پونیو

(Ponyo)

thumbnail
۷ سال به بالا
۵ تا ۷ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمه و فانتزی درباره‌ی سفر یک ماهی قرمز به آن سوی دریا برای زندگی کنار دوستش، تأثیر این تصمیم بر تعادل محیط‌ زیست و تلاش او برای جبران اشتباهش

سال: 2009
  بررس فیلم: نیکو علیپور

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  تجربه‌ی جدا بودن سوسوکه از پدرش و ترسِ از دست دادن او در طوفان، نمونه‌ای از پررنگ‌ترین اضطراب‌های کودکان است. همچنین ارتباط محبت‌آمیز و همراه با توجه ریسا، مادر سوسوکه با او و پونیو و دوستی زیبای پونیو و سوسوکه از موضوعات مهم جهان کودکی‌اند که در این فیلم به تصویر کشیده شده‌اند.
  تمام شخصیت های زن داستان بسیار شجاع و قوی‌اند؛ مخصوصاً پونیو، ریسا و مادر پونیو. سوسوکه با این‌که تنها پنج سال دارد، بسیار مسئولیت‌پذیر است. او با پیرزن‌هایی که در محل کار مادرش اقامت دارند، بسیار مهربان است. دوستی پونیو و سوسوکه، هم هنگامی که پونیو ماهی است و هم هنگامی که او دختربچه است، بسیار زیبا و دیدنی است. همچنین تلاش سوسوکه به‌تنهایی برای پیدا کردن مادرش قابل تحسین است. سوسوکه قلباً به حرف مادرش مبنی بر قضاوت نکردن افراد از روی ظاهرشان باور دارد، برای همین اهمیتی نمی‌دهد که پونیو ماهی باشد یا انسان؛ در هر صورت او را دوست دارد.
  پدر و مادر پونیو در مورد عشق حقیقی و بزرگ شدن پونیو و سوسوکه در کنار هم و زندگی‌شان در کنار یکدیگر تا ابد صحبت می‌کنند.
  ریسا پدر سوسوکه را دیوانه خطاب می‌کند. از کلماتی مثل نادان و احمق استفاده می‌شود.
  در خلال داستان فیلم به این موضوع پرداخته می‌شود که آلوده نکردن محیط‌ زیست بسیار مهم است و به هم زدن تعادل محیط‌ زیست، زندگی موجودات دیگر را به خطر می‌اندازد. همچنین، به موجودات دریایی گوناگون و زندگی زیر آب‌ها اشاره می‌شود.
  در صحنه‌ای به نظر می‌رسد پونیو مرده است اما این‌طور نیست. مادر سوسوکه با ماشینش در طوفان رانندگی می‌کند و در صحنه‌های مختلف نزدیک است گرفتار موج‌های دریا شده و غرق شود. سوسوکه نزدیک است به خاطر باد به داخل دریا بیفتد اما مادرش او را نجات می‌دهد. پونیو با ریختن آب روی صورت دختری در مهد، گریه‌ی او را درمی‌آورد. او این کار را با پیرزنی در آسایشگاه هم انجام می‌دهد که باعث ناراحتی او می‌شود. پدر پونیو ظاهر ترسناکی برای کودکان دارد. موجودات دریایی عجیبی را در طول داستان می‌بینیم که شبیه موج‌اند و برای پیدا کردن پونیو به دنبال سوسوکه می‌روند. همچنین در صحنه‌هایی پونیو را می‌بینیم که روی موج‌ها می‌دود. بعد از گم کردن پونیو، سوسوکه در حالی که گریه می‌کند اقیانوس را می‌گردد. پونیو و سوسوکه از تونل تاریک و ترسناکی می‌گذرند که بعد از آن پونیو تبدیل به ماهی شده و از هوش می‌رود. در حالی که سوسوکه از ترسِ از دست دادن او گریه می‌کند. مادر پونیو زن بزرگی است که در زیر آب ظاهر می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم انیمه که برداشتی آزاد از داستان پری دریایی کوچک از هانس کریستین اندرسن است، داستان ماهی قرمزی به نام پونیو را روایت می‌کند که به خاطر دوستی با پسری پنج ساله به نام سوسوکه، با استفاده از نیروی جادویی‌اش تبدیل به انسان شده ولی با این کار، تعادل طبیعت را به هم زده است. سوسوکه و پونیو ارتباط دوستانه‌ی عمیقی با هم دارند اما با به هم خوردن تعادل طبیعت و به وجود آمدن سیل و طوفان و ظهور موجودات ماقبل تاریخ، آن‌ها مجبور به جدایی می‌شوند. پونیو و سوسوکه ماجراهای زیادی را از سر می‌گذرانند و از خود شجاعت و پشتکار نشان می‌دهند تا دوباره به هم برسند. عشقی که بین آن‌ها جریان دارد، تعادل از دست ‌رفته را به طبیعت بازمی‌گرداند و آن‌ها می‌توانند کنار هم زندگی کنند. عشق، شجاعت، همدلی و قضاوت نکردن دیگران از روی ظاهرشان، از موضوعات برجسته در این فیلم‌اند. همچنین، کودکان در مسیر داستان با عواقب آلودگی و به هم خوردن تعادل محیط زیست و تأثیر آن بر زندگی موجودات دیگر آشنا می‌شوند.
  فیلم چند صحنه‌ی خشن و ترسناک دارد؛ از جمله صحنه‌های مربوط به طوفانی که در شهر اتفاق می‌افتد و موج‌های بلند که ممکن است برای کودکان کوچک‌تر آزاردهنده باشند. همچنین، بعضی از والدین ممکن است با آزادی عمل و استقلال زیاد کودکان در این فیلم راحت نباشند؛ مثل صحنه‌ای که مادر سوسوکه او و پونیو را در طوفان تنها می‌گذارد یا تلاش سوسوکه و پونیو برای یافتن مادرش. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۵ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۵ تا ۷ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با حضور و همراهی والدین‌شان تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت گفتگو در مورد ترس‌ها و نگرانی‌هایشان را داشته باشند.

  چکیده داستان

  این فیلم داستان پونیو، ماهی قرمزی است که با پسری مهربان و شجاع به نام سوسوکه که تنها پنج سال دارد، دوست می‌شود. او پونیو را زمانی که تنها یک ماهی قرمز بود نجات می‌دهد و قسم می‌خورد که از او محافظت کند اما پدر پونیو او را از سوسوکه جدا می‌کند. پونیو از قدرت جادویی‌اش استفاده می‌کند تا تبدیل به انسان شود و پیش سوسوکه برگردد اما این کار او، تعادل طبیعت را به هم می‌زند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما چرا پونیو و سوسوکه این همه تلاش کردند تا با هم باشند؟ آن‌ها چگونه توانستند به هدف‌شان برسند؟ چه موانعی را از سر راه برداشتند؟
  رفتارهای پونیو و سوسوکه شبیه بچه‌ها بود یا شبیه نوجوان‌ها؟ بچه‌ها می‌توانند این همه مستقل باشند و مسائل‌شان را حل کنند؟
  انیمیشن پونیو در مقایسه با انیمیشن پری دریایی کوچولو چگونه بود؟ هر دو از یک داستان الهام گرفته‌اند. آن‌ها چه شباهت‌ها و تفاوت‌هایی با هم داشتند؟ به نظر شما چه تفاوت‌هایی بین یک انیمه‌ی ژاپنی با انیمیشن‌های دیگر وجود دارد؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA G
  مدت زمان ۱۰۳
  سال انتشار ۲۰۰۹