پوکمون: من تو را انتخاب می‌کنم!

(!Pokémon the Movie: I Choose You)

thumbnail
۱۰ سال به بالا
۸ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمه و فانتزی درباره‌ی سفر ماجراجویانه‌ی پسری برای تبدیل شدن به مربی پوکمون‌ها، همراه با تجربه‌ی دوستی و مبارزه برای برقراری صلح میان انسان‌ها

سال: 2017
  بررس فیلم: زهرا درایتی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  اش با رسیدن به سن ده سالگی تصمیم می‌گیرد مربی پوکمون شود و سفرش را آغاز کند. مادر اش تلاش می‌کند از او حمایت کند، اما نسبت به توانایی‌ او برای تنها زندگی کردن تردید دارد. او این موضوع را با نگرانی نشان می‌دهد و باعث خجالت اش جلوی هم سن و سالانش می‌شود. اش از تجربه‌ی مستقل بودن و تنهایی خوشحال است و از مواجه شدن با ماجراهای جدید هراسی ندارد. دوستی او و پیکاچو سبب می‌شود آن دو نسبت به یکدیگر احساس تعلق و مسئولیت‌پذیری را تجربه کنند. چارمندر از سمت مربی خود طرد می‌شود و با ماندن در زیر باران احساس تنهایی می‌کند، اما اش و پیکاچو با کمک دوستانشان از او مراقبت می‌کنند و اش از چارمندر می‌خواهد دوست او باشد. حمایت و دوستیِ اش، چارمندر را به زندگی بازمی‌گرداند و سبب قدرت گرفتن او می‌شود. اش با ابراز علاقه و دوستی خود به پوکمون‌هایی که دارد، سبب رشد و ارتقاء آنان می‌شود.
  اش رویای تبدیل شدن به بزرگ‌ترین استاد پوکمون را دارد. او برای رسیدن به هدفش، همراه با پوکمونی به نام پیکاچو سفری را آغاز می‌کند. اش به دنبال دوستی و اتحاد پوکمون‌ها و انسان‌هاست، به همین دلیل به عنوان قهرمان رنگین‌کمان از سمت هو-اُه انتخاب می‌شود. پیکاچو، پوکمون سختی است که علاقه‌ای به ارتباط برقرار کردن با انسان‌ها ندارد، اما اش که قلبی بزرگ دارد نسبت به پیکاچو احساس دوستی و مسئولیت می‌کند و در خطرات پیش‌رو سعی می‌کند از او مراقبت کند. به همین دلیل پیکاچو نیز به مرور نسبت به اش احساس دوستی می‌کند. کراس بر خلاف اش، از پوکمون‌ها استفاده می‌کند تا بتواند قهرمان شود. برای او پوکمون‌ها و احساسات آنان ارزشی ندارد، اما هنگام مبارزه با اش در کوه رنگین‌کمان و با دیدن تلاش پوکمون‌هایش برای نجات او، متوجه اشتباه خود می‌شود و با پوکمون‌ها و اش همراه می‌شود. پوکمون‌ها ظاهری عجیب و شبیه به هیولا دارند، اما موجوداتی وفادار و نسبت به مربی خود متعهد و مسئولیت‌پذیرند.
  از شخصیت‌های این فیلم محصولات متنوعی، از بازی ویدیویی گرفته تا انواع اسباب‌بازی در بازار موجودند و تماشای فیلم می‌تواند کودکان را به خریدن آن‌ها ترغیب کند. مبارزه برای برقراری صلح بین انسان‌ها موضوع معناداری در دنیای کودکان نیست.
  در نسخه‌ی دوبله از کلمات توهین‌آمیزی استفاده شده: ساده‌لوح و آشغال. کراس با لحنی تحقیرآمیز در مورد احساساتی بودن اش و دوستی او با پوکمون‌ها حرف می‌زند.
  پیکاچو زمانی که توسط انسان‌ها لمس می‌شود، با رعد و برق به آن‌ها شوک وارد می‌کند و زمانی که اش قصد دارد پیکاچو را وارد پوکمون‌بال کند، او پوکمون‌بال را سمت صورت‌اش پرتاب می‌کند. اش و پیکاچو از سمت پرنده‌های خشمگین تعقیب می‌شوند و درون رودخانه پرتاب شده و جا‌ن‌شان توسط جانوری عجیب تهدید می‌شود. در رویای اش او پیکاچو را که فراموش کرده، مانند شبح می‌بیند و درست او را به یاد نمی‌آورد و زمانی که در حال دویدن هستند، ناگهان دنیای ذهنی‌اش نابود می‌شود و او و پیکاچو همراه با قطعاتی مکعبی، سقوط می‌کنند. کراس، چارمندر را به خار ضعیف بودنش رها می‌کند و چارمندر در زیر باران مدت‌ها منتظر او می‌ماند و به همین دلیل مریض شده و جانش به خطر می‌افتد. در کوه رنگین‌کمان، کراس توپ رنگین‌کمانی را با زور از اش می‌گیرد تا بتواند با هو-اُه مبارزه کند، اما این کار باعث قدرتمند شدن مارشدو می‌شود. مارشدو با قدرت دادن به پوکمون‌ها آن‌ها را وادار می‌کند با انسان‌ها مبارزه کنند. پوکمون‌ها ظاهری شبیه به هیولاها دارند و در مبارزات آنان موقعیت‌های بسیاری از پرتاب لیرز، استفاده از رعد و برق، پرتاب آتش و همچنین استفاده از دم و مشت‌های آهنی وجود دارد و یکی از طرفین مبارزه آسیب می‌بیند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم که قسمت اول از مجموعه انیمه‌های پوکمون است و بر اساس بازی ویدیویی پوکمون ساخته شده، ماجرای پسری به نام اَش کچام است که با رسیدن به روز تولد ده سالگی‌اش، خانه را ترک می‌کند تا همراه با پوکمونی به نام پیکاچو سفری ماجراجویانه را آغاز کند و به هدفش که تبدیل شدن به بزرگ‌ترین مربی پوکمون در دنیا است، دست پیدا کند. در این سفر اش مستقل بودن را تجربه می‌کند. او که قلبی بزرگ دارد و نسبت به همه مهربان است، همراه با پوکمون وفادارش پیکاچو از کمک به کسانی که در رنج‌اند، دریغ نمی‌کند. اش نسبت به پوکمون‌ها احساس دوستی می‌کند و همین قضیه باعث می‌شود پوکمون‌هایی که تحت آموزش او هستند، خیلی سریع رشد کنند و قدرتمند شوند. او به عنوان قهرمانِ رنگین‌کمان همراه با پیکاچو با پوکمونی افسانه‌ای مبارزه می‌کند و در نهایت موفق می‌شود او را شکست دهد. تجربه‌ی سفر و پشت سر گذاشتن سختی‌ها به اش فرصت تجربه‌ی دوستی و متعهد بودن می‌دهد و سبب بالندگی و رشد او می‌شود. فیلم مفاهیمی چون دوستی، شجاعت، تلاش برای رسیدن به هدف و پذیرش خود را پررنگ می‌کند.
  فیلم موقعیت‌های ترسناک و خشن زیادی دارد: پوکمو‌ن‌ها ظاهری شبیه به هیولا دارند و موقعیت‌های بسیاری از مبارزه‌ی آن‌ها وجود دارد که در آن یکی از طرفین مبارزه آسیب می‌بیند. مبارزات آن‌ها همراه با پرتاب لیرز، استفاده از رعد و برق، پرتاب آتش و همچنین استفاده از دم و مشت‌های آهنی است. اش و پیکاچو از سمت پرنده‌های خشمگین تعقیب می‌شوند و درون رودخانه می‌افتند و جا‌ن‌شان توسط جانوری عجیب تهدید می‌شود. همچنین، از شخصیت‌های این فیلم بازی‌های ویدیویی مختلف و انواع اسباب‌بازی‌ها در بازار موجودند و تماشای این فیلم ممکن است کودکان را به انجام بازی‌ها یا خرید اسباب‌بازی یا سایر وسایل مرتبط با شخصیت‌های پوکمون ترغیب کند. موضوع مبارزه برای برقراری صلح نیز موضوع معناداری در دنیای کودکان نیست. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۸ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۸ تا ۱۰ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را همراه والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفت‌وگو کنند.

  چکیده داستان

  اَش کِچام در روز تولد ده سالگی‌اش، زمانی که قرار است با انتخاب یک پوکمون سفری هیجان‌انگیز را آغاز کند، خواب می‌ماند و در آزمایشگاهِ پروفسور اوک متوجه می‌شود تنها یک پوکمون به نام پیکاچو برای او باقی مانده است. پیکاچو مانند بقیه‌ی پوکمون‌ها نیست و حاضر نمی‌شود داخل پوکمون‌بال برود، بنابراین اش مجبور است او را با زور همراه خود کرده و سفرش را از شهر پالت آغاز کند. در ابتدای سفر، پیکاچو از سمت گروهی از پرندگان اسپیرو مورد حمله قرار می‌گیرد و اش جانش را به خطر می اندازد تا از او دفاع کند. بعد از حمله، پیکاچو و اش در حالی‌که زخمی شد‌ه‌اند، در آسمان رنگین‌کمانی را می‌بینند و در همان زمان هو-اُه که یک پوکمون افسانه‌ای است، بالای سر آنان پرواز می‌کند و توپی رنگین‌کمانی به سمت اش می‌اندازد. اش و پیکاچو که تبدیل به دوستانی صمیمی شده‌اند، ماجرا‌های بسیاری را پشت سر می‌گذارند و بعد از آشنا شدن با مربیان و پوکمون‌های جدید متوجه می‌شوند کسی که توپ رنگین‌کمانی را گرفته، به عنوان قهرمان رنگین‌کمان باید بالای کوه رنگین‌کمان برود و با هو-اُه مبارزه کند. اش، پیکاچو و گروهی از دوستانشان به سمت کوه رنگین‌کمان راهی می‌شوند و اش پس از پست سر گذاشتن خطرات بسیار، در مبارزه با هو-اُه پیروز می‌شود.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  فکر می‌کنید چه ویژگی در اش باعث شد او به عنوان قهرمان رنگین‌کمان شناخته شود؟
  به نظر شما علت محبوب بودن شخصیت‌های پوکمون چیست؟ شما فیلم یا سریالی می‌شناسید که مانند مجموعه فیلم‌های پوکمون در بلندمدت محبوب باشند؟
  به نظرتان تماشای این فیلم تا چه اندازه در انجام بازی ویدیویی یا خرید اسباب‌بازی شخصیت‌های آن تاثیرگذار است؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA PG
  مدت زمان ۹۸
  سال انتشار ۲۰۱۷