پرنسس قو: داستان خانواده‌ی سلطنتی

(The Swan Princess: A Royal Family Tale)
thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و فانتزی درباره‌ی یک شاهزاده و دوستانش و تلاش آنها برای شکست نقشه‌های یک هیولا و برقراری صلح و دوستی در سرزمین‌شان

سال: 2014
  بررس فیلم: نیکو علیپور

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  تقابل بین نیروهای خوب و بد در فیلم، ماجراجویی شخصیت‌ها و دوستی بین آنها و همکاری‌شان برای رسیدن به هدف می‌تواند برای کودکان قابل ارتباط باشد. زمانی که آلیس در اثر شرارت هیولای دود، پدرش را از دست می‌دهد یا وقتی در غار اسیر می‌شود، با حمایت‌های پرنسس اودت و پرنس درک و دیگر اعضای خانواده‌ی سلطنتی، دوباره حس امید و تعلق را به زندگی و دوستان جدیدش تجربه می‌کند. همچنین، جشن و بازی¬ در قصر که با شعر و موسیقی همراه است، فضای شادی را به نمایش می‌گذارد تا بر حس ناامنی ماجراهای داخل و بیرون قصر غلبه کند؛ این‌ها همه می‌توانند برای کودکان معنادار باشند.
  تاکید بر حفظ خوبی، صلح و نوع‌دوستی هم در رفتار و تصمیمات شخصیت‌های مثبت فیلم دیده می‌شود و هم در تصمیم نهایی شخصیت‌های خاکستری‌تر مثل سنجاب‌ها. پرنسس اودت و پرنس درک، والدین حمایتگری برای آلیس هستند و با برقراری رابطه‌ای گرم و صمیمانه نسبت به هم و دوستان و اطرافیانشان، فضایی امن و پر از حس اعتماد را به وجود آورده‌اند. تلاش آنها و دوستانشان برای کمک به هم در لحظات سخت، و وفاداری و تعهد به قول و قرارها، از عوامل منجر به پیروزی‌شان است. آنها با مسئولیت‌پذیری، فروتنی و فداکاری سعی در حل مسائل دارند و اگرچه زمان‌هایی شکست می‌خورند، اما با استقامت، سرسختی و اعتماد به نیروی جمعی دوستان و متحدانشان در نهایت پیروز می‌شوند.
  در صحنه‌هایی شاهد در آغوش کشیدن و بوسه‌ی پرنسس اودت و پرنس درک و همین‌طور ملکه و راجرز هستیم. همچنین، بدن زنان با انحناهایی اغراق‌آمیز و کلیشه‌ای ترسیم شده است. از نوعی ماده‌ی مخدر استفاده می‌شود که شخصیت‌ها را بیهوش می‌کند یا به هوش می‌آورد. موضوعاتی مثل ازدواج ملکه و حواشی آن، یا جادوگری و طلسم که با عنوان «هنرهای ممنوعه» در فیلم طرح می‌شوند، موضوعات معناداری در دنیای کودکان نیستند.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیزی استفاده شده که در نسخه‌ی دوبله بر تعداد و تنوع آنها افزوده شده‌: پیر خرفت، گنده، مزخرف نگو، گند زدیم، بی‌عرضه، دروغگو و دزد.
  فیلم به بخش‌هایی از سبک زندگی، پوشش و مناسبات مرسوم در یک خانواده‌ی سلطنتی پرداخته است.
  فیلم با صحنه‌ی انفجار و ظهور هیولای دود متحرک شروع می‌شود که با صدای ترسناکش می‌گوید به دنبال کسب قدرت و نابودی دیگران است. او به کمک سنجاب پیر و بقیه‌ی سنجاب‌های تله‌انداز مدام در حال نقشه و توطئه است و دست به هر کاری می‌زند تا رقبایش را از بین ببرد؛ از جمله سنگ انداختن جلوی گاری پرنسس اودت و پرنس درک که می‌توانست به سقوط آنها به دره بینجامد یا به آتش کشیدن کلبه‌ی آلیس که باعث مرگ پدرش شد. همچنین به دفعات در فیلم شاهد تله‌گذاری، پرتاب گلوله‌ی سمی، تیراندازی و استفاده از منجنیق برای پرتاب انسان هستیم. زندانی کردن خانواد‌ه‌ی سلطنتی در سیاه‌چال، ربودن دختربچه و حبس او در غار تاریک، گیر انداختن پرنس درک با دست و پای بسته و اقدام به کشتن او و همچنین مبارزه‌ی دو سنجاب در لبه‌ی پرتگاه و سقوطشان نیز از دیگر صحنه‌های خشن و ترسناک فیلم‌اند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم یک انیمیشن کامپیوتری سه‌بعدی و پنجمین فیلم از مجموعه فیلم‌های پرنسس قو است که براساس رقص باله‌ی دریاچه‌ی قو، اثر چایکوفسکی ساخته شده است. داستان درباره‌ی دختر شاهزاده‌ای است که مورد خشم و تهدید نیرویی منفی قرار می‌گیرد. این نیروی منفی که در شکل هیولای دود ظاهر می‌شود، شاهزاده اودت یا همان پرنسس قو را مانعی برای قدرت خود می‌داند و برای از بین بردن او و همسرش، پرنس درِک، هر کاری می‌کند؛ از جمله سوءاستفاده از سنجاب‌های پرنده‌ی جنگل برای انجام نقشه‌های بدخواهانه‌اش. اما مهربانی ذاتی شاهزاده اودت، اجازه‌ی نفوذ به هیولای دود را نمی‌دهد. او به همراه دوستان وفادارش با استفاده از قدرت فکر و اتحاد و استقامت، سعی در به هم زدن نقشه‌های هیولا دارند تا نگذارند به کسی آسیب بزند. فروتنی، مهربانی و انگیزه‌های مثبت شاهزاده و همسرش عاملی می‌شود برای تغییر نظر متحدان هیولای دود که در نهایت به شکست این نیروی منفی منجر می‌شود. وفاداری، پایداری در مسیر رسیدن به هدف و اصرار به انجام آنچه که درست می‌دانیم، از موضوعات مورد تاکید در این فیلم‌اند.
  نقشه‌های هیولای دود برای از بین بردن پرنسس اودت و دوستانش، گاه صحنه‌های ترسناک و خشنی را به تصویر می‌کشد؛ از جمله سنگ انداختن جلوی گاری پرنسس و احتمال سقوط به دره یا صحنه‌ی به آتش کشیدن کلبه‌ی آلیس و مرگ پدرش. همچنین به کرات، شاهد تله-گذاری، پرتاب گلوله‌ی سمی، تیرزدن و استفاده از منجنیق برای پرتاب انسان‌ها هستیم. زندانی کردن خانواده‌ی سلطنتی در سیاه‌چال، ربودن آلیس و حبسش در غار تاریک، بستن دست و پای پرنس درک و اقدام به کشتن او نیز می‌تواند برای کوچک‌ترها آزاردهنده باشد. همچنین در صحنه‌هایی شاهد در آغوش کشیدن و بوسه‌ی پرنسس اودت و پرنس درک و ملکه و راجرز هستیم. تماشای این فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۶ تا ۸ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفت‌وگو کنند.

  چکیده داستان

  پرنسس اودت و پرنس درک دختری به نام آلیس را به فرزندی می‌پذیرند که به تازگی پدرش را در اثر شرارت هیولای دود از دست داده است. این نیروی منفی قصد از بین بردن پرنسس اودت و دوستانش را دارد، چون آنها را دشمنان قدرت خود می‌داند. او سنجاب‌های پرنده‌ی جنگل را گول می‌زند و آنها را در پیش‌برد نقشه‌هایش به کار می‌گیرد. مبارزه‌ی بین پرنسس اودت و دوستانش با سنجاب‌ها و نیروی منفی هیولای دود برای نجات آلیس، موضوع اصلی ماجراهاست. اما در نهایت، پرنسس اودت و دوستانش موفق می‌شوند شرایط را به نفع خود تغییر دهند و هیولای دود را از بین ببرند و صلح، دوستی و آرامش را در سرزمین‌شان برقرار کنند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  فکر می‌کنید چرا هیولای دود می‌خواست پرنسس قو را از بین ببرد؟
  به نظر شما چه عاملی باعث شد تا سنجاب‌ها نظرشان درباره‌ی پرنسس قو عوض شود؟
  اگر جای پرنسس قو بودید، چطور صلح و دوستی را در سرزمین‌تان برقرار می‌کردید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MPAA PG
  مدت زمان ۷۹
  سال انتشار ۲۰۱۴