پنگوئن‌های آقای پاپر

(Mr. Popper's Penguins)

thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی کمدی درباره‌ی ماجراهای مردی همیشه مشغول با مشکلات فرزندانش و چند پنگوئن بامزه به عنوان ارث پدری‌اش

سال: 2011
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ناراحتی دختر آقای پاپر از این‌که پدرش به حرف‌های او توجهی نمی‌کند و نیازهای واقعی او به عنوان یک دختر را درک نمی‌کند، ناراحتی آقای پاپر از مرگ پدرش و این‌که در کودکی با او وقت کافی نگذرانده و همیشه در حال سفر بوده، رابطه‌ی عمیق آقای پاپر با پنگوئن‌ها و این‌که با آن‌ها مثل دوستانی فهمیده و وفادار برخورد می‌کند، همگی می‌توانند برای کودکان و نوجوان معنادار و قابل ارتباط باشند.
  در ابتدا آقای پاپر تمام ‌وقت خود را به کارش اختصاص داده و برای خانواده‌اش وقتی صرف نمی‌کند. اما بعد از ورود پنگوئن‌ها و با درس گرفتن از زندگی پدرش، ارزش خانواده و وفاداری را درک می‌کند و وقت بیشتری را با همسر و فرزندانش می‌گذراند. او برای خرید یک ملک دست به هر حیله‌ای می‌زند اما با گذشت زمان درمی‌یابد که برنده‌ی واقعی کسی است که بتواند زندگی شادی با اطرافیانش داشته باشد و بتواند اعتماد آن‌ها را با صداقت واقعی‌اش جلب کند.
  در نسخه‌ی اصلی فیلم بوسه‌ی میان مادر با آقای پاپر و نامزد جدیدش دیده می‌شود. دختر آقای پاپر نیز سعی می‌کند یکی از همکلاسی‌هایش را به خود جذب کند تا با او به مراسم رقص مدرسه برود. همکاران پاپر درباره‌ی قرص‌های تحریک جنسی آقایان شوخی می‌کنند و در یک مهمانی رسمی، افراد از مشروبات الکلی استفاده می‌کنند. تمامی این صحنه‌ها در نسخه دوبله حذف ‌شده یا تغییر کرده‌اند.
  در طول فیلم از کلماتی چون دیوانه، به‌دردنخور و خنگ استفاده می‌شود.
  کودکان با زندگی واقعی پنگوئن‌ها، زیستگاه آن‌ها، نحوه نگهداری و تخم‌گذاری و نقش پنگوئن‌های نر و ماده آشنا می‌شود.
  هیچ ‌کدام از خشونت‌های فیلم واقعی به نظر نمی‌رسند و همگی نشانه‌هایی از طنز در خود دارند، اما ممکن است دیدن تصاویری مثل تخم پنگوئنی که نمی‌تواند به جوجه تبدیل شود، پنگوئنی بی‌حواس که مدام به در و دیوار می‌خورد، فرستادن پنگوئن‌ها به باغ وحش، برخورد توپ به سر آقای پاپر و موضوع مرگ پدر او، باعث ناراحتی کودکان کوچک‌تر شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم سینمایی که برداشتی آزاد از کتابی به همین نام، اثر ریچارد و فلورانس آتواتر است، درباره‌ی مردی به نام آقای پاپر است که به‌خاطر شغلش همیشه مشغول است و وقت کمی برای خانواده‌اش صرف می‌کند؛ تا این‌که روزی متوجه می‌شود پدر جهانگردش قبل از مرگ، ۶ پنگوئن برای او به ارث گذاشته و باید از آن‌ها در آپارتمان شیک خود نگهداری کند. با این‌که داستان فیلم در فضایی امروزی ساخته شده و کاملاً بر اساس داستان کتاب نیست اما موضوع اولویت داشتن خانواده بر کار، در هر دو داستان حائز اهمیت است. آقای پاپر مردی است که برای به دست آوردن بهترین موقعیت شغلی دست به هر کاری می‌زند و از گفتن هیچ دروغی امتناع نمی‌کند. او حتی برای این‌که وقت بیشتری برای خودش و کارهایش داشته باشد، جدا از خانواده‌اش زندگی می‌کند. اما به‌‌تدریج و با حضور پنگوئن‌ها در زندگی‌اش، ارزش خانواده و وفاداری را درک می‌کند و وقت بیشتری را با همسر و فرزندانش می‌گذراند. داستان با نشان دادن حضور پنگوئن‌ها در زندگی آقای پاپر و اثر آن‌ها در تغییر شیوه‌ی زندگی او، به موضوعاتی مثل ارزش و جایگاه خانواده، اهمیت صداقت در روابط افراد، رابطه‌ی حیوانات و انسان‌ها و زندگی مسالمت‌آمیز آن‌ها در کنار یکدیگر اشاره می‌کند.
  با توجه به محوریت کمدی داستان، هیچ ‌کدام از صحنه‌های زدوخورد و تعقیب و گریزهای آقای پاپر و مسئول باغ‌وحش و خرابکاری‌های پنگوئن‌ها، خشن به نظر نمی‌رسند. اما ممکن است کودکان کوچک‌تر با دیدن صحنه‌هایی مثل این‌که یکی از تخم‌ها به جوجه تبدیل نمی‌شود و آقای پاپر پنگوئن‌ها را به باغ‌ وحش می‌فرستد، ناراحت شوند. در نسخه‌ی اصلی فیلم بوسه‌هایی میان بزرگ‌ترها و خوردن مشروب در مهمانی دیده می‌شود که در نسخه‌ی دوبله حذف ‌شده‌اند. تماشای این فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای افراد ۶ تا ۸ سال نیز در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت کافی برای گفتگو در مورد موضوعات فیلم را داشته باشند.

  چکیده داستان

  داستان فیلم درباره‌ی مردی به نام آقای پاپر است که پدری جهانگرد داشته و در کودکی وقت زیادی را با او نگذرانده است. با این‌که او از این موضوع ناراحت است، حالا که خودش هم تشکیل خانواده داده، به بهانه‌ی مشغولیت‌های کاری‌اش، وقت زیادی را به آن‌ها اختصاص نمی‌دهد. او که از همسرش طلاق گرفته، به‌تنهایی در آپارتمانی شیک زندگی می‌کند و به‌خاطر این‌که می‌تواند هر کسی را راضی به فروختن ملکش کند، فردی مشهور است. روزی آقای پاپر باخبر می‌شود که پدرش فوت ‌شده و برای او ۶ پنگوئن به ارث گذاشته است. با ورود پنگوئن‌ها به خانه‌ی پاپر و مراقبت‌های او از آن‌ها و محبت‌ها پنگوئن‌ها به او، همه‌ی زندگی کاری آقای پاپر به هم می‌ریزد اما در عوض وقت بیشتری را با فرزندان و همسر سابقش می‌گذراند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما پنگوئن‌ها چه تغییراتی در زندگی آقای پاپر دادند؟ چرا بچه‌هایش از او ناراحت بودند؟ آقای پاپر و فرزندانش از یک پدر خوب چه انتظاری داشتند؟
  آیا کتاب پنگوئن‌های آقای پاپر را خوانده‌اید؟ به نظرتان داستان کتاب جذاب‌تر بود یا فیلم؟ چرا؟
  تا به حال حیوانی در خانه داشته‌اید؟ فکر می‌کنید حیوانات خانگی چه تأثیری در زندگی آدم‌ها دارند؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA PG
  مدت زمان ۹۴
  سال انتشار ۲۰۱۱