پوم پوکو

(Pom Poko)

thumbnail
۱۲ سال به بالا
۱۰ تا ۱۲ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمه و فانتزی درباره‌ی راکون‌هایی که زیست‌گاهشان در معرض نابودی‌ست، و تلاش و اتحاد آن‌ها در مبارزه با انسان‌ها برای جلوگیری از تخریب محیط زیست

سال: 94
  بررس فیلم: زهرا درایتی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  دوستی و همکاری راکون‌ها برای رسیدن به هدفی مشترک و تلاش‌های همراه با شکست و پیروزی‌شان می‌تواند برای کودکان بزرگ‌تر همذات‌پندارانه باشد. راکون‌ها در مسیر رسیدن به هدف، تغییرات بسیاری می‌کنند؛ آن‌ها از موجوداتی تنبل تبدیل به مبارزانی شجاع می‌شوند که زندگی تمام حیوانات جنگل برایشان مهم است. رشد و بالندگی راکون‌ها در فیلم می‌تواند برای کودکان الهام‌بخش و امیدوارکننده باشد.
  راکون‌ها برای نجات جنگل مصمم می‌شوند و همراه با تلاش و پشتکار بسیار، تبدیل به مبارزانی قدرتمند و شجاع می‌شوند. آن‌ها علاقه‌ای به رقابت با هم ندارند و اعضای قبیله بر اساس توانایی‌هایی که دارند، مورد قضاوت قرار نمی‌گیرند. در نبردها، رهبران گروه سعی می‌کنند از راکون‌هایی با توانایی‌های مختلف کمک بگیرند و از انتقال دانش خود به آن‌ها دریغ نمی‌کنند. راکون‌ها در خوشی‌ها و ناراحتی‌ها با هم سهیم‌اند و با داشتن روحیه‌ی کار گروهی، برای رسیدن به خواسته‌های خود تلاش می‌کنند. زنان در این فیلم، نقش رهبر یا مبارز را دارند و همراه با مردان برای جلوگیری از نابودی جنگل تلاش می‌کنند و بسیار مورد احترام‌اند.
  بزرگان قبیله‌ی راکون‌های تاما، به آن‌ها می‌گویند به‌خاطر کمبود غذا و جای کافی نباید تولیدمثل کنند اما پس از پیروزی راکون‌ها در چند نبرد، بزرگان به آن‌ها اجازه‌ی تولیدمثل می‌دهند؛ راکون‌های نر برای به دست آوردن راکون‌های ماده تلاش بسیاری می‌کنند. صحنه‌هایی از عاشق شدن راکون‌ها و ابراز عشق‌شان نیز دیده می‌شود. راکون‌های نر با اندام‌های جنسی‌شان در فیلم نشان داده می‌شوند که در برخی از تغییر شکل‌هایشان از آن به عنوان سلاحی در مقابل دشمن استفاده می‌کنند. راکون‌ها در جشن‌هایشان نوشیدنی‌هایی شبیه به نوشیدنی الکلی می‌نوشند. موضوع مبارزه برای نجات طبیعت موضوع کودکانه‌ای نیست و ممکن است برای کودکان کوچک‌تر اضطراب‌آور و سنگین باشد؛ هرچند برای کودکان بزرگ‌تر و نوجوانان قابل ارتباط است.
  در فیلم صحنه‌هایی از تهدید انسان‌ها توسط راکون‌ها وجود دارد؛ آن‌ها انسان‌ها را بدجنس، بی‌رحم و بی‌عاطفه می‌خوانند. رهبران راکون‌ها بقیه را با شعار «همه‌ی انسان‌ها را می‌کشیم» تشویق می‌کنند.
  فیلم درباره‌ی تقابل انسان‌ها با طبیعت است و با پررنگ کردن اهمیت نگهداری از محیط زیست و موجودات زنده، کودکان را به مطالعه‌ و تأمل بیشتر در این زمینه تشویق می‌کند.
  راکون و روباه سفید از حیوانات بومی و مورد ستایش در ژاپن‌اند. توانایی تغییر شکل آن‌ها نیز از افسانه‌های قدیمی ژاپن است. در طول فیلم صحنه‌های بسیاری از رقص، موسیقی و لباس‌های سنتی ژاپن وجود دارد که می‌تواند مخاطب را نسبت به فرهنگ و سنت‌های این کشور کنجکاو و علاقه‌مند کند.
  راکون‌ها که به هر چیزی می‌توانند تبدیل شوند، در مبارزات خود در مقابل انسان‌ها، به هیولاهای ترسناک و عجیب و شخصیت‌های افسانه‌های قدیمی ژاپنی تبدیل می‌شوند تا انسان‌ها را بترسانند. یکی از تیم‌های مبارزه از قدرت خود برای کشتن انسان‌های پروژه‌ی شهرسازی استفاده می‌کند. در یکی از درگیری‌های راکون‌ها با پلیس، دو طرف از ابزارهایی مانند چوب برای آسیب زدن به طرف مقابل استفاده می‌کنند. صحنه‌هایی از مبارزه بین خود راکون‌ها نیز وجود دارد که به صورت مبارزه‌ی تن به تن یا با استفاده از چوب است. علاوه بر این‌ها، موقعیت‌هایی از مرگ راکون‌ها در نبرد با انسان‌ها یا بر اثر تصادف با ماشین نیز در فیلم دیده می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان این انیمه‌ی سینمایی درباره‌ی راکون‌هایی است که در منطقه‌ای جنگلی در ژاپن زندگی می‌کنند. راکون‌ها که همیشه به دنبال استراحت و تفریح‌اند، با مشکل بزرگی روبه‌رو شده‌اند؛ پروژه‌‌ی گسترش شهری در اطراف شهر پوم پوکو سبب شده جنگلِ محل زندگی آن‌ها به‌مرور از بین برود و دیگر جایی برای زندگی و غذایی برای خوردن نداشته باشند. راکون‌ها تصمیم می‌گیرند برای نجات جنگل تنبلی را کنار بگذارند و از توانایی‌هایشان استفاده کنند. آن‌ها که موجوداتی افسانه‌ای هستند، از زمان‌های قدیم توانایی تبدیل شدن به هر چیزی، حتی انسان‌ها را داشته‌اند. بزرگان قبیله با انتقال این دانش، گروه بزرگی از راکون‌ها را برای نبرد آماده می‌کنند. آن‌ها با شجاعت و پشتکار بسیار و انجام نقشه‌های مختلف سعی می‌کنند انسان‌ها را متوجه نابودی جنگل کنند و در نهایت موفق می‌شوند به هدف‌شان برسند. داستان درباره‌ی اهمیت طبیعت و محیط زیست است که انسان‌ها برای قرن‌ها به آن بی‌توجه بوده‌اند. فیلم با پررنگ کردن موضوعاتی چون نابودی جنگل‌ها و به خطر افتادن زندگی راکون‌ها و حیوانات دیگری که در مناطق جنگلی زندگی می‌کنند، انسان‌ها را تشویق می‌کند تا در کنار پیشرفت زندگی شهری، قوانین طبیعت را بشناسند و به زندگی حیوانات در آن احترام بگذارند.
  در فیلم صحنه‌هایی از نبرد راکون‌ها علیه انسان‌ها وجود دارد؛ آن‌ها سعی دارند با روش‌های مختلفی چون کشتن انسان‌ها و ترساندن آن‌ها از طریق تغییر شکل به هیولاها و اجرا کردن افسانه‌های ترسناک، جلوی نابودی جنگل را بگیرند. در این مبارزه‌ها صحنه‌هایی از درگیری انسان‌ها با را راکون‌های تغییر شکل یافته نیز وجود دارد. علاوه بر مرگ انسان‌ها، صحنه‌هایی از مرگ راکون‌ها در مبارزات یا بر اثر تصادف با ماشین وجود دارد. تلاش راکون‌ها برای جفت‌گیری و تولیدمثل یا علاقه‌مند شدن راکون‌ها به یکدیگر زمانی که بالغ شده‌اند نیز در فیلم به نمایش درآمده است. همچنین، راکون‌های نر با اندام‌های جنسی‌شان نشان داده شده‌اند. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۱۰ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۱۰ تا ۱۲ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  داستان درباره‌ی راکون‌هایی است که در جنگل‌های تپه‌ی تاما، نزدیک شهر پوم پوکو در ژاپن زندگی می‌کنند. آن‌ها سال‌های طولانی در کنار مردم و مزرعه‌هایی که در آن منطقه وجود داشته، در آرامش و صلح زندگی کرده‌اند؛ تا این‌که در اواخر سال ۱۹۶۰ به علت تراکم جمعیت توکیو، شرکت‌های ساختمانی شروع به تخریب تپه و جنگل‌های پیرامون آن می‌کنند. راکون‌ها تصمیم می‌گیرند با هم متحد شوند و نیروی افسانه‌ای خود برای تغییر شکل را بازیابند. آن‌ها از راکون‌هایی که اسطوره‌ی تغییر شکل‌اند و در نبردهای مختلف پیروز شده‌اند، تقاضای کمک می‌کنند. راکون‌ها با روش‌های مختلفی سعی می‌کنند انسان‌ها را از ادامه‌ی پروژه‌ منصرف کنند ولی تنها موفق می‌شوند پروژه‌ها را برای مدت کوتاهی به تأخیر بیندازند. در نهایت راکون‌ها به این فکر می‌کنند که با استفاده از قدرت تغییر شکل خود وارد جامعه‌ی انسان‌ها شوند و در کنار آن‌ها زندگی کنند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  فکر می‌کنید تماشای این انیمیشن یا انیمیشن‌های مشابه آن چقدر می‌تواند نگاه ما را نسبت به طبیعت و کره‌ی زمین تغییر دهد و بر رفتارها و عادت‌هایمان اثرگذار باشد؟
  اگر بخواهید حیوانی افسانه‌ای خلق کنید، چه حیوانی را انتخاب می‌کنید؟ آن حیوان چه توانایی‌های خارق‌العاده‌ای دارد؟
  به نظر شما انسان‌ها با چه روش‌هایی می‌توانند جلوی نابودی محیط زیست و انقراض گونه‌های جانوری را بگیرند؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA PG
  مدت زمان ۱۱۹
  سال انتشار ۹۴