پوکاهانتس ۲: سفر به یک دنیای جدید

(Pocahontas II: Journey to a New World)

thumbnail
۱۰ سال به بالا
۸ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و موزیکال درباره‌ی دختری جوان و سرخ‌پوست که می‌خواهد از مردمش دفاع کند، تلاش او برای مذاکره به جای جنگ، و نشان دادن شجاعت و فداکاری

سال: 1998
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  موضوع مبارزه برای نجات مردم و چالش پوکاهانتس در انتخاب بین جان اسمیت و جان رالف می‌تواند برای نوجوانان قابل ارتباط باشد؛ هرچند به دنیای کودکان ارتباطی ندارد.
  پوکاهانتس دختری شجاع و عاقل است که اهمیت زیادی به مردمش می‌دهد. او سعی دارد بین سفیدپوست‌ها و سرخ‌پوست‌ها صلح برقرار شود و برای این منظور به لندن سفر می‌کند و دست از تلاش برنمی‌دارد تا به نتیجه می‌رسد. جان رالف همیشه از پوکاهانتس حمایت می‌کند و او را تنها نمی‌گذارد.
  پوکاهانتس و جان هم را می‌بوسند و به هم ابراز علاقه می‌کنند. زن‌ها محافظ سرخ‌پوست و جان اسمیت را دوره می‌کنند. پوکاهانتس به سبک سرخ‌پوستان، لباس بازی پوشیده و بخش‌هایی از بالاتنه‌اش برهنه است. بدن او باریک و کشیده و تداعی‌کننده‌ی کلیشه‌های مربوط به بدن زنانه است. مردم در در مهمانی شاه مشروب می‌نوشند. موضوع اصلی به جنگ و دشمنی بین سفیدپوست‌ها و سرخ‌پوست‌ها و نقش پوکاهانتس در نجات مردمش مربوط می‌شود و موضوع فرعی به عشق بین پوکاهانتس و جان رالف و تداخل با عشق قبلی‌اش به جان اسمیت. بارها به موضوع خیانت به پادشاه و نجات مردم اشاره می‌شود. ردکلیف کسی را با پول اجیر می‌کند تا آبروی پوکاهانتس را پیش شاه ببرد.
  از بعضی کلمات و عبارات توهین‌آمیز استفاده شده که بعضی از آن‌ها در دوبله اضافه شده‌اند: مرتیکه‌ی فوکولی، بچه مایه‌دار از خود راضی، می‌ندازمت بیرون، وحشی، می‌کشمت. جملات بزرگسالانه‌ی متعددی استفاده شده که بعضی از آن‌ها هم در نسخه‌ی دوبله اضافه شده‌اند: بالای دار ببینمت، این یه مسئله‌ی مردونه‌ست، به‌جای رئیس یه زن آوردید، مردم خیلی به اون احترام می‌ذارن چون پرنسسه، اعدامت می‌کنن، من اولین قربانی‌ام. در نسخه‌ی دوبله‌ی آوای ماندگار، ترانه‌های فیلم ترجمه شده و موسیقی آن‌ها حذف شده است؛ بنابراین فیلم از حالت موزیکال خارج شده است.
  فیلم به بخش‌هایی از سبک زندگی، پوشش و آداب و رسوم سرخ‌پوستی و نیز به بعضی از آداب و رسوم و فرهنگ دربار انگلیس می‌پردازد.
  در ابتدای فیلم سربازان شاه، جان اسمیت را تعقیب می‌کنند و ردکلیف او را از بالای ساختمانی به پایین پرت می‌کند؛ به نظر می‌رسد جان اسمیت مرده است. پوکاهانتس در سوگ جان غمگین است و نمی‌تواند او را فراموش کند. در سرزمین سرخپوست‌ها بین آن‌ها و سفیدپوستان دشمنی وجود دارد و به هر بهانه‌ای به سمت هم تفنگ و کمان نشانه می‌روند. مردی چاقویش را درمی‌آورد تا پوکاهانتس را بزند. رفتار و نگاه‌های سرخ‌پوست‌ها خشن و ترسناک است. پوکاهانتس با چاقو تهدید به خروج از کشتی می‌شود. نمایش ترسناکی در مهمانی شاه انجام می‌شود و خرسی در بند به نمایش درمی‌آید. پوکاهانتس به‌خاطر دفاع از خرس، مورد عتاب شاه قرار می‌گیرد و به زندان می‌افتد. جان اسمیت و جان رالف با زندان‌بانان درگیر می‌شوند و زدوخورد مفصلی بین آن‌ها صورت می‌گیرد. ردکلیف می‌خواهد پوکاهانتس و جان اسمیت را بکشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم که انیمیشنی دوبعدی است و در ادامه‌ی قسمت قبلی ساخته شده، درباره‌ی دختری جوان و سرخ‌پوست به نام پوکاهانتس است که همچنان دغدغه‌ی دشمنی میان سرخ‌پوستان و سفیدپوستان را دارد. او می‌بیند مردمش به سادگی با سفیدپوستان وارد درگیری می‌شوند و هر لحظه احتمال دارد ارتش پادشاه انگلستان به آن‌ها حمله کند. پوکاهانتس که خبر مرگ جان اسمیت را شنیده، به مرد سفیدپوست دیگری که اتفاقاً او هم جان نام دارد و برای مذاکره از طرف پادشاه انگلیس آمده، دل می‌بندد. با کمک جان، او به لندن می‌رود و سعی می‌کند با یاد گرفتن رسوم دربار و پوشیدن لباس شب مناسب مهمانی و آرایش و پیرایشی که او را شبیه مهمانان دربار می‌کند، به مهمانی پادشاه وارد شود و با ظاهر و رفتارهای پسندیده‌اش، ثابت کند سرخ‌پوستان انسان‌های متمدنی هستند و پادشاه را از جنگ منصرف کند. او در این راه سختی‌های زیادی را تحمل می‌کند ولی دست از آرمانش برنمی‌دارد و به ندای درونش که خواستار برقراری صلح است، اعتماد می‌کند.
  فیلم چندین صحنه‌ی خشن و ترسناک دارد. تا اواخر فیلم به نظر می‌رسد جان اسمیت مرده است. پوکاهانتس به زندان می‌افتد و درگیری و زدوخورد بین جان و سربازان شاه زیاد است. موضوع اصلی فیلم به جنگ و دشمنی بین سفیدپوست‌ها و سرخ‌پوست‌ها و نقش پوکاهانتس در نجات مردم مربوط می‌شود و موضوع فرعی به عشق بین او و جان رالف و تداخل با عشق قبلی‌اش به جان اسمیت؛ هیچ کدام از این موضوعات در جهان کودکان، معنادار و همذات‌پندارانه نیستند. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۸ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۸ تا ۱۰ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با حضور و همراهی والدین‌شان تماشا کنند تا فرصت گفتگو در مورد موضوعات فیلم را داشته باشند.

  چکیده داستان

  در این قسمت از فیلم شایعه می‌شود که جان اسمیت مرده است. پوکاهانتس افسرده و ناامید می‌شود و با دعوت یکی از فرستادگان پادشاه انگلستان، سفری را با همراهی او آغاز می‌کند تا پیام‌آور صلح و دوستی بین سرخ‌پوستان و سفیدپوستان باشد. او در لندن متوجه می‌شود که برای ملاقات با پادشاه باید در مهمانی شام او شرکت کند و برای این که ثابت کند سرخ‌پوستان انسان‌های متمدنی هستند، ظاهر و رفتارهایش را با آداب و رسوم انگلیسی هماهنگ می‌کند و در مهمانی حاضر می‌شود. اما ردکلیف، کسی که به نظر می‌رسد جان اسمیت را کشته، باز هم دسیسه‌ای چیده و با ترتیب دادن نمایشی که در آن خرسی وحشی به بند درآمده، پوکاهانتس را تحریک می‌کند تا رفتارهای طبیعی خودش را نشان دهد. پوکاهانتس با اعتراض به در بند بودن خرس، مورد خشم پادشاه قرار می‌گیرد و به زندان می‌افتد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  این قسمت از پوکاهانتس را بیشتر دوست داشتید یا قسمت اول را؟ چه ویژگی‌هایی داشت که آن را بیشتر دوست داشتید؟
  شخصیت پوکاهانتس چه ویژگی‌های مثبتی داشت؟ این ویژگی‌ها چه کمکی به او می‌کردند؟
  پوکاهانتس چه شباهت‌ها و تفاوت‌هایی با شخصیت‌های دیگر فیلم‌های پرنسسی، مثل مریدا یا السا دارد؟ ظاهر او چه تفاوتی با بقیه دارد؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA G
  مدت زمان ۷۲
  سال انتشار ۱۹۹۸