پرنسس قو: دزد دریایی امروز، پرنسس فردا

(The Swan Princess: Princess Tomorrow, Pirate Today)

thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی شاهدختی ماجراجو، فرار او از قصر و تجربه‌ی هم‌سفری با پسری تنها، همراه با درک اهمیت کار گروهی و عشق و حمایت والدین

سال: 2016
  بررس فیلم: زهرا درایتی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  آلیس دختری است که در خانواده‌ای سلطنتی و در رفاه زندگی می‌کند. والدین، مادربزرگ و همچنین دوستانش به او اهمیت می‌دهند. آلیس که ماجراجویی و متفاوت فکر کردن را از والدینش آموخته، دوست دارد دنیا را ببیند و دنیایش محدود به قصر نباشد. از طرفی، لوکاس فرزند یک خانواده‌ی فقیر است که والدینش قصد دارند او را به نوانخانه بفرستند تا از او در مقابل فقر محافظت کنند، اما لوکاس فکر می‌کند آن‌ها او را دوست ندارند و به همین دلیل از خانه فرار می‌کند و بعد از آن، به تنهایی زندگی می‌کند. در جزیره و در مواجهه با هیولاها، آلیس و لوکاس برای نجات خود و دیگران با یکدیگر همکاری می‌کنند و دوستی‌ای بین آن دو شکل می‌گیرد. مواجهه‌ی آلیس و لوکاس با دنیاهای یکدیگر سبب می‌شود هر کدام چیزهای تازه‌ای یاد بگیرند. تجربه‌های آن‌ها می‌تواند برای کودکان بزرگ‌تر معنادار و قابل ارتباط باشد.
  لوکاس پسر شجاعی است که به تنهایی در جزیره زندگی می‌کند و با استفاده از دانایی و خلاقیت، جان خود و همچنین آلیس و دوستانش را از چنگ هیولاهای جزیره نجات می‌دهد. آلیس دختر شجاعی است و نسبت به دوستان و اطرافیانش مسئولیت‌پذیر است. در مواجهه‌ی کشتی با طوفان، او با شجاعت راهی برای نجات لرد راجرز پیدا می‌کند و در جزیره نیز همراه با لوکاس برای نجات لرد، با هیولاها می‌جنگد و خود را به خطر می‌اندازد. او اهمیت محبت و حمایت خانواده را به لوکاس یادآوری می‌کند و در نهایت نیز سبب می‌شود لوکاس متوجه شود درباره‌ی پدر و مادرش اشتباه فکر می‌کرده و والدینش او را دوست دارند و سعی می‌کنند از او در مقابل فقر مراقبت کنند. پدر و مادر آلیس، شاه و ملکه‌ای مسئولیت‌پذیرند و تلاش می‌کنند زندگی همراه با رفاه و آرامشی را برای مردم فراهم کنند. شاه و ملکه برای ساختن یک پل و راحت شدن مسیر رفت و آمد، به یک روستا مسافرت می‌کنند. آن‌ها رابطه‌ای صمیمانه با یکدیگر دارند و محبت‌شان را به آلیس ابراز می‌کنند. دوستان آلیس به او اهمیت می‌دهند و در موقعیت‌هایی که آلیس در خطر است، از او مراقبت می‌کنند. سنجاب‌های گارد سلطنتی در ماموریت نجات آلیس با یکدیگر همکاری می‌کنند و در نهایت موفق می‌شوند او و لرد راجرز را نجات دهند.
  موقعیت‌هایی از در آغوش گرفتن شخصیت‌های فیلم وجود دارد که در نسخه‌ی دوبله حذف شده است.
  در نسخه‌ی دوبله از کلمات و عبارات توهین‌آمیز زیادی استفاده شده: نکبتی، مسخره، بی‌شرم، زن پلید، حقیر، پیرزن زشت، برو بابا، از سنت خجالت بکش، مغزفندقی، رو اعصاب، مار بزنه زبونت رو سق سیاه، احمق، چاپلوس. برخی از عبارات به کار رفته در دوبله نیز مناسب گروه سنی مخاطب نیست: مسابقه بفرمایید شام جزیره، قربون مرامت.
  همراه با تماشای فیلم، کودکان با صورت‌های فلکی و اهمیت آن برای دریانوردان در مسیریابی، گره‌های مخصوص ملوانان و تفاوت‌هایشان، انواع طناب‌ها و همچنین با زبان اشاره آشنا می‌شوند.
  مادربزرگ از آلیس می‌خواهد که سبک زندگی یک پرنسس را بیاموزد و به او کارهایی چون آداب نوشیدن چای، تعظیم کردن به لردها، روش درست راه رفتن و تلفظ درست حروف را می‌آموزد.
  کشتی آلیس و لرد راجرز گرفتار طوفان می‌شود و لرد راجرز آسیب می‌بیند. بعد از طوفان کشتی آتش می‌گیرد و آن‌ها مجبور به پریدن در دریای طوفانی می‌شوند. در جزیره لرد راجرز و قورباغه، آلیس و تیزپا را گم می‌کنند و هیولاهای گوشت‌خوار جزیره قصد دارند لرد را شکار کنند. هیولاها با برگ‌هایی که توانایی پرواز دارند، آلیس را تعقیب می‌کنند. یک اختاپوس به کشتی سنجاب‌های پرنده حمله می‌کند. هیولاها راجرز و قورباغه را روی چوب می‌بندند و روی آتش می‌گذراند تا کباب شوند. یکی از هیولاها نیز روی آنان سسی مخصوص می‌ریزد تا گوشت‌شان خوشمزه‌تر شود. موقعیت‌هایی از تعقیب و گریز هیولاها و انسان‌ها وجود دارد. هیولاها قایقی را که آلیس برای نجات ساخته بود، نابود می‌کنند. سنجاب‌های پرنده با هیولاها مبارزه می‌کنند و هیولاها از ستاره‌ی دریایی و سنجاب‌ها از پرتاب تیر در این مبارزه استفاده می‌کنند. در لحظه‌ی فرار از جزیره، رییس هیولاها آلیس را می‌دزدد و یکی از آن‌ها نیز برگ لوکاس را که قصد دارد آلیس را نجات بدهد، از او می‌گیرد و لوکاس از ارتفاع زیادی به سمت دریا پرتاب می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این انیمیشن کامپیوتری سه‌بعدی، قسمت ششم از مجموعه فیلم‌های پرنسس قو است. داستان فیلم درباره‌ی شاهدختی به نام آلیس است که دوست ندارد مانند مادربزرگش یک پرنسس قدیمی باشد و ادای احترام به لردها و آداب نوشیدن چای را بیاموزد، بلکه دوست دارد ماجراجویی کند و دنیا را ببیند. او به همراه لرد راجرز و با نقشه‌ای که او کشیده، از قصر فرار می‌کند تا با هم به سفری دریایی بروند، اما سر از جزیره‌ای درمی‌آورند که هیولاهای گوشت‌خواری در آن زندگی می‌کنند. آلیس در آن‌جا با پسری به نام لوکاس آشنا می‌شود که از خانه فرار کرده است. او به آلیس و لرد راجرز کمک می‌کند تا از چنگ هیولاها نجات پیدا کنند. لوکاس که مدت‌ها تنها در جزیره زندگی کرده، چیزهای زیادی به آلیس آموزش می‌دهد و به تدریج دوستی‌ای بین آن دو شکل می‌گیرد. آلیس هم که با دور شدن از قصر، معنای عشق و اهمیت خانواده را درک کرده، به لوکاس درباره‌ی محبتِ از بین نرفتنی والدین می‌گوید و او را قانع می‌کند نزد آنان بازگردد. فیلم علاوه بر پررنگ کردن مفاهیمی چون کار گروهی، شجاعت و دوستی، این پیام را به همراه دارد که محبت و عشق والدین ماندگار است و با درک حمایت آنان، کودکان می‌توانند شجاعت مواجهه با خطرات و موقعیت‌های بحرانی را داشته باشند.
  فیلم صحنه‌های خشن و ترسناکی دارد. کشتی آلیس و لرد راجرز در طوفان گرفتار می‌شود و لرد آسیب می‌بیند. در جزیره هیولاهای گوشت‌خواری هستند که قصد شکار لرد راجرز و آلیس را دارند. آن‌ها لرد را روی آتش می‌گذارند تا او را کباب کنند. یکی از هیولاها در لحظه‌ی فرار از جزیره، آلیس را می‌دزدد. موقعیت‌هایی از مبارزه بین سنجاب‌ها و هیولاها و همچنین پرتاب تیر وجود دارد. در نسخه‌ی دوبله‌ی موسسه‌ی سینماژ، از کلمات و عبارات توهین‌آمیز زیادی استفاده شده و برخی از عبارات به‌کاررفته نیز مربوط به دنیای بزرگسالان است. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۶ تا ۸ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفت‌وگو کنند.

  چکیده داستان

  والدینِ شاهدختی به نام آلیس، برای کمک به مردم یک روستا در ساخت پل، برای مدتی به سفر می‌روند. در این مدت، تقابل مادربزرگ که قصد دارد به آلیس آداب پرنسس بودن را بیاموزد، با لرد راجرز که فکر می‌کند آلیس باید دریانورد شود، آغاز می‌شود. آلیس که از کلاس‌های خسته‌کننده‌ی مادربزرگ کلافه شده، به کمک لرد راجرز از قصر فرار می‌کند تا سفری دریایی را شروع کنند، اما خیلی زود کشتی ‌آن‌ها گرفتار طوفان می‌شود و همراه با موج‌ها به جزیره‌ای می‌روند که هیولاهای گوشت‌خوار در آن زندگی می‌کنند. در این جزیره جان لرد راجرز و قورباغه که توسط هیولاها اسیر شده‌اند، به خطر می‌افتد. اما آلیس با کمک پسری به نام لوکاس که از خانه فرار کرده و در جزیره زندگی می‌کند، نجات پیدا می‌کند و تلاش می‌کند با کمک او، لرد راجرز و قورباغه را نیز از چنگ هیولاها نجات دهد. در همین زمان، گارد سلطنتی که به دستور ملکه به دنبال پیدا کردن آلیس هستند، به جزیره می‌رسند و به این ترتیب، بعد از مبارزه با هیولاها موفق می‌شوند آلیس و لرد راجرز را نجات دهند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  کار گروهی چه تاثیری در نجات آلیس و لرد راجرز توسط گارد سلطنتی داشت؟ شما تا به حال تجربه‌ی کار گروهی داشته‌اید؟ چه تفاوتی با انجام کار به صورت فردی داشته؟ هر کدام چه مزایا و معایبی دارند؟ شما کدام را ترجیح می‌دهید؟
  تا به حال موقعیتی را تجربه کرده‌اید که در آن احساس خطر کنید؟ در آن موقعیت چه کارهایی انجام داده‌اید؟ فکر می‌کنید کمک گرفتن از دیگران تا چه اندازه می‌تواند ترس از خطر را کاهش دهد؟
  لوکاس فکر می‌کرد والدینش به او علاقه‌ای ندارند؛ فکر می‌کنید دلیل آن چه بود؟ چه چیزی سبب شد لوکاس متوجه شود اشتباه فکر می‌کرده است؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA PG
  مدت زمان ۷۹
  سال انتشار ۲۰۱۶