پلیس سیار

(Patlabor: The Movie)
thumbnail
۱۲ سال به بالا
۱۰ تا ۱۲ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمه و اکشن درباره‌ی استفاده از ربات‌های کارگر برای ساختن جزایری در اطراف توکیو، از کنترل خارج شدن ربات‌ها و صدمه زدن به شهر و مردم

سال: 1989
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  معمایی درباره‌ی ربات‌ها پیش آمده که ذهن شخصیت‌ها را به خود مشغول کرده و کل داستان فیلم بر محور این معما شکل گرفته است. شخصیت‌ها مدام در حال گمانه‌زنی و بررسی شواهد و مدارک‌اند تا سرنخ‌هایی تازه پیدا کنند. آن‌ها همچنین درگیر عملیات‌های شناسایی و از کار انداختن ربات‌های مخرب‌اند. این موضوعات می‌توانند برای کودکان بزرگ‌تر و نوجوانان قابل ارتباط و معنادار باشند.
  شخصیت‌های مثبت فیلم متعهد و مسئولیت‌پذیرند و نسبت به ماموریتشان، جدیت به خرج می‌دهند. آن‌ها برای از کار انداختن ربات‌های مخرب همه‌ی تلاش‌شان را می‌کنند؛ حتی یکی از آن‌ها جانش را به خطر می‌اندازد.
  این فیلم بخشی از یک مجموعه‌ی چندرسانه‌ای است و تماشای آن می‌تواند میل به دنبال کردن سریال یا بازی کامپیوتری آن را هم در کودکان به جریان بیندازد.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیزی استفاده شده: مسخره، حسابش رو می‌رسم، لعنتی، احمق، ابله، نادون، حواس‌پرت، دیوونه، نامرد و بیچاره.
  یکی از ربات‌های کارگر از کنترل خارج شده و در حال تخریب ساختمان‌های مسکونی است. راننده‌ی این ربات می‌میرد. وضعیت اضطراری اعلام می‌شود و همه نگران رفتار بقیه‌ی ربات‌ها هستند. این حالت نگرانی در طول فیلم جریان دارد. برنامه‌نویس ربات‌ها با پرت کردن خود در دریا خودکشی کرده است. شخصیت‌ها در شرایط پراسترس سر هم داد می‌زنند. طوفانی در راه است که قرار است باعث خراب شدن خیلی از ربات‌ها شود. تعداد زیادی از آن‌ها از کنترل خارج می‌شوند و شهر به هم می‌ریزد. لحظه‌ای به نظر می‌رسد همه‌ی رانندگان ربات‌ها مرده‌اند. یکی از شخصیت‌ها جان خود را به خطر می‌اندازد تا رباتی را از کار بیندازد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم انیمه، اولین قسمت از یک سه‌گانه است که به عنوان بخشی از یک مجموعه‌ی چندرسانه‌ای شامل فیلم، سریال، کتاب تصویری و بازی کامپیوتری با همین نام ارائه شده است. داستان درباره‌ی برنامه‌ی توسعه در شهر توکیو در آینده‌ای خیالی است. در این برنامه، جزایری انسان‌ساز در حال ساخت‌اند و ربات‌های غول‌پیکری این وظیفه را به عهده دارند، اما ناگهان تعدادی از این ربات‌ها از کنترل خارج می‌شوند و ساختمان‌های مسکونی را تخریب می‌کنند. داستان فیلم درباره‌ی تلاش مهندسان و کارآگاهان برای پیدا کردن علت این اتفاق است. به نظر می‌رسد توطئه‌ای در کار است و برنامه‌نویس ربات‌ها، عامدانه، آن‌ها را به ویروسی آلوده کرده تا به هدف مشخصی برسد، اما چون خودش را کشته، پی بردن به دلیل و هدف اقدامش دشوار است.
  از کنترل خارج شدن ربات‌ها باعث وقوع وضعیت اضطراری در شهر شده است. شخصیت‌ها مدام در حال دعوا و جر و بحث‌اند و نگرانی از وقوع بحران در طول فیلم جریان دارد. در اواخر فیلم، تعداد زیادی از ربات‌ها از کنترل خارج می‌شوند و یکی از شخصیت‌ها برای از کار انداختن یکی از آن‌ها جانش را به خطر می‌اندازد ولی صدمه نمی‌بیند. همان‌طور که گفته شد، این فیلم بخشی از یک مجموعه‌ی چندرسانه‌ای است و تماشای آن می‌تواند میل به دنبال کردن سریال یا بازی کامپیوتری آن را هم در کودکان ایجاد کند.

  چکیده داستان

  در سال ۱۹۹۹ میلادی، توکیو در حال گذراندن یک برنامه‌ی بزرگ توسعه‌ است که بر اساس آن، حومه‌های قدیمی شهر تخریب شده و جزایری انسان‌ساز جایگزین آن‌ها می‌شوند. برای انجام این پروژه‌های ساختمانی بزرگ، از ربات‌های غول‌پیکری استفاده می‌شود که با نام کارگر یا لیبر شناخته می‌شوند. روزی یکی از این ربات‌های کارگر، ناگهان از کنترل خارج می‌شود و شروع به تخریب ساختمان‌های مسکونی می‌کند. کارشناسانی در شرکت شینوهارا که بخشی از این ربات‌ها را می‌سازند، همراه با کارآگاهانی از پلیس، شروع به انجام تحقیقاتی می‌کنند تا بفهمند علت اختلال در عملکرد ربات‌ها چیست. آن‌ها متوجه می‌شوند که برنامه‌نویسی به نام هوبا که مسئولیت نرم‌افزاری ربات‌ها را به عهده داشته، ویروسی را به آن‌ها منتقل کرده تا سیستم عامل‌شان را آلوده کند. این شخص مدتی پیش خودکشی کرده و مشخص نیست هدف او از این کار چه بوده است.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  از داستان فیلم سر درآوردید؟ متوجه شدید علتِ از کنترل خارج شدن ربات‌ها چه بود؟ روش کارشناسان برای حل این مسئله چه بود؟
  به نظرتان فیلم به پایان رسید یا داستانش ناتمام باقی ماند؟ فیلم یا سریال دیگری با این موضوع دیده‌اید؟ می‌دانید معنی نام فیلم چیست؟
  کدام شخصیت در فیلم برایتان جالب بود؟ چه ویژگی جالبی در او وجود داشت؟ به نظر شما فیلم به شخصیت‌ها پرداخته بود؟ ویژگی‌های شخصیتی هر کدام از آن‌ها قابل شناسایی بود؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Mamoru Oshii
  مدت زمان ۱۰۰
  کشور سازنده ژاپن
  استودیو Headgear، I.G Tatsunoko، Studio DEEN، Sunrise Productions
  بازیگران توشیو فوروکاوا، ریونوسکه اوبایاشی، مینا تومیناگا
  سال انتشار ۱۹۸۹