پری دریایی ۲: بازگشت به دریا

(The Little Mermaid II: Return to the Sea)

thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و موزیکال درباره‌ی دختری که اجازه‌ی دریا رفتن ندارد، ماجراجوییِ بدون اجازه‌ی او در دریا و پی بردن به اشتباهش با همراهی خانواده

سال: 2000
  بررس فیلم: گلاره اسلامی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ملودی دختر ۱۲ ساله‌ای است که مادرش برای حفظ او از خطرات دریا، درباره‌ی پیشینه‌ی خودش به او دروغ می‌گوید. ملودی سوالات زیادی دارد و چون جوابی دریافت نمی‌کند، خشمگین و کلافه می‌شود. این عدم سازش با والدین می‌تواند برای کودکان قابل فهم باشد.
  ملودی دختری لجباز است که خود و خانواده‌اش را به دردسر می‌اندازد اما بعداً برای جبران اشتباهاتش تلاش می‌کند. در طی فیلم ملودی از دختر بچه‌ای سرکش که به‌خاطر پری دریایی شدن عصای جادویی پدربزرگش را می‌دزدد، تبدیل به دختر عاقلی می‌شود که آرزوی پری دریایی شدن را فدای اتحاد مردمان خشکی و مردمان دریایی می‌کند. مادر ملودی برای حفظ او از خطر، دروغ می‌گوید و اطلاعات را در اختیارش قرار نمی‌دهد.
  پری‌های دریایی، به‌جز ملودی، چیزی به‌جز یک سینه‌بند صدفی تن‌شان نیست.
  مورگانا نوزاد ملودی را روی دهن نیمه‌باز یک کوسه نگه می‌دارد. صحنه‌های تعقیب و حرکات سریع کوسه‌ها نشان داده می‌شود. ملودی در قفسی زیر دریا در آستانه‌ی غرق شدن است اما نجات پیدا می‌کند. قیافه‌ی مورگانا می‌تواند برای برخی کودکان ترسناک باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این انیمیشن دوبعدی که قسمت دوم از انیمیشن پری دریایی است، داستان ملودی، دختر آریل است که از پیشینه‌ی مادرش بی‌خبر است و از این‌که مادرش جواب سؤالاتش را نمی‌دهد خشمگین می‌شود. البته کار مادر دلیل دارد؛ این‌که در دریا، جادوگری دریایی منتظر است تا انتقام خواهرش را از ملودی بگیرد. ملودی بی‌اجازه به دریا می‌رود و با فریب مورگانا شروع به همکاری با او می‌کند. وقتی با کمک ملودی، مورگانا به قدرت جادویی دست پیدا می‌کند و نیات حقیقی‌اش را نشان می‌دهد، ملودی که متوجه اشتباهش شده، سعی در بازگرداندن عصای جادویی به پدربزرگش دارد. پدر و مادر و دوستان دیگرش به کمکش می‌آیند و با فداکاری آن‌ها و شجاعت و جدیت ملودی، عصای جادویی را به پدربزرگ برمی‌گردانند. فیلم بر اهمیت اعتماد و حمایت خانواده تأکید می‌کند.
  برخی صحنه‌های فیلم می‌تواند برای کودکان ترسناک باشد؛ مانند کوسه‌هایی که حمله و تعقیب می‌کنند، مورگانا ملودی را که هنوز نوزاد است بالای دهن یک کوسه نگه می‌دارد، ملودی در یک قفس زیر دریا در آستانه‌ی خفه شدن است. تماشای این فیلم برای کودکان زیر 6 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 6 تا ۸ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در مورد موضوعات ترسناک فیلم با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  آریل و اریک تولد نوزاد دخترشان، ملودی را روی کشتی جشن گرفته‌اند. سر و کله‌ی مورگانا، خواهر اورسلا، جادوگر دریا پیدا می‌شود و ملودی را تهدید می‌کند. آریل و اریک وحشت‌زده سعی دارند ملودی را از دریا و این واقعیت که مادرش پری دریایی است، دور نگه دارند. حتی بین قصر و دریا دیواری می‌کشند و ملودی را از رفتن به دریا منع می‌کنند؛ تا این‌که ملودی بی‌اجازه با قایقی به دریا می‌رود و مورگانا او را پیدا می‌کند و او را تبدیل به پری دریایی می‌کند و به او می‌گوید طلسم می‌تواند دائمی شود؛ به شرط این‌که ملودی چوب سه‌شاخه‌ی ترایتون را برایش بیاورد. ملودی که نمی‌داند ترایتون پدربزرگش است و مورگانا شخصیتی منفی است، این کار را انجام می‌دهد. آریل و اریک و اسکاتل و ترایتون مداخله می‌کنند و در نهایت، چوب‌دستی را پس می‌گیرند و ملودی را نجات می‌دهند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  کجای فیلم برای شما ترسناک بود؟ کجای فیلم برایتان ناراحت‌کننده بود؟ آیا وقتی دارید چیز ترسناکی نگاه می‌کنید، فکر این‌که «همه چیز درست می‌شود» برایتان آرامش‌بخش است؟
  چرا گاهی دومین قسمت از یک کارتون، به خوبی قسمت اولش نیست؟ به نظرتان چرا قسمت دوم را تولید کرده‌اند؟
  ملودی در پی عدم سازش با مادرش از خانه فرار می‌کند و راهی دریا می‌شود. به نظر شما او راه درستی را انتخاب کرد؟ شما اگر جای او بودید چه راهی را انتخاب می‌کردید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA G
  مدت زمان ۷۵
  سال انتشار ۲۰۰۰