پسر پاگنده

(The Son of Bigfoot)

thumbnail
۱۳ سال به بالا
۱۱ تا ۱۳ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و فانتزی درباره‌ی سفر نوجوانی برای یافتن پدر، کشف قابلیت‌های خارق‌العاده‌‌ی خود و تلاش برای پذیرش خود

سال: 2017
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  آدام پسربچه‌ای است که از کودکی بدون پدر بزرگ شده اما در نوجوانی می‌فهمد پدرش زنده است و مادرش در این مورد به او دروغ گفته است. او مشکلات تحصیلی دارد و در مدرسه مورد آزار همکلاسی‌هایش قرار می‌گیرد و دوستی ندارد. همه‌ی این تجربه‌ها، در کنار ارتباط آدام با پدرش، می‌توانند در دنیای کودکان و نوجوانان قابل ارتباط و همذات‌پندارانه باشند.
  آدام وقتی می‌بیند پدرش پاگنده است و خودش هم به‌زودی به یک پاگنده تبدیل می‌شود، ناراحت می‌شود اما آن را می‌پذیرد و کم‌کم یاد می‌گیرد چطور از توانایی‌های خاصش لذت ببرد. او وقتی متوجه اشتباهش می‌شود، مسئولیت آن را می‌پذیرد و تلاش می‌کند جبران کند. آدام وقتی برای نجات پدرش نقشه می‌کشد، از حیوانات جنگل کمک می‌خواهد؛ او به‌خوبی می‌داند که باید به کمک یکدیگر این کار را انجام دهند. پدر آدام نوازنده‌ی خوبی است و علت آن را تمرین زیاد توصیف می‌کند.
  پاگنده در سراسر فیلم فقط یک شلوارک به پا دارد و بدن او پوشیده از موست. راکون پدر موقع بازی با دختران خردسالش لباس زنانه پوشیده و دخترها او را آرایش می‌کنند. شخصیت‌های نواجوان و بعضی حیوانات با هم سر و سری دارند. خرگوشی که در شرکت داروسازی از قفس آزاد می‌شود، دلیل زندانی‌شدنش را، به شوخی، مهریه عنوان می‌کند. چند جا به نقش آدرنالین در افزایش قدرت اشاره می‌شود.
  کلمات و عبارات توهین‌آمیزی مثل کثافت، آشغال، مغرفندقی، تو روح‌تون، خدا مرگ‌تون بده و بازنده، اغلب از زبان شخصیت‌های خوب و معمولی فیلم شنیده می‌شوند. آدام به‌خاطر وضع ظاهری‌اش مورد تحقیر و تمسخر همسالان و همکلاسان قلدرش قرار می‌گیرد.
  این فیلم پر است از درگیری فیزیکی، زدوخورد، اسلحه‌هایی با تیرهای زهرآلود بیهوش‌کننده، موارد متعدد دعواهای پسرها در مدرسه و بیرون از مدرسه. حیوانات همراه آدام در درگیری با مأموران امنیتی شرکت داروسازی از باتوم و شوکر خود آن‌ها استفاده می‌کنند. خرس با در مأموران را می‌زند. هم مأموران امنیتی برای ورود بی‌اجازه به خانه، و هم آدام و دوستانش برای ورود مخفیانه به شرکت داروسازی، شیشه‌ها را می‌شکنند. در دقایق پایانی فیلم، پدر آدام از ارتفاع به پایین انداخته می‌شود که به نظر می‌رسد مرده است اما آدام با نیروی شفابخش خود او را دوباره زنده می‌کند. غرش‌های خرس با نمایش دندان‌های تیز او از نزدیک همراه است. هنگام مقابله با شکارچی‌ها، پاگنده سنجاب را به هوا پرتاب می‌کند؛ حیوان دیگری برای آدام توضیح می‌دهد که این کار، کار خوبی نیست اما خود او خوشش می‌آید. هنگام آزمایش داروهای درمان کم‌مویی، موهای کارآموز خودبه‌خود آتش می‌گیرد اما هیچ کس به او کمک نمی‌کند. او تا پایان فیلم دنبال امضا شدن فرم کارآموزی است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  انیمیشن «پسر پاگنده» انیمیشنی کامپیوتری است درباره‌ی زندگی نوجوانی به نام آدام که از کودکی بدون پدر بزرگ شده، مشکلات تحصیلی دارد، و در مدرسه مورد آزار و تمسخر همکلاسی‌هایش قرار می‌گیرد. یک اتفاق باعث می‌شود او بفهمد نه‌تنها پدرش زنده است، بلکه پاگنده‌ای با قابلیت‌هایی استثنایی است و همین قابلیت‌ها باعث شده مجبور شود خودش را از یک شرکت داروسازی پنهان کند. آدام، ابتدا از این‌که خودش هم به زودی به پاگنده‌ای تبدیل خواهد شد ناراحت می‌شود ولی به کمک پدر یاد می‌گیرد چطور از قابلیت‌های استثنایی‌اش استفاده کند و لذت ببرد. موهای او سریع رشد می‌کنند، صداهای دوردست را می‌شنود، با حیوانات حرف می‌زند و نیروی شفابخشی دارد. او حتی وقتی اشتباه می‌کند و برای پدرش دردسرساز می‌شود، به‌جای کمک‌گرفتن از بزرگ‌ترها یا پلیس، با تکیه بر قابلیت‌های استثنایی خود و به کمک دوستان پدر که حیوانات جنگل‌اند، وارد عمل شده و برای نجات او اقدام می‌کند. فیلم بر اهمیت پذیرش خود و تلاش برای انجام کار درست تأکید می‌کند و نشان می‌دهد گاهی انجام کار درست می‌تواند خیلی دشوار و دردناک باشد.
  این فیلم صحنه‌های خشن زیادی از دعوا، درگیری و اسلحه‌هایی با تیرهای بیهوش‌کننده دارد و سراسر فیلم شاهد صحنه‌های اکشن و زدوخورد هستیم. تبدیل شدن تدریجی آدام به پاگنده هم می‌تواند برای کوچک‌ترها آزار دهنده باشد. همچنین، از آن‌جایی که شخصیت‌های اصلی و مثبت فیلم از کلمات و عبارات توهین‌آمیز استفاده می‌کنند، ممکن است کوچک‌ترها از آن‌ها تقلید کنند. تماشای این فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۱۱ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان و نوجوانان ۱۱ تا ۱۳ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را کنار والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  آدام از کودکی بدون پدر بزرگ شده اما یک اتفاق باعث می‌شود نامه‌های مخفیانه‌ی پدرش را پیدا کند و بفهمد که او زنده است. او به آدرسی که از پدر دارد، می‌رود و متوجه می‌شود پدرش پاگنده‌ای با قابلیت‌های استثنایی است و خودش هم به زودی به یک پاگنده تبدیل خواهد شد. یک شرکت داروسازی، به‌خاطر رشد استثنایی موهای پاگنده، دنبال اوست و رفتن آدام به آن‌جا، باعث لورفتن مخفیگاه پاگنده و گیرافتادن او می‌شود. آدام، حالا به قابلیت‌های استثنایی خودش آگاه شده و به کمک حیوانات جنگل به نجات پدر می‌رود.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  آیا همه‌ی انسان‌ها مثل هم‌اند و توانایی‌های یکسانی دارند؟ از این ویژگی چطور می‌توان استفاده کرد؟
  آیا تاکنون به توانایی‌های منحصربه‌فرد یا نقطه ‌ضعف‌های خود اندیشیده‌اید؟
  چه موقع مجازیم از خشونت استفاده کنیم؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA PG
  مدت زمان ۹۲
  سال انتشار ۲۰۱۷