پوکمون: قدرت ما

(Pokémon the Movie: The Power of Us)

thumbnail
۱۰ سال به بالا
۸ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمه و فانتزی درباره‌ی خطری که انسان‌ها و پوکمون‌ها را تهدید می‌کند و اتحاد آن‌ها برای نجات محل زندگی‌شان، همراه با تجربه‌ی دوستی و خودشناسی

سال: 2018
  بررس فیلم: زهرا درایتی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  اَش برخلاف سایر مربیان، پیکاچو را دوست خود می‌داند. آن دو نسبت به یکدیگر احساس مسئولیت می‌کنند و با باور به اینکه پیروز خواهند شد، با موقعیت‌های دشوار مواجه می‌شوند. ریسا که به خاطر خواست برادر کوچکش برای پیدا کردن پوکمون به شهر فولا رفته، در مواجهه با موقعیت‌های جدید ترس را تجربه می‌کند. تجربه‌ی دوستی او با اَش به ریسا کمک می‌کند تا توانایی‌های خود را بپذیرد و با شجاعت برای نجات شهر فولا تلاش کند. مارگو دختر شهردار است و در خانه‌ای مرفه زندگی می‌کند. او که در ظاهر رابطه‌ای خوب و همراه با احترام با پدرش دارد، نمی‌تواند درباره‌ی راز زرائورا با او حرف بزند، چون پدرش وانمود می‌کند که به این افسانه باور ندارد. به همین دلیل او به تنهایی تلاش می‌کند از زرائورا محافظت کند، اما در نهایت موفق می‌شود پدرش و دیگران را با خود همراه کند. تجربه‌های شخصیت‌ها و موقعیت‌هایی که در آن‌ها قرار می‌گیرند، می‌توانند برای کودکان بزرگ‌تر هم‌ذات‌پندارانه باشند.
  اَش رابطه‌ای خوب و صمیمی با پیکاچو دارد و این راز قدرت اوست. مسئولیت‌پذیر بودن او باعث می‌شود در هر شرایطی برای کمک به دیگران تلاش کند. او که همدلی کردن را به خوبی آموخته و ارزش دوستی را می‌داند، به انسان‌ها یادآوری می‌کند که می‌توانند نسبت به پوکمون‌ها احساس دوستی داشته باشند و اتحاد آنان با پوکمون‌ها قدرتی چندین برابر به آنان خواهد داد. شهردار شهر فولا، نسبت به شهروندان فولا و پوکمون‌هایی که در جنگل زندگی می‌کنند متعهد و مسئولیت‌پذیر است و زمانی که شهر با سم هاگ‌های بی‌حس کننده و همچنین انفجار و آتش‌سوزی در خطر است، انسان‌ها و پوکمون‌ها را متحد می‌کند تا شهر و جنگل را نجات دهد. او در شرایط بحرانی با تصمیم‌گیری درست و به‌موقع، مسئولیت‌ها را بر اساس توانایی انسان‌ها تقسیم می‌کند و خود نیز همراه با مردم، برای خاموش کردن آتش تلاش می‌کند. تورن دانشمندی خلاق و باهوش است، اما در ارتباط با انسان‌ها و ارائه‌ی محصول نهایی کار خود موفق نیست؛ به همین دلیل همکارانش او را فردی عجیب و غریب می‌دانند و از کار کردن با او احساس رضایت نمی‌کنند. اما تورن همراه با شهردار، در موقعیت‌های بحرانی، با استفاده از دانایی و شجاعت خود برای نجات شهر تلاش می‌کند و در نهایت موفق می‌شود با بیان خواسته‌ها و هدفی که دارد، همکارانش را با خود همراه کند. کالاهان برای به دست آوردن رضایت دیگران، درباره‌ی توانایی‌ها و موفقیت‌های خود دروغ می‌گوید، اما خیلی زود راز او برملا می‌شود و اطرافیانش از او فاصله می‌گیرند. او که با تجربه‌ی تنهایی متوجه اشتباه خود شده، پس از آتش‌سوزی شهر، به کمک شهردار و گروهش می‌رود و با پذیرشی که نسبت به خود و توانایی‌هایش به دست آورده، به آن‌ها کمک می‌کند و همراه با آنان موفق می‌شود شهر را نجات دهد.
  برخی از شخصیت‌های زن لباس‌هایی پوشیده‌اند که به شکل اغراق‌آمیزی بر زنانگی آنان تأکید می‌کند: دامن‌های خیلی کوتاه با پاهای کشیده. همچنین در برخی از موقعیت‌ها روی آرایش شخصیت‌های زن تأکید شده است. موضوعاتی مانند نجات شهر و جنگل از نابودی، نجات شهروندان و پوکمون‌ها، موضوعات معناداری در دنیای کودکان نیستند. از شخصیت‌های این فیلم، محصولات مختلفی از کارتون گرفته تا بازی‌های ویدیویی تولید شده‌اند و تماشای فیلم می‌تواند کودکان را به دنبال کردن آن‌ها ترغیب کند.
  رفتارهای تمسخرآمیز در بعضی شخصیت‌ها دیده می‌شود. در نسخه‌ی دوبله از کلمات و عبارات توهین‌آمیزی استفاده شده: بیچاره، گنده‌بک، احمق و برو پی کارت.
  داستان فیلم بر مفاهیمی چون اهمیت کار گروهی برای رسیدن به هدف، مسئولیت‌پذیری در مقابل انسان‌ها و دیگر موجودات و همچنین نسبت به شهر و محیط زیست تأکید می‌کند. علاوه بر آن کودکان ممکن است با تماشای فیلم نسبت به یادگیری مهارت‌های اجتماعی در ارتباط با دیگران ترغیب شده و با پیامدهای دروغ گفتن و تأثیر آن بر روابط خود آشنا شوند.
  داستان فیلم در ژاپن رخ می‌دهد و همراه با تماشای آن کودکان با بخش‌هایی از فرهنگ ژاپن که در رابطه با مسئولیت‌پذیری، تعهد نسبت به وظایف و همچنین احترام گذاشتن به موجودات مختلف است، آشنا می‌شوند.
  زمانی که شهردار از گذشته‌ی شهر فولا تعریف می‌کند، موقعیت‌هایی از آتش گرفتن شهر و جنگل نشان داده می‌شود که در آن مردم هراسان‌اند و جان آن‌ها و همچنین پوکمون‌ها در جنگل تهدید شده است. گروه راکت بمبی را که حاوی هاگ بی‌حس کننده است می‌دزدند و آن‌ را جایی وسط جنگل گم می‌کنند. با منفجر شدن بمب، هاگ در هوا پخش می‌شود و به شهر فولا می‌رسد و هر کسی آن را تنفس کند، بی‌حس می‌شود و توانایی حرکت ندارد. چندین انفجار در اطراف شهر رخ می‌دهد که باعث آتش‌سوزی جنگل و بخش‌هایی از شهر می‌شود. با سقوط یک دکل برقی، جان یک دختر به خطر می‌افتد. دو شکارچی پوکمون که برای شکار زرائورا به جنگل رفته‌اند، به درخواست‌های دختری که قصد حمایت از او دارد توجهی نمی‌کنند و با پوکمون‌های خود به زرائورا حمله می‌کنند. در خیابان سه پسر با پوکمون خود، به دختری که به گاری آن‌ها برخورد کرده، حمله می‌کنند، اما دختر آسیبی نمی‌بیند و اَش آن‌ها را متوقف می‌کند. یک پوکمون که سیم دور گردنش پیچیده شده و عصبانی است، در شهر حرکت می‌کند و به ساختمان‌ها آسیب می‌زند و جان مردم را تهدید می‌کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم انیمه، بیست و یکمین قسمت از مجموعه انیمیشن‌های پوکمون است که بر اساس شخصیت‌های کمپانی پوکمون ساخته شده و ماجرای اَش و دوست وفادارش پیکاچو است که برای فستیوال باد و دیدن پوکمونی که هر سال به شهر فولا رفته و به آن باد هدیه می‌دهد، به این شهر سفر می‌کنند. در همین زمان با پخش خبری درباره‌ی پوکمونی نایاب در جنگل‌های این شهر، شکارچیان پوکمون نیز به این شهر سفر می‌کنند و سبب اتفاقاتی می‌شوند که جان مردم و پوکمون‌ها را به خطر می‌اندازد. اَش که همیشه به دوستی بین انسان‌ها و پوکمون‌ها اعتقاد دارد، تلاش می‌کند به انسان‌ها یادآوری کند اتحاد و دوستی با پوکمون‌ها قدرتی چندین برابر برای مواجهه با مشکلات به آن‌ها خواهد داد. او در نهایت موفق می‌شود شهردار فولا را که فردی مسئولیت‌پذیر و متعهد است، با خود همراه کند و با همکاری مردم شهر و دوستانی که پیدا کرده، شهر را نجات دهد. فیلم علاوه بر پررنگ کردن مفاهیمی چون دوستی، همدلی و اهمیت کار گروهی، این پیام را به همراه دارد که گونه‌های مختلف جانواران و گیاهان مانند انسان‌ها حق حیات دارند و بی‌توجهی به محیط زیست می‌تواند سبب نابودی آنان شود.
  در فیلم موقعیت‌هایی از ترس و خشونت وجود دارد که ممکن است برای کودکان کوچک‌تر آزاردهنده باشد: در مبارزه‌ی پوکمون‌ها از لیرز، رعد و برق و زد و خورد فیزیکی استفاده می‌شود و یکی از طرفین آسیب می‌بیند. با پخش شدن هاگ‌های سمی، انسان‌ها و پوکمون‌هایی که آن را استشمام می‌کنند، دچار بی‌حسی می‌شوند و توانایی حرکت ندارند. چندین انفجار باعث آتش‌سوزی در جنگل می‌شود که جان پوکمون‌ها را به خطر می‌اندازد. علاوه بر این‌ها، داستان فیلم مفاهیمی چون نجات سرزمین و مردم را پررنگ می‌کند که موضوعات معناداری در دنیای کودکان نیستند. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۸ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۸ تا ۱۰ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را همراه والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفت‌وگو کنند.

  چکیده داستان

  هر سال و در زمان فستیوال باد، پوکمونی به نام لوگا با استفاده از شعله‌ی جاویدان، شهر فولا را پیدا می‌کند و با دمیدن باد به مردم فولا کمک می‌کند تا با استفاده از قدرت باد بتوانند انرژی لازم برای بقای شهر را به دست بیاورند. اَش و پوکمون وفادارش پیکاچو برای دیدن لوگا و فستیوال باد به فولا سفر می‌کنند. تا اینکه شایعه‌ی حضور پوکمونی کمیاب در جنگل‌های اطراف پخش شده و شکارچیان پوکمون و همچنین گروه راکت به جنگل می‌روند تا پوکمون افسانه‌ای را بیابند. اما مانند همیشه با حضور گروه راکت و خرابکاری‌های آنان، اتفاقات ناگواری رخ می‌دهد که به آتش‌سوزی و پخش شدن هاگ‌های سمی منجر شده و جان مردم و پوکمون‌ها را تهدید می‌کند. اَش و پیکاچو با همراه کردن دوستان جدیدی که پیدا کرده‌اند، برای نجات شهر به گروه شهردار ملحق می‌شوند. شهردار و اَش موفق می‌شوند پوکمون‌ها را با خود متحد کنند و با کمک هم شهر و جنگل را از نابودی نجات دهند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  فکر می‌کنید تصمیم‌گیری‌ها و اقدامات انسان‌ برای بقا، چه تاثیری بر محیط زیست می‌گذارد؟ به نظر شما اگر انسان‌ها و پوکمون‌ها با یکدیگر متحد نمی‌شدند، چه اتفاقی برای شهر و جنگل رخ می‌داد؟
  فکر می‌کنید چرا کالاهان درباره‌ی توانایی‌های خود دروغ می‌گفت؟ تا به حال برای شما پیش آمده درباره‌ی بخش‌هایی از شخصیت خود، حقیقت را نگویید یا در موقعیتی قرار بگیرید که کسی به شما دروغ بگوید؟ چه احساسی در آن لحظه تجربه کرده‌اید؟
  به نظر شما داشتن مهارت‌ ارتباط اجتماعی تا چه اندازه می‌تواند در انجام کار‌ها به صورت گروهی و پیش بردن هدف‌ها و خواسته‌ها تأثیرگذار باشد؟ فکر می‌کنید چه راه‌هایی برای بهبود این مهارت‌ها وجود دارد؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  مدت زمان ۱۰۰
  سال انتشار ۲۰۱۸