پرنسس قو

(The Swan Princess)

thumbnail
۱۰ سال به بالا
۸ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و عاشقانه درباره‌ی شاهزاده‌ای که به شکل قو طلسم شده و تلاش او و نامزدش برای باطل کردن طلسم

سال: 1994
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  عشق و علاقه‌ی دو شاهزاده‌ی جوان بیشتر در دوره‌ی نوجوانی معنادار است.
  اودت و درِک به هم وفادارند و ناامید نمی‌شوند. اودت با حیوانات مهربان است و از بین آن‌ها دوستانی دارد که به او کمک می‌کنند.
  شاه و ملکه‌ی دو کشور، اودت و درِک را از بچگی با هم آشنا می‌کنند تا وقتی بزرگ شدند، ازدواج کنند و باعث اتحاد دو کشور شوند. آن‌ها خود را نیمه‌ی گمشده‌ی یکدیگر می‌دانند و در طول فیلم بارها همدیگر را بغل می‌کنند و چند باری می‌بوسند؛ البته صحنه‌های مربوط به بوسه از نسخه‌ی دوبله حذف شده است. یک قورباغه مدام از اودت بوسه می‌خواهد تا به یک شاهزاده تبدیل شود؛ در دوبله به جای بوسه از لفظ محبت استفاده شده است. جادوگر با طلسم کردن اودت قصد دارد او را وادار به ازدواج کند.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیزی استفاده شده: بی‌عقل، لعنتی. غول بهتر از چاق است!
  جادوگر با شعله‌های آتشینی که از دستش خارج می‌کند خود را به خفاش بزرگی تبدیل می‌کند. او به کالسکه‌ی پادشاه حمله می‌کند، اودت را می‌دزدد و با طلسم به قو تبدیل می‌کند. اودت تنها زیر نور ماه قیافه‌ی اصلی خود را دارد. جادوگر شاهزاده قو و دوست درِک را در سیاهچاله‌ای پرآب زندانی می‌کند. در صحنه‌های متعدد درِک و دوستش به سمت پرنده‌ها و حیوانات با تیر و کمان شلیک می‌کنند. درِک چند بار هم به سمت شاهزاده قو تیر می‌اندازد و نزدیک است او را زخمی کند. تعقیب و گریزهای نفسگیری بین شاهزاده قو و درِک و نیز بین حیوانات برکه و تمساح‌ها وجود دارد. در پایان، شاهزاده قو از حال می‌رود و تنها با شکست جادوگر دوباره زنده خواهد شد. درِک با جادوگر که به شکل خفاش غول‌پیکری درآمده درگیر می‌شود، با شمشیر او را زخمی می‌کند و در نهایت، با شلیک تیر به قلب او، او و جادویش را نابود می‌کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  شاهزاده قو یا پرنسس قو یک انیمیشن دوبعدی است که بر اساس رقص باله‌ی دریاچه‌ی قو، اثر چایکوفسکی ساخته شده است. اودت و درِک، دو شاهزاده از دو کشور دوست، از کودکی نشان می‌شوند تا با ازدواج‌شان در بزرگسالی باعث اتحاد کشورهایشان شوند. اما وقتی درِک برای علاقه‌اش دلیلی جز زیبایی ندارد، اودت با درخواست ازدواج او مخالفت می‌کند. جادوگر شرور از این فرصت استفاده کرده و او را به شکل قو طلسم می‌کند. درِک که حالا یاد گرفته زیبایی همه‌ چیز نیست، تصمیم می‌گیرد با نجات او عشقش را به همه اثبات کند. آن‌ها در اوج ناامیدی هم به هم وفادار می‌مانند و در نهایت، عشق ابدی‌شان است که می‌تواند طلسم را باطل کند.
  فیلم صحنه‌های خشن و ترسناکی دارد. جادوگر شرور به خفاش غول‌پیکری تبدیل می‌شود. طلسم او باعث می‌شود شاهزاده به یک قوی سفید تبدیل شود و فقط زیر نور ماه به قیافه‌ی اصلی‌اش درآید. در صحنه‌های متعدد، درِک و دوستش با تیر و کمان به پرنده‌ها و حیوانات شلیک می‌کنند و حتی چیزی نمانده شاهزاده قو را زخمی کنند. همچنین، دو شاهزاده بارها همدیگر را در آغوش می‌گیرند و صحنه‌هایی از بوسه در فیلم وجود دارد که از نسخه‌ی دوبله حذف شده است. قورباغه مدام از شاهزاده درخواست بوسه (در دوبله: محبت) می‌کند. تماشای فیلم برای کودکان کوچک‌تر از 8 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 8 تا 10 سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با حضور والدین ببینند تا فرصت داشته باشند درباره‌ی صحنه‌های خشن و ترسناک آن و احساسات و تجربه‌های خودشان با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  اودت و درِک، شاهزاده‌ی دو کشور دوست، مجبور می‌شوند کودکی‌شان را با هم سپری کنند و با ازدواج در بزرگسالی باعث اتحاد دو کشور شوند. اما وقتی درِک نمی‌تواند برای ازدواج‌شان دلیلی جز زیبایی اودت بگوید، اودت درخواست او را رد می‌کند و به کشورش بازمی‌گردد. در راه، جادوگر شرور به کالسکه‌ی سلطنتی حمله می‌کند و اودت را می‌دزدد. حالا درِک سعی می‌کند با نجات اودت عشقش را به همه اثبات کند. جادوگر اودت را با طلسم به قو تبدیل کرده تا او را به ازدواج با خودش وادار کند. دوستانش به او کمک می‌کنند تا با مرد مورد علاقه‌اش ازدواج کند و طلسم باطل شود.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  چرا اودت بار اولی که درِک از او خواستگاری کرد، پیشنهادش را رد کرد؟ فکر می‌کنید اودت انتظار داشت درِک چه جوابی بدهد؟
  به نظر شما، پادشاه برای اطمینان از این‌که جادوگر نتواند به کسی آسیب برساند باید چکار می‌کرد؟
  داستان‌های عاشقانه‌ی کلاسیک چه تفاوتی با عاشقانه‌های امروزی دارند؟ چه جنبه‌هایی از این داستان‌ها برایتان جالب است؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA G
  مدت زمان ۹۰
  سال انتشار ۱۹۹۴