پونی کوچک من

(My Little Pony: The Movie)

thumbnail
۷ سال به بالا
۵ تا ۷ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و موزیکال درباره‌ی پونی‌های رنگارنگ و دوستی آن‌ها با هم و تلاش‌شان برای نجات سرزمین‌شان

سال: 2017
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ارتباط پونی‌ها با هم، قهر و آشتی‌هایشان و حمایت‌هایی که از هم می‌کنند، در جهان کودکان معنادارند.
  همه‌ی پونی‌ها قابل اعتماد و باوفا هستند و در شرایط سخت از هم حمایت می‌کنند. آن‌ها از هم ناراحت می‌شوند ولی قدر دوستی هم را می‌دانند و دوباره ارتباط‌شان را از سر می‌گیرند.
  اسپایک از رَریتی خوشش می‌آید و موقع حرف زدن با او قرمز می‌شود. موضوع نجات سرزمین موضوع معناداری در دنیای کودکان نیست.
  بعضی جملات تهدیدآمیز از طرف پادشاه و فرمانده‌اش شنیده می‌شود: یه لقمه چپ‌شون می‌کنم، حال‌شون رو می‌گیرم، پوست‌شون رو می‌کنم. بخش زیادی از گفتگوهای فیلم به صورت موزیکال انجام می‌شود که در عموم نسخه‌های دوبله، این ترانه‌ها ترجمه نشده‌اند؛ این موضوع ممکن است فهم داستان را برای کودکان دشوار کند.
  ظاهر پادشاه توفان و رفتار و صدایش و نیز ظاهر مینیون‌هایش ترسناک‌اند. در صحنه‌ای، کشتی او در آسمان ظاهر می‌شود و موجودات ترسناکی از آن پیاده می‌شوند. فرمانده‌ی او سه تا از پونی‌ها را تبدیل به سنگ می‌کند. در طول فیلم آن‌ها به دنبال بقیه‌ی پونی‌ها هستند و درگیری‌های متعددی بین‌شان اتفاق می‌افتد. در صحنه‌ای در بیابان، پینکی پای یک اسکلت پیدا می‌کند و حشره‌ای از آن خارج می‌شود. پونی‌ها در طول فیلم در خطرند؛ هرچند همیشه جان سالم به در می‌برند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  فیلم پونی کوچک من یک انیمیشن کامپیوتری است که با اقتباس از سریالی تلویزیونی با همین نام ساخته شده است. در سرزمین پونی‌ها، توایلایت که شاهزاده‌ی دوستی است، با کمک دوستانش در حال تدارک جشنواره‌ی دوستی است. همه چیز به خوبی پیش می‌رود که ناگهان، پادشاه توفان جشن را به هم می‌ریزد و فرمانده‌ی او سه تا از پونی‌های شاهزاده را تبدیل به سنگ می‌کند. توایلایت و دوستانش از آن‌جا فرار می‌کنند تا با پیدا کردن ملکه، پونی‌ها و سرزمین‌شان را از دست پادشاه نجات دهند. آن‌ها در این مسیر، خطرات زیادی را پشت سر می‌گذارند، به افرادی اعتماد می‌کنند که بعداً پشیمان می‌شوند، از دوستی با هم دست می‌کشند ولی در نهایت تجربه‌های زیادی به دست می‌آورند و قدر یکدیگر و دوستی با هم را می‌دانند. آن‌ها با کمک هم و با اعتماد و حمایت از هم موفق می‌شوند سرزمین‌شان را نجات دهند. کار گروهی، دوستی، اعتمادبه‌نفس و گفتگو کردن از موضوعات پررنگ در این فیلم‌اند.
  در فیلم صحنه‌های خشن و ترسناکی وجود دارد: ظاهر و رفتار شخصیت‌های بد داستان ترسناک است و پونی‌ها مدام در معرض خطر و تهدید قرار دارند؛ هرچند همیشه جان سالم به در می‌برند. بخش زیادی از گفتگوهای فیلم به صورت موزیکال و در قالب ترانه انجام می‌شوند که در عموم نسخه‌های دوبله، این ترانه‌ها ترجمه نشده‌اند؛ این موضوع ممکن است فهم مسیر داستان را برای کودکان دشوار کند. همچنین، موضوع نجات سرزمین موضوع معناداری در دنیای کودکان نیست. تماشای این فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۵ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۵ تا ۷ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت گفتگو در مورد موضوعات داستان برایشان فراهم شود.

  چکیده داستان

  قرار است توایلایت، شاهزاده‌ی دوستی، با کمک دوستانش، رنگین‌کمان، اپل جک، پینکی پای، رَریتی و اسپایک، در شهر پونی‌ها جشنواره‌ی دوستی برگزار کند. او و دوستانش مشغول تدارک جشن‌اند که ناگهان با تهدیدی از طرف پادشاه طوفان مواجه می‌شوند. او، فرمانده‌اش تِمپست را فرستاده تا جادوی پونی‌های شاهزاده را برای پادشاه ببرد. فرمانده سه تا از شاهزاده‌ها را تبدیل به سنگ می‌کند و با خود می‌برد، اما توایلایت و دوستانش فرار می‌کنند. آن‌ها به سرزمین ملکه می‌روند تا از او برای نجات پونی‌ها و سرزمین‌شان کمک بگیرند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  پونی‌ها چطور دوستی‌شان را به یکدیگر نشان می‌دادند؟ شما چطور دوستی‌تان را به دوستان‌تان نشان می‌دهید؟
  به نظر شما پونی‌ها چطور توانستند پیروز شوند و سرزمین‌شان را نجات دهند؟
  در فیلم، شخصیت‌های بد تیره و زشت‌اند و پونی‌ها رنگارنگ و زیبا. به نظر شما در دنیای واقعی هم خوبی و بدی آدم‌ها با ظاهرشان ارتباطی دارد؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA G
  سال انتشار ۲۰۱۷