پری دریایی کوچک

(The Little Mermaid)

thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و موزیکال درباره‌ی یک پری دریایی جوان، معامله‌ی صدایش در آرزوی رسیدن به عشق، و مشکلات و خطرات این تصمیم برای خانواده و مرد‌‌مش

سال: 1989
  بررس فیلم: نیکو علیپور

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  آریل شخصیتی ماجراجو، شجاع و سرکش دارد. هرچند که اعتماد کردن او به جادوگر دریا تمام خانواده و مردمش را به خطر می‌اندازد. سباستین وفادار است و هرچند موافق تصمیمات آریل نیست، تمام تلاشش را برای کمک کردن به او می‌کند. پدر آریل همه‌ی تلاشش را برای محافظت از خانواده‌اش می‌کند و برای نجات دخترش هر کاری می‌کند.
  تمام فیلم درباره‌ی عشق آریل به اریک و تمایل برای با او بودن است. یکی از آهنگ‌های فیلم کلاً درباره‌ی بوسیدن است. در آخر داستان آریل و اریک یکدیگر را می‌بوسند. بالاتنه‌ی آریل در طول فیلم نیمه‌برهنه است و تنها سینه‌هایش پوشیده شده.
  بخش قابل توجهی از گفتگوهای فیلم به عشق میان آریل و اریک مربوط می‌شوند. لحن خشن و تهدیدآمیز هم در طول فیلم شنیده می‌‌شود.
  در فیلم به بعضی از موجودات زیر دریا مثل خرچنگ‌ها، صدف‌ها و دلفین‌ها اشاره می‌شود. همچنین، کودکان با داستان پری دریایی از هانس کریستین اندرسن آشنا می‌شوند.
  فیلم صحنه‌های خشن و ترسناک متعددی دارد؛ از جمله حمله‌ی کوسه‌ای به آریل و دوستش در دریا، چهره‌ی ترسناک اورسلا (جادوگر دریا) و دستیارانش، تصویر‌های ترسناک هنگام بستن قرار داد بین آریل و اورسلا، تصاویری از پری‌های زندانی‌ شده توسط اورسلا که چهره‌ی ناتوان و غمگین‌شان را می‌بینیم، تبدیل شدن پدر آریل توسط اورسلا به موجودی کوچک و ناتوان، تبدیل اورسلا به ابعادی بزرگ‌تر از یک کشتی و حمله‌ی او به آریل و اریک و کشته شدن فجیع اورسلا در آخر داستان.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این انیمیشن دوبعدی که برگرفته از داستانی به همین نام از هانس کریستین اندرسن است، داستان زندگی آریل، شاهزاده‌ی پری‌های دریایی است که اشیای گمشده‌ای را که متعلق به انسان‌هاست، جمع‌آوری می‌کند و علاقه‌ی زیادی به دنیای انسان‌ها دارد. شبی، او شاهزاده اریک را که کشتی‌اش در اثر طوفان غرق شده، از اقیانوس نجات می‌دهد و عاشق او می‌شود. آریل ناامید از شانسی برای زندگی با اریک، با جادوگر اقیانوس قراردادی را امضا می‌کند که در ازای صدایش، صاحب یک جفت پا می‌شود. او با این کار سعی می‌کند اریک را به خودش علاقه‌مند کند. آریل آن‌قدر شیفته‌ی اریک شده که همه‌ی چیز‌هایی را که برایش عزیزند، فدای با او بودن می‌کند. این فیلم اهمیت زیادی به ارزش عشق حقیقی می‌دهد؛ هرچند ممکن است این تصور را در کودکان ایجاد کند که هر زنی باید تمام نظرات و خواسته‌هایش و کسانی را که برایش عزیزند کنار بگذارد تا بتواند کنار مردی باشد.
  فیلم شامل صحنه‌های خشن و ترسناکی است؛ از جمله حمله‌ی کوسه به آریل و دوستش در دریا و قرار داد بستن آریل با جادوگر دریا که جلوه‌های بصری ترسناک بسیاری دارد. تمام فیلم درباره‌ی عشق آریل به اریک و تمایل برای با او بودن است که موضوعی کاملاً بزرگسالانه است. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۶ تا ۸ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با همراهی والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت گفتگو در مورد نگرانی‌هایشان و نیز موضوعات مطرح شده در فیلم را داشته باشند.

  چکیده داستان

  پری دریایی کوچک داستان آریل، یک پری دریایی شاهزاده را بازگو می‌کند که اشیای دست‌ساز انسان را که در دریا پیدا می‌کند، جمع‌آوری می‌کند. یک‌ شب او شاهزاده اریک را که در اثر طوفان از کشتی به دریا پرت شده، نجات داده و به او علاقه‌مند می‌شود. آریل از روی ناامیدی از شانس زندگی با اریک، با اورسلا، جادوگر دریا، توافق می‌کند که صدایش را با پا معاوضه کند؛ به این امید که بتواند بخشی از زندگی اریک باشد. اما او فقط سه روز مهلت دارد تا بتواند نظر اریک را جلب کند. اگر در این مهلت اریک او را نبوسد، آریل برای همیشه اسیر اورسلا خواهد شد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  فکر می‌کنید چرا آریل صدایش را برای به دست آوردن پا فدا می‌کند؟ در مورد تصمیم آریل چه نظری دارید؟
  این داستان چقدر به بقیه‌ی داستان‌های شاهزاده و پرنسسی که قبلاً دیده‌اید شبیه است؟ به نظرتان بین این داستان‌ها چه موضوعات مشترکی وجود دارد؟
  به نظر شما چرا سباستین با وجود مخالفت‌هایش با تصمیم آریل، باز هم به او کمک می‌کرد؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA G
  مدت زمان ۸۳
  سال انتشار ۱۹۸۹