پونی کوچک من

(My Little Pony: The Movie )

بررس متن: نامیه اصفهانیان

7+ 5 تا 7 با همراهی والدین

فیلمی انیمیشنی و موزیکال درباره‌ی پونی‌های رنگارنگ و دوستی آن‌ها با هم و تلاش‌شان برای نجات سرزمین‌شان

سال انتشار: 2017

پونی کوچک من

(My Little Pony: The Movie )
7+
5 تا 7 با همراهی والدین

فیلمی انیمیشنی و موزیکال درباره‌ی پونی‌های رنگارنگ و دوستی آن‌ها با هم و تلاش‌شان برای نجات سرزمین‌شان

سال انتشار: 2017

بررس متن: نامیه اصفهانیان

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
ارتباط پونی‌ها با هم، قهر و آشتی‌هایشان و حمایت‌هایی که از هم می‌کنند، در جهان کودکان معنادارند.
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
همه‌ی پونی‌ها قابل اعتماد و باوفا هستند و در شرایط سخت از هم حمایت می‌کنند. آن‌ها از هم ناراحت می‌شوند ولی قدر دوستی هم را می‌دانند و دوباره ارتباط‌شان را از سر می‌گیرند.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
ظاهر پادشاه توفان و رفتار و صدایش و نیز ظاهر مینیون‌هایش ترسناک‌اند. در صحنه‌ای، کشتی او در آسمان ظاهر می‌شود و موجودات ترسناکی از آن پیاده می‌شوند. فرمانده‌ی او سه تا از پونی‌ها را تبدیل به سنگ می‌کند. در طول فیلم آن‌ها به دنبال بقیه‌ی پونی‌ها هستند و درگیری‌های متعددی بین‌شان اتفاق می‌افتد. در صحنه‌ای در بیابان، پینکی پای یک اسکلت پیدا می‌کند و حشره‌ای از آن خارج می‌شود. پونی‌ها در طول فیلم در خطرند؛ هرچند همیشه جان سالم به در می‌برند.
گفتار نامناسب
بعضی جملات تهدیدآمیز از طرف پادشاه و فرمانده‌اش شنیده می‌شود: یه لقمه چپ‌شون می‌کنم، حال‌شون رو می‌گیرم، پوست‌شون رو می‌کنم. بخش زیادی از گفتگوهای فیلم به صورت موزیکال انجام می‌شود که در عموم نسخه‌های دوبله، این ترانه‌ها ترجمه نشده‌اند؛ این موضوع ممکن است فهم داستان را برای کودکان دشوار کند.
محتوای بزرگسالانه
اسپایک از رَریتی خوشش می‌آید و موقع حرف زدن با او قرمز می‌شود. موضوع نجات سرزمین موضوع معناداری در دنیای کودکان نیست.
آنچه والدین باید بدانند

فیلم پونی کوچک من یک انیمیشن کامپیوتری است که با اقتباس از سریالی تلویزیونی با همین نام ساخته شده است. در سرزمین پونی‌ها، توایلایت که شاهزاده‌ی دوستی است، با کمک دوستانش در حال تدارک جشنواره‌ی دوستی است. همه چیز به خوبی پیش می‌رود که ناگهان، پادشاه توفان جشن را به هم می‌ریزد و فرمانده‌ی او سه تا از پونی‌های شاهزاده را تبدیل به سنگ می‌کند. توایلایت و دوستانش از آن‌جا فرار می‌کنند تا با پیدا کردن ملکه، پونی‌ها و سرزمین‌شان را از دست پادشاه نجات دهند. آن‌ها در این مسیر، خطرات زیادی را پشت سر می‌گذارند، به افرادی اعتماد می‌کنند که بعداً پشیمان می‌شوند، از دوستی با هم دست می‌کشند ولی در نهایت تجربه‌های زیادی به دست می‌آورند و قدر یکدیگر و دوستی با هم را می‌دانند. آن‌ها با کمک هم و با اعتماد و حمایت از هم موفق می‌شوند سرزمین‌شان را نجات دهند. کار گروهی، دوستی، اعتمادبه‌نفس و گفتگو کردن از موضوعات پررنگ در این فیلم‌اند. در فیلم صحنه‌های خشن و ترسناکی وجود دارد: ظاهر و رفتار شخصیت‌های بد داستان ترسناک است و پونی‌ها مدام در معرض خطر و تهدید قرار دارند؛ هرچند همیشه جان سالم به در می‌برند. بخش زیادی از گفتگوهای فیلم به صورت موزیکال و در قالب ترانه انجام می‌شوند که در عموم نسخه‌های دوبله، این ترانه‌ها ترجمه نشده‌اند؛ این موضوع ممکن است فهم مسیر داستان را برای کودکان دشوار کند. همچنین، موضوع نجات سرزمین موضوع معناداری در دنیای کودکان نیست. تماشای این فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۵ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۵ تا ۷ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت گفتگو در مورد موضوعات داستان برایشان فراهم شود.

چکیده داستان

قرار است توایلایت، شاهزاده‌ی دوستی، با کمک دوستانش، رنگین‌کمان، اپل جک، پینکی پای، رَریتی و اسپایک، در شهر پونی‌ها جشنواره‌ی دوستی برگزار کند. او و دوستانش مشغول تدارک جشن‌اند که ناگهان با تهدیدی از طرف پادشاه طوفان مواجه می‌شوند. او، فرمانده‌اش تِمپست را فرستاده تا جادوی پونی‌های شاهزاده را برای پادشاه ببرد. فرمانده سه تا از شاهزاده‌ها را تبدیل به سنگ می‌کند و با خود می‌برد، اما توایلایت و دوستانش فرار می‌کنند. آن‌ها به سرزمین ملکه می‌روند تا از او برای نجات پونی‌ها و سرزمین‌شان کمک بگیرند.

فرصت‌هایی برای گفتگو

پونی‌ها چطور دوستی‌شان را به یکدیگر نشان می‌دادند؟ شما چطور دوستی‌تان را به دوستان‌تان نشان می‌دهید؟ به نظر شما پونی‌ها چطور توانستند پیروز شوند و سرزمین‌شان را نجات دهند؟ در فیلم، شخصیت‌های بد تیره و زشت‌اند و پونی‌ها رنگارنگ و زیبا. به نظر شما در دنیای واقعی هم خوبی و بدی آدم‌ها با ظاهرشان ارتباطی دارد؟

جزئیات فیلم
مدت زمان 99
سال انتشار 2017