پسر و دنیا

(Boy and the World)

thumbnail
۱۱ سال به بالا
۹ تا ۱۱ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی تلاش‌های پسربچه‌ای روستایی برای پیدا کردن پدرش و رویارویی او با دنیای صنعتی پیرامونش

سال: 2013
  بررس فیلم: فاطمه علیزاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ناراحتی کوکا از رفتن پدرش، تلاش‌های کوکای جوان برای شاد ماندن در شرایط سخت و شاد کردن دیگران، ناامیدی کوکای میانسال از این‌که بتواند غول زندگی صنعتی را شکست دهد و زندگی سالم و شادی داشته باشد، بازگشت او در میانسالی به خانه و نبودن مادرش و احتمال مرگ او، حمایت‌های مردان بزرگ از کوکای خردسال و احساس تنهایی او در مسیر پیدا کردن پدرش و شهر شلوغ و بی‌رحم صنعتی، همگی موضوعاتی‌ هستند که ممکن است برای کودکان و نوجوانان معنادار و قابل ارتباط باشند.
  والدین کوکا، مهربان و گرم‌اند و برای آسایش او دست به هر کاری می‌زنند؛ تا جایی که پدر خانواده ازخودگذشتگی می‌کند و برای ساختن یک زندگی بهتر خانه و خانواده‌اش را ترک می‌کند و به شهر می‌رود تا در کارخانه‌ای مشغول به کار شود. کوکا پسری شجاع و کنجکاو است و با پشتکاری که دارد، برای شناختن دنیای پیرامونش و یافتن پدرش راهی سفری سخت می‌شود و سعی می‌کند که با شاد نگه‌داشتن خودش و اطرافیانش از تنش‌های صنعتی شدن و مبارزه برای بقا، جان سالم به درببرد. یک زن و شوهر غریبه به کوکا کمک می‌کنند و وقتی‌ تنهاست از او مراقبت می‌کنند.
  به موضوعاتی چون مهاجرت، جدایی اجباری از خانواده، تلاش برای زنده ماندن در دنیای صنعتی و نجات از خطرات زیست‌محیطی آن پرداخته می‌شود که موضوعات معناداری در دنیای کودکان نیستند.
  فیلم به موضوعاتی مثل تفاوت‌های زندگی شهری و روستایی و همچنین خطرات جنگل‌زدایی و نیز به بخش‌هایی از زندگی کارگران و چالش‌های آنها در جست‌وجوی کار می‌پردازد.
  فیلم به طور مختصر به بخش‌هایی از فرهنگ و رسوم مردم برزیل، مثل علاقه‌ی آن‌ها به رنگ و موسیقی اشاره می‌کند.
  فیلم صحنه‌ها و موقعیت‌های ترسناک و خشنی دارد: تماشای رفتن غم‌انگیز پدر به شهر و جدا شدن او از خانواده، ماشین دودزای غول‌پیکری که نماد زندگی صنعتی است، سرکارگرها و صاحبان صنایع خشنی که با کارگران خود بدرفتاری می‌کنند، شلیک گلوله‌های جنگ، جنگ سیمرغ و کلاغ ترسناک، گرفتار شدن کوکا در توفان، صدمه دیدن‌های او، گم‌ شدنش در شهری شلوغ و پر از همهمه، بازگشت او در میانسالی به خانه و نبودن مادرش و احتمال مرگ او.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این انیمیشن دوبعدی که با ترکیب تکنیک‌های نقاشی دستی و کامپیوتری ساخته‌ شده و دیالوگ‌های کمی دارد، درباره‌ی پسربچه‌ی کوچکی به نام کوکاست که بعد از این‌که پدرش خانه را به قصد زندگی بهتر و کار در کارخانه‌ای بزرگ ترک کرده، در پی او روانه می‌شود و از شهری صنعتی و شلوغ سر در می‌آورد. داستان به شکل خیال‌گونه‌ای او را در برهه‌های زمانی متفاوتی نشان می‌دهد که با خودش در سنین جوانی، میانسالی و پیری روبه‌رو می‌شود و در همه حال سعی می‌کند درگیر روزمرگی‌های زندگی شهری نشود و محبت به دیگران را از یاد نبرد. مردم شهر نیز که از روستاها و شهرهای کوچک‌شان، برای کار به این شهر بزرگ مهاجرت کرده‌اند، پس از گذراندن روزهای سخت و زیر فشار کار زیاد، شب‌ها دور هم جمع می‌شوند و با رقص و موسیقی شهرهای مادری‌شان، سعی می‌کنند امید به زندگی را زنده نگه دارند. فیلم با نمایش پدیده‌ای چون مهاجرت از روستاها به شهرها، حضور تأثیرگذار زندگی صنعتی بر خانواده‌ها و اثرات رواج شهرنشینی و نابودی روستاها را نشان می‌دهد. از طرف دیگر، به وابستگی و علاقه‌ی افراد به زادگاه‌شان و به فرهنگی که شخصیت آن‌ها را شکل داده، و تمایل‌شان برای بازگشت به آن‌جا هم می‌پردازد.
  تماشای جدایی اعضای خانواده‌ی کوکا از یکدیگر و صحنه‌های دلگیر و وهم‌آلودی که او از کارگرانی شبیه به هم، ماشینی غول‌پیکر و دودزا، شهرهای شلوغ و محله‌های فقیرنشین می‌بیند، ممکن است برای کودکان کوچک‌تر ناراحت‌‌کننده یا اضطراب‌آور باشد. کوکا در میانسالی به خانه برمی‌گردد و مادرش را نمی‌بیند؛ می‌توان این‌طور برداشت کرد که مادر مرده است. موضوعات مربوط به مهاجرت، کار سخت در مزرعه و کارخانه، چشیدن طعم غربت و مبارزه برای زنده ماندن در دنیای صنعتی و خطرات زیست‌محیطی آن، مضامینی بزرگسالانه‌اند که به دنیای کودکان ارتباطی ندارند و ممکن است آن‌ها را درگیر موضوعاتی کنند که هنوز آمادگی ذهنی و عاطفی لازم برای درک و هضم‌شان را ندارند. تماشای این فیلم برای کودکان زیر 9 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 9 تا 11 سال نیز در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را همراه والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند درباره‌ی موضوعات مطرح‌شده در داستان با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  داستان درباره کودکی به نام کوکا است که با پدر و مادر خود زندگی شادی در زمین زراعی‌شان دارد؛ تا این‌که پدرش با رؤیای ساختن یک زندگی بهتر برای خانواده‌اش، خانه را به قصد کار در کارخانه ترک می‌کند. کوکا که از نبود او غمگین است، با چمدانی بزرگ که پر از عکس‌های خانوادگی‌شان است، به دنبال او می‌رود اما هرگز او را پیدا نمی‌کند و اسیر توفانی سهمگین می‌شود. پیرمردی مهربان که در یک مزرعه‌ی پنبه کار می‌کند، او را از توفان نجات می‌دهد. پس از مدتی پیرمرد را به‌خاطر این‌که بیمار است، از مزرعه اخراج می‌کنند و کوکا نیز به‌تنهایی مسیرش را ادامه می‌دهد. این بار با مردی جوان و شاد در شهر آشنا می‌شود که در کارخانه‌ی بافت پارچه‌های رنگی کار می‌کند. اما او نیز با روی کار آمدن ماشین‌آلات بزرگ بافندگی، از کار بیکار می‌شود. کوکا سعی می‌کند با گروهی از مردم ناراضی، شورشی به راه اندازد اما در نهایت در مقابل ثروت و قدرت کارخانه‌ها شکست می‌خورند و با مردی میانسال، به خانه و نزد مادرش بازمی‌گردد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما کوکا در طول سفر چه درس‌هایی آموخت و چه کسانی به او در این سفر کمک کردند؟ سفر چگونه به رشد شخصیت او کمک کرد؟
  چه چیزی این انیمیشن را از انیمیشن‌های والت‌دیزنی و پیکسار متمایز می‌کند؟ شما کدام سبک از انیمیشن را می‌پسندید؟
  به موضوع تفاوت زندگی در شهر و روستا فکر کرده‌اید؟ به نظرتان هر کدام چه مزایا و معایبی دارند؟ شما کدام را ترجیح می‌دهید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA PG
  مدت زمان ۸۰
  سال انتشار ۲۰۱۳