گرفتن قناری وسایلی را به سمت او پرتاب می‌کنند یا با تفنگ شلیک می‌کنند. گلوله‌ها مثل موشک پرنده‌ها را تعقیب می‌کنند و بر اثر برخورد با وسایل منفجر می‌شوند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  پرندگان آزاد: ماجراهای پرواز یک انیمیشن کامپیوتری در مورد ماجراجویی‌های یک گنجشک جوان، به نام خوآن، است. او دوستانی از میان پرنده‌های مختلف دارد که با وجود تفاوت‌های ظاهری‌شان همیشه حامی هم هستند اما دیگران او را به خاطر رنگ و ظاهرش طرد می‌کنند. یک اتفاق باعث می‌شود او ظاهر رنگارنگ و زیبایی پیدا کند و سعی می‌کند با آن جلب توجه کند ولی کم‌کم متوجه می‌شود که این ظاهر جدید خطراتی نیز به همراه دارد. او ابتدا تصور می‌کند با تغییر ظاهر خود می‌تواند به مقبولیت برسد اما به کمک دوستانش متوجه می‌شود توانایی‌ها و ویژگی‌های درونی او ارزشمندتر است. پذیرش خود، دوستی و تلاش برای زندگی آزاد از موضوعات پررنگ در این فیلم‌اند.
  صحنه‌های خشن و ترسناک متعددی در فیلم وجود دارد. شخصیت‌های اصلی داستان بارها در خطر قرار می‌گیرند یا سقوط می‌کنند و حیوانات شکارچی به دنبال شکارشان هستند؛ هرچند ناکام می‌مانند. انسان‌ها برای گرفتن پرنده‌ها با تفنگ‌های خاصی گلوله‌های انفجاری شلیک می‌کنند. قناری تمام عمر خود در قفس بوده و به زندگی در آن عادت کرده است. خوآن در موارد متعدد سعی می‌کند پیش گنجشک‌های دختر جلب توجه کند و به قناری زیبا علاقه‌مند می‌شود. او تلاش می‌کند قناری را از قفس نجات دهد تا با هم زندگی کنند. تماشای فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۷ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۷ تا ۹ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند درباره‌ی موارد خشن و ترسناک و موضوعات بزرگسالانه‌ی آن گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  خوآن، گنجشک قهوه‌ای، همیشه مورد تحقیر و تمسخر دیگران قرار می‌گیرد. به همین دلیل، وقتی بر اثر یک اتفاق پرهایش رنگارنگ می‌شود، هیجان‌زده شده و به ظاهر جدید خود افتخار می‌کند؛ غافل از این‌که چه حوادث و خطراتی را برای او به همراه دارد. او با قناری زردرنگ زیبایی به نام فیفی آشنا می‌شود که تمام عمر در قفس بوده و تازه توانسته فرار کند. اما فیفی که هنوز به زندگی جدیدش عادت نکرده، دوباره زندانی می‌شود. خوآن یاد می‌گیرد که ظاهر واقعی خود را بپذیرد و سپس با دوستانش برای نجات فیفی دست به کار می‌شود.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  شما برای دوست پیدا کردن، به چه ویژگی‌هایی دقت می‌کنید؟
  این‌که گربه هر بار در شکار کردن ناکام می‌ماند، شما را به یاد کارتون خاصی می‌اندازد؟
  به نظر شما، چه چیزی باعث شد فیفی زندگی عادی و یکنواخت خود را رها کند؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA PG
  مدت زمان ۸۰
  سال انتشار ۲۰۱۰