پرندگان آزاد

(Free Birds)

thumbnail
۹ سال به بالا
۷ تا ۹ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و کمدی درباره‌ی بوقلمون‌ها و تلاش آن‌ها برای نجات جامعه‌ی خود در برابر آدم‌ها در جشن شکرگزاری

سال: 2013
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  رجی خود را متفاوت با دیگران می‌بیند و این تفاوت باعث تنهایی و طرد شدن او از جامعه می‌شود. مسئولیت‌های او نسبت به آینده و اجتماع بیشتر به دنیای نوجوانی مربوط می‌شود، اما احساس تنهایی و درک نشدن توسط اطرافیان برای کودکان هم معنادار است.
  رجی یاد می‌گیرد که بوقلمون بزرگ خود اوست و مسئولیت زندگی خود و اطرافیانش به تصمیم‌های او وابسته است. او با زیرکی بر دشمنان قوی‌تر از خود چیره می‌شود. بوقلمون‌ها فعال، کاری و قانون‌مدارند و مأموریت‌ها را گروهی انجام می‌دهند. آن‌ها قصد جنگ ندارند اما ناچار به دفاع می‌شوند. رئیس خود را برای نجات بقیه فدا می‌کند. دختر رئیس زیرک و باتجربه است و نقش مؤثری در داستان دارد. او بعد از مرگ رئیس ریاست قبیله را به عهده می‌گیرد. جیک هم با بچه‌ها مهربان است و خود را در قبال جامعه مسئول می‌داند. او تا آخرین لحظه برای ادای دین خود و جبران اشتباهش تلاش می‌کند.
  در فیلمی که رجی در تلویزیون می‌بیند، دخترها آرزوی ازدواج با پسری خوش‌هیکل را دارند. رجی و جنی نگاه‌ها و حرف‌های معناداری رد و بدل می‌کنند. در صحنه‌ی پایانی فیلم، رجی جنی را می‌بوسد؛ صورت‌هایشان از کادر بیرون است و فقط صدای آن شنیده می‌شود. بوقلمون‌ها برای نجات اعضای قبیله‌شان مجبور به جنگ می‌شوند؛ موضوعی که ممکن است اضطراب زیادی به کودکان وارد کند.
  دخترکوچولو در توصیف اطرافیانش در ابتدای فیلم از عبارت‌های توهین‌آمیزی نظیر خنگول، خل‌وضع، روانی و منشی ترشیده استفاده می‌کند. در نسخه‌ی اصلی اشاره‌هایی به شوخی‌ها یا اصطلاح‌های بزرگسالانه وجود دارد که در نسخه‌ی دوبله حذف شده است. همچنین، بزرگ‌ترها هم در یکی دو مورد از الفاظی نظیر ریقو، دهاتی و کوفت استفاده می‌کنند.
  در فیلم اشاره‌های درستی به تاریخ و آیین‌های جشن شکرگزاری در آمریکا وجود دارد.
  انسان‌ها در مورد کشتن بوقلمون‌ها حرف می‌زنند و با آتش‌افکن، تفنگ، دینامیت و توپ به سمت بوقلمون‌ها شلیک می‌کنند. گلوله‌ها به بوقلمون‌ها نمی‌خورد اما سوراخ‌هایی در درخت‌ها ایجاد می‌کند. یک دسته از سگ‌های سیاه و ترسناک هم در صحنه‌های متعدد به دنبال بوقلمون‌ها هستند. رجی در صحنه‌های مختلف دچار حادثه می‌شود، زمین می‌خورد، به هوا پرتاب می‌شود یا از ارتفاع سقوط می‌کند. او در سفر زمان به حیوانات مختلفی تغییر شکل می‌دهد. جنی هر گاه مضطرب می‌شود، یکی از چشمانش از کنترل خارج می‌شود. دو بوقلمون جوان با هم زورآزمایی می‌کنند، غبغب‌هایشان را باد می‌کنند و به هم مشت می‌زنند. درست وقتی به نظر می‌رسد همه‌ چیز به خوبی تمام شده، اوضاع خراب می‌شود و خطر بوقلمون‌ها را تهدید می‌کند. انسان‌ها دسته‌جمعی با مشعل‌های آتشین به پناهگاه بوقلمون‌ها حمله می‌کنند؛ زبانه‌های آتش در دالان‌های پناهگاه پیش می‌رود. مرگ پدر جنی، رئیس قبیله، ممکن است برای کوچک‌ترها ناراحت‌کننده باشد. بسیاری از بوقلمون‌ها هنگام فرار اسیر می‌شوند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  پرندگان آزاد یا بوقلمون‌های آزاد یک انیمیشن کامپیوتری سه‌بعدی درباره‌ی نبرد بوقلمون‌ها با آدم‌هاست. رجی، بوقلمون جوان، فهمیده که آدم‌ها او و همنوعانش را برای غذای خود پرورش می‌دهند اما وقتی تلاش می‌کند جامعه‌اش را از این موضوع آگاه کند، همه او را طرد می‌کنند. رجی زندگی جدیدی را در خانه‌ی انسان‌ها آغاز می‌کند تا این‌که جیک، بوقلمون درشت‌هیکل، او را می‌دزدد تا با هم در زمان سفر کنند و در نخستین جشن شکرگزاری، بوقلمون را از فهرست غذای آدم‌ها حذف کنند. همراهی با قبیله‌ی بوقلمون‌ها در گذشته و تجربه‌ها و چالش‌های گوناگون، او را نسبت به قدرت درونی و دارایی‌های ارزشمند خود آگاه می‌کند. فیلم علاوه بر نمایش همکاری و مسئولیت‌پذیری، توانایی‌های فردی مثل زیرکی و قدرت انتخاب را برجسته می‌کند.
  صحنه‌های خشن و ترسناک متعددی در فیلم وجود دارد. رجی بارها زمین می‌خورد، به هوا پرتاب می‌شود یا از ارتفاع سقوط می‌کند. بوقلمون‌ها در صحنه‌های متعدد از شکارچی‌ها یا سگ‌های سیاه‌رنگ‌شان فرار می‌کنند. درست وقتی به نظر می‌رسد همه ‌چیز برای بوقلمون‌ها به خیر و خوشی تمام شده، اوضاع خراب می‌شود، پناهگاه‌شان لو می‌رود و کل قبیله به خطر می‌افتند. انسان‌ها در برابر بوقلمون‌ها از تفنگ، آتش‌افکن، دینامیت و حتی توپ جنگی استفاده می‌کنند. فداکاری رئیس قبیله و مرگ او ممکن است برای کوچک‌ترها ناراحت‌کننده باشد. به علاوه، رجی و جنی به هم علاقه‌مندند و در سراسر فیلم رفتارها و حرف‌های معناداری بین‌شان ردوبدل می‌شود. بوقلمون‌ها برای نجات افراد قبیله‌شان با قیافه‌هایی شبیه بومیان آمریکا به جنگ سفیدپوست‌ها می‌روند. رجی بارها پیتزا سفارش می‌دهد و در روز جشن در صحنه‌ی پایانی، تمام مردم روستا را به پیتزا مهمان می‌کند که ممکن است برای کوچک‌ترها هوس‌برانگیز باشد. تماشای این فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۷ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۷ تا ۹ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه با والدین ببینند تا فرصت گفتگو درباره‌ی موارد یادشده را داشته باشند.

  چکیده داستان

  رجی که با همه‌ی بوقلمون‌ها متفاوت است، به عنوان بوقلمون برگزیده‌ی جشن شکرگزاری انتخاب می‌شود و دختر رئیس‌جمهور او را به خانه می‌برد. یک بوقلمون هورمونی او را از داخل خانه می‌دزدد و از او می‌خواهد تا با سفر در زمان به اولین جشن شکرگزاری بروند و با کمک هم بوقلمون را از فهرست غذای آدم‌ها حذف کنند. آن‌ها تلاش می‌کنند تا در زمان گذشته به قبیله‌ی بوقلمون‌ها در مقابل آدم‌ها کمک کنند اما ناخواسته اوضاع را بدتر می‌کنند. درست وقتی رجی ناامید شده و گذشته را به حال خود رها می‌کند، همه‌ چیز تغییر می‌کند و او به نیروی قدرتمند درون خود پی می‌برد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  مهم‌ترین درس این سفر برای رجی چه بود؟ به نظرتان این موضوع در زندگی چه اهمیتی دارد؟
  آیا این فیلم نظر شما را در مورد خوردن گوشت حیوانات تغییر داده است؟ تا به ‌حال درباره‌ی گیاهخواری چیزی شنیده‌اید؟
  به نظر شما، سازندگان فیلم از نمایش بوقلمون‌ها به شکل بومیان آمریکا چه منظوری داشته‌اند؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA PG
  مدت زمان ۹۱
  سال انتشار ۲۰۱۳