پرنسس قو: کریسمس

(The Swan Princess Christmas)

thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و فانتزی درباره‌ی تلاش شاهدختی جوان و همسرش برای شکست جادوگری خبیث و نجات کریسمس

سال: 2012
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  امیدواری، تلاش برای پیروزی و مشارکت در مراسم جشن سال نو می‌تواند برای کودکان قابل ارتباط باشد.
  اودت و درک می‌فهمند که خانواده و دوستان در جشن سال نو از هر چیزی مهم‌ترند. درک شجاعانه با خطرات روبه‌رو می‌شود و برای نجات اودت با تمام توان تلاش می‌کند.
  قورباغه همچنان به دنبال پیدا کردن دوست در میان آدم‌هاست. در یک صحنه، او دخترها را دید می‌زند، با فرد موردعلاقه‌اش می‌رقصد و به او پیشنهاد می‌دهد. شاهدخت لباسی یقه‌باز پوشیده که در نسخه‌ی دوبله پوشانده شده است. صحنه‌هایی کوتاه از آغوش و بوسه نیز در فیلم وجود دارد که از نسخه‌ی دوبله حذف شده است.
  ملکه اوبرتا و لرد راجرز در صحنه‌های متعدد جروبحث می‌کنند و عبارت‌هایی مثل دماغ‌گنده و دلقک برای تحقیر هم به کار می‌برند.
  به برخی آداب و رسوم در مورد کریسمس و جشن سال نوی میلادی اشاره می‌شود.
  راتبارت به شکل یک شبح ظاهر می‌شود و به کمک یک گربه‌ی سیاه‌رنگ، تلاش می‌کند شادی جشن سال نو را از بین ببرد و از اودت و درک انتقام بگیرد. گربه بارها بدشانسی می‌آورد، از جایی سقوط می‌کند، له می‌شود یا دمش جایی گیر می‌کند. راتبارت درخت بزرگ کریسمس را منفجر می‌کند و با شعله‌های آتشینی که مثل ریسمان از دستش خارج می‌شود، به درِک حمله می‌کند. او شاهزاده قو را به دریاچه‌ی قو می‌برد، به قو تبدیل می‌کند و همان‌ جا در قفسی درهم‌تنیده از ریشه و ساقه‌ی گیاهان زندانی می‌کند. همچنین، پافین را با یک اشاره به یک آویز تزئینی تبدیل می‌کند. راتبارت به خفاشی غول‌پیکر با چشمان قرمز تبدیل می‌شود و با درک درگیر می‌شود. درک با خنجر او را زخمی می‌کند. درک در صحنه‌ی دیگری نیز به پلنگ یخی حمله می‌کند و با تیرکمان آن را شکار می‌کند. درک بر اثر برخورد سرش به سنگ‌های پلکان، می‌میرد اما فرشته‌های کریسمس او را به زندگی برمی‌گردانند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم یک انیمیشن کامپیوتری سه‌بعدی و چهارمین فیلم از مجموعه فیلم‌های پرنسس قو است که داستان اولین کریسمس اودت و درِک را روایت می‌کند. در این قسمت، روح جادوگر خبیث تلاش می‌کند با ایجاد اختلاف و دشمنی، کریسمس و شادی مردم را از بین ببرد. اودت و درِک تلاش می‌کنند نقشه‌های او را خنثی کنند و مهر و محبت را بین مردم زنده نگه دارند. شاهدخت جوان مثل همیشه به کمک درک و دوستانش نیاز دارد تا جادوگر را شکست دهد. آن‌ها تا آخرین لحظه هم ناامید نمی‌شوند و دست از تلاش بر نمی‌دارند. در نهایت، عشق و علاقه‌شان آن‌ها را پیروز می‌کند.
  فیلم صحنه‌های خشن و ترسناکی دارد. جادوگر بدجنس به شکل یک شبح ظاهر می‌شود و با طلسم‌های اهریمنی‌اش شادی‌های مردم را به دشمنی و اندوه تبدیل می‌کند. او با خرابکاری در تزئینات درخت کریسمس، تمام آن را می‌سوزاند و پس از قدرت گرفتن، شاهدخت را گروگان می‌گیرد و به قو تبدیل می‌کند؛ این بار با تابش ماه، او به یک قوی تزئینی بدل خواهد شد. در دقایق پایانی فیلم، جادوگر به یک خفاش غول‌پیکر تبدیل می‌شود و درک با خنجر و یا حتی با دست خالی با او درگیر می‌شود. صحنه‌هایی کوتاه از آغوش و بوسه در فیلم وجود دارد که از نسخه‌ی دوبله حذف شده است. موسیقی‌ها و بخش‌های زیادی از آوازها نیز از نسخه‌ی دوبله حذف شده؛ چنان‌که فیلم جنبه‌ی موسیقایی و آوازی خود را از دست داده است. تماشای فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۶ تا ۸ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه والدین تماشا کنند تا بتوانند درباره‌ی موارد خشن و ترسناک آن با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  روح راتبارت، جادوگر خبیث، قصد دارد کریسمس را نابود کند و از اودت و درِک انتقام بگیرد. او به کمک یک گربه‌ی سیاه‌رنگ از درون صندوقچه آزاد می‌شود و تلاش می‌کند با طلسم کردن مردم و ایجاد دشمنی میان آن‌ها شادی سال نو را از بین ببرد. او با نابود کردن درخت بزرگ کریسمس، بدن خود را دوباره به دست می‌آورد و شاهدخت را گروگان می‌گیرد. راتبارت شاهدخت را باز به قو تبدیل می‌کند و این بار با رسیدن نور ماه به او، برای همیشه به یک قوی تزئینی تبدیل خواهد شد. درک به کمک دوستان قدیمی‌شان برای شکست راتبارت و نجات اودت تلاش می‌کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  شما در محل زندگی‌تان در آستانه‌ی سال نو چه مراسم ویژه‌ای دارید؟ کدام قسمت آن برایتان جذاب‌تر است؟
  این قسمت از فیلم در مقایسه با قسمت‌های دیگر چطور بود؟ آیا دوست دارید قسمت‌های دیگر آن را هم ببینید؟
  به نظرتان پرنسس قو الگوی شخصیتی قوی‌ای است؟ در مورد این‌که همیشه به مردی نیاز دارد تا او را نجات دهد، چه فکر می‌کنید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA PG
  مدت زمان ۸۳
  سال انتشار ۲۰۱۲