پنج سانتی‌متر بر ثانیه

(Centimeters per Second 5)
thumbnail
۱۴ سال به بالا
۱۲ تا ۱۴ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمه و عاشقانه درباره‌ی رابطه‌ی دوستانه‌ي پسر و دختری دبستانی و ادامه‌ی این رابطه به صورت عشقی از راه دور و ناکام

سال: 2007
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  داستان درباره‌ی عشق شورانگیز نوجوانی است و همه‌ی احساسات و تجربه‌های هر سه شخصیت می‌توانند برای نوجوانان هم‌ذات‌پندارانه و معنادار باشند. تاکاکی و آکاری عاشق یکدیگرند، ولی مجبورند دور از هم زندگی کنند و همیشه دلتنگ هم باشند. کانا عاشق تاکاکی است، ولی عشق او یک‌طرفه است و از این بابت دل‌شکسته و غمگین است. تاکاکی و آکاری نمی‌توانند با هم زندگی کنند و آن‌ها هم از این بابت غمگین‌اند. با این حال هر دو می‌دانند که در زندگی هم چه جایگاهی دارند.
  هر سه شخصیت برای معشوق‌شان ارزش و احترام قائل‌اند و درگیر احساساتی عاشقانه‌اند که بدون تملک دیگری و حتی به صورت یک‌طرفه، در وجودشان جریان دارد.
  کل داستان درباره‌ی رابطه‌ی عاشقانه بین چند شخصیت است و به دنیای کودکان ارتباطی ندارد. تاکاکی و آکاری برای اولین بار عاشقانه هم را می‌بوسند. تاکاکی در جوانی سیگار می‌کشد و مشروب می‌نوشد.
  بچه‌های مدرسه رابطه‌ی تاکاکی و آکاری را مسخره می‌کنند و آن‌ها را دست می‌اندازند. در طول فیلم، شخصیت‌ها از هم دور و جداافتاده‌اند و این موضوع، فضای فیلم را غمگین و تاریک کرده است. تاکاکی در پایان فیلم ناامید به نظر می‌رسد و سیگار می‌کشد و مشروب می‌نوشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم انیمه که از سه بخش تشکیل شده، درباره‌ی زندگی عاشقانه‌ی پسری به نام تاکاکی است. در بخش اول او پسربچه‌ای دبستانی است که در مدرسه با دختری به نام آکاری آشنا می‌شود. آن‌ها به خاطر روحیات و خلق و خوی مشترک‌شان خیلی زود با هم دوستانی صمیمی می‌شوند، ولی بعد از رفتن آکاری به شهری دیگر، تنها می‌توانند با نامه در ارتباط باشند. آن‌ها در پایان این بخش و زمانی که تازه نوجوان شده‌اند، برای آخرین بار هم را می‌بینند و عشق‌شان را با بوسه‌ای ابراز می‌کنند. در بخش دوم، تاکاکی پسری دبیرستانی است و همیشه در حال نوشتن ایمیل برای آکاری و پاک کردن آن‌هاست. دختری به نام کانا عاشق اوست، ولی تاکاکی هیچ احساس عاشقانه‌ای نسبت به او ندارد. و در بخش سوم تاکاکی پسری جوان شده که همچنان در فکر آکاری است و به خاطر دوری از او، هم رابطه با دوست‌دخترش را تمام می‌کند و هم از کارش استعفا می‌دهد. فیلم با روایت بخشی از زندگی این سه شخصیت نشان می‌دهد عشق‌هایی که به جدایی و فاصله‌ی فیزیکی ختم می‌شوند، می‌توانند تا ابد زنده و تپنده باقی بمانند.
  فیلم موضوع خشن و ترسناکی ندارد، ولی عشق‌ ناکام شخصیت‌ها، فضای غمگین و تیره‌ای به فیلم داده است؛ به خصوص این‌که در پایان فیلم می‌بینیم تاکاکی به خاطر دوری از آکاری از کارش استعفا می‌دهد و همیشه در حال سیگار کشیدن و نوشیدن مشروب است. همچنین، داستان عاشقانه‌ی فیلم ارتباطی به دنیای کودکان ندارد و برای نوجوانان و بزرگ‌ترها قابل ارتباط است. تماشای این فیلم برای افراد کوچک‌تر از ۱۲ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان و نوجوانان ۱۲ تا ۱۴ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی بزرگ‌ترها تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  سال ۱۹۹۱ است و دختری دبستانی به نام آکاری با خانواده‌اش به توکیو می‌آید و به مدرسه‌ای می‌رود که پسری به نام تاکاکی آن‌جا درس می‌خواند. تاکاکی و آکاری خیلی زود با هم دوست می‌شوند و بیشتر وقت‌شان را با هم می‌گذرانند، ولی بعد از مدتی، آکاری به خاطر شغل پدرش به شهر دیگری می‌رود. آن‌ها برای هم نامه می‌نویسند و از زندگی‌شان برای هم تعریف می‌کنند. مدتی بعد تاکاکی هم متوجه می‌شود که باید به شهری دیگر نقل مکان کنند که از محل زندگی آکاری خیلی دور است. او تصمیم می‌گیرد قبل از رفتن، به دیدن آکاری برود. آن‌ها هم را می‌بینند و برای اولین بار یک‌دیگر را عاشقانه می‌بوسند. در سال ۱۹۹۹ تاکاکی پسری دبیرستانی شده است. هم‌کلاسی او به نام کانا عاشق او می‌شود، ولی به نظرش می‌رسد تاکاکی فکر و ذکرش جای دیگری است و به خاطر همین نمی‌تواند عشق‌اش را به او ابراز کند. در سال ۲۰۰۸ تاکاکی جوانی برنامه‌نویس است که با دختری در رابطه است ولی از رابطه‌اش راضی نیست و آن را به پایان می‌رساند. او از کارش هم استعفا می‌دهد. آکاری هم در شهری دور در حال ازدواج است. او در وسایل قدیمی‌اش نامه‌ای را پیدا می‌کند که در آغاز نوجوانی برای تاکاکی نوشته و هیچ وقت به او نداده است. آن‌ها دور از هم به زندگی ادامه می‌دهند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  احساسات تاکاکی و آکاری چقدر برای شما قابل درک بود؟ تا‌به‌حال احساساتی شبیه آن‌ها تجربه کرده‌اید؟
  به نظرتان اگر تاکاکی و آکاری در کنار هم زندگی می‌کردند، داستان چگونه ادامه پیدا می‌کرد؟
  اگر جای کانا بودید عشق‌تان را به تاکاکی نشان می‌دادید؟ فکر می‌کنید او بعد از پشیمانی از ابراز عشق به تاکاکی، چه احساسی داشت؟ غم و دل‌شکستگی او تا چه مدتی ممکن بود دوام داشته باشد؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Makoto Shinkai
  رتبه MPAA TV-PG
  مدت زمان ۶۳
  کشور سازنده ژاپن
  استودیو CoMix Wave
  جایزه ها Asia Pacific Screen Awards
  بازیگران ساتومی هانامورا، کنجی میزوهاشی، یوشیمی کوندو
  سال انتشار ۲۰۰۷