پلیس سیار ۲

(Patlabor 2: The Movie)
thumbnail
۱۲ سال به بالا
۱۰ تا ۱۲ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمه و اکشن درباره‌ی عملیات تروریستی بخشی از نیروی نظامی ژاپن علیه کل نیروهای نظامی کشور و تلاش پلیس برای خنثی‌سازی این عملیات‌ها

سال: 1993
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ماجرای پلیسی و معمایی فیلم می‌تواند برای کودکان بزرگ‌تر و نوجوانان قابل ارتباط باشد.
  شخصیت‌های مثبت فیلم متعهد و مسئولیت‌پذیرند و نسبت به ماموریتشان، جدیت به خرج می‌دهند. آن‌ها برای پیدا کردن تروریست‌ها همه‌ی تلاش‌شان را می‌کنند و برایشان مهم نیست که فردی که به عنوان دشمن دستگیر می‌کنند، از اعضای خانواده‌شان باشد.
  یکی از شخصیت‌ها سیگار می‌کشد. موضوع فیلم که به درگیری بین نیروهای نظامی کشور و احتمال وقوع جنگ داخلی مربوط می‌شود، موضوعی سنگین و بزرگسالانه است که به دنیای کودکان ارتباطی ندارد.
  از کلمات توهین‌آمیزی استفاده شده: نادون، مسخره، دیوونه، تنبل، لعنتی و تبهکار.
  موشکی یک پل را بمباران می‌‌کند و پل منفجر می‌شود. بین شخصیت‌ها درگیری و زد و خورد پیش می‌آید. ارتش به حالت آماده‌باش درمی‌آید و به مردم هشدار داده می‌شود که برای بدترین اتفاق ممکن آماده شوند. هلی‌کوپترهای وزارت دفاع به پلی شلیک می‌کنند. مشخص می‌شود که گروهی در داخل نیروهای زمینی کشور شروع به مانور جنگی کرده‌اند. پلیس مردان را با زور به ماموریت می‌برد. بین ربات‌های دو طرف، گلوله رد و بدل می‌شود و افرادی آسیب می‌بینند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم انیمه، دومین قسمت از یک سه‌گانه است که به عنوان بخشی از یک مجموعه‌ی چندرسانه‌ای شامل فیلم، سریال، کتاب تصویری و بازی کامپیوتری با همین نام ارائه شده است. در این قسمت، نیروی زمینی ژاپن که بخشی از وزارت دفاع این کشور است، عملیاتی تروریستی در توکیو انجام می‌دهد و امنیت کشور را با تهدیدی جدی مواجه می‌کند. پلیس که ابتدا نمی‌داند ماجرا از چه قرار است، به دنبال پیدا کردن سرنخ‌هایی از افراد و گروه‌های مسئول در این حادثه است. بعد از پیدا کردن متهم، مشخص می‌شود که یک افسر سابق نیروی زمینی، این عملیات را به عنوان مانوری جنگی آغاز کرده تا نیروهای نظامی کشور را با نارسایی‌ها و ناکارآمدی‌های خود مواجه کند. فیلم فضایی سیاسی و نظامی دارد و گفتگوهای بین شخصیت‌ها حول این دو محور شکل گرفته‌اند.
  پلی توسط موشک بمباران می‌شود و نگرانی از ادامه‌ی عملیات تروریستی در طول فیلم جریان دارد. نیروهای نظامی در حالت آماده‌‌باش قرار دارند و به مردم هم هشدار داده شده که برای بدترین اتفاق آماده باشند. موضوع فیلم که به درگیری بین نیروهای نظامی کشور و احتمال وقوع جنگ داخلی مربوط می‌شود، موضوعی سنگین و بزرگسالانه است که هم ممکن است برای کودکان قابل فهم نباشد و هم احتمال دارد برایشان اضطراب‌آور و ناخوشایند باشد.

  چکیده داستان

  در سال ۲۰۰۲ میلادی و سه سال پس از وقایع فیلم اول، عملیاتی تروریستی در توکیو رخ می‌دهد و با اصابت یک موشک، پلی منفجر می‌شود. نیروی زمینی ژاپن، نیروی هوایی را مسئول این حادثه می‌داند و شروع به برگزاری تظاهرات علیه این اقدام می‌کند. مدت کوتاهی بعد، مراکز ارتباطی مهمی در خلیج توکیو مورد حمله‌ی کشتی‌های مسلحی قرار می‌گیرند که آرم نیروی زمینی را دارند. مشخص می‌شود که افسر سابق نیروی زمینی، تسوگه، حملات تروریستی را به عنوان ابزاری برای وادار کردن کشور به رویارویی با نارسایی‌های نظامی خود برنامه‌ریزی کرده است. پلیس، یک مامور اطلاعاتی نیروی زمینی را که از هم‌پیمانان سابق تسوگه است، گیر می‌اندازد و از طریق او، مخفی‌گاه تسوگه را پیدا کرده و او را هم دستگیر می‌کند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  از داستان فیلم چیزی فهمیدید؟ داستان برایتان جالب بود؟ چه موضوعاتی بیشتر توجه‌تان را جلب کرد؟
  کدام شخصیت در فیلم برایتان جالب است؟ او چه ویژگی‌هایی دارد که شما می‌پسندید؟
  به نظرتان موضوع این فیلم به کودکان و نوجوانان ارتباطی دارد؟ فکر می‌کنید فیلم برای چه گروه سنی ساخته شده است؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Mamoru Oshii
  رتبه MPAA PG
  مدت زمان ۱۱۳
  کشور سازنده ژاپن
  استودیو Bandai Visual Company، Tohokushinsha Film Corporation، I.G Tatsunoko، Production I.G.
  جایزه ها Mainichi Film Concours
  بازیگران ریوسکه اوبایاشی، نائوتو تاکهناکا، یوشیکو ساکاکیبارا
  سال انتشار ۱۹۹۳