پوکمون کارآگاه پیکاچو

(Pokémon Detective Pikachu)

thumbnail
۱۱ سال به بالا
۹ تا ۱۱ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی فانتزی درباره‌ی همزیستی انسان‌ها و پوکمون‌ها و همکاری آن‌ها برای کشف حقیقت

سال: 2019
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  تیم در کودکی مادرش را از دست داده و با مادربزرگش زندگی می‌کند. پدرش هم در شهر دیگری زندگی می‌کند و زیاد همدیگر را نمی‌بینند. احساسات و تجربه‌های او در مورد تنهایی و دوری از خانواده برای کودکان معنادار است اما تلاش او برای دوست‌یابی و صلح‌طلبی بیشتر به دوره‌ی نوجوانی مربوط می‌شود.
  پیکاچو و تیم شجاعانه با خطرات روبه‌رو می‌شوند و با دوستان‌شان برای حل معما و رسیدن به پیروزی همکاری می‌کنند. آن‌ها برای حفظ همزیستی مسالمت‌آمیز پوکمون‌ها و انسان‌ها تلاش می‌کنند. تیم طی ماجراهایی که همراه با پیکاچو تجربه می‌کند، رابطه‌ی بهتری با پدرش پیدا می‌کند.
  پسر و دختر جوان به هم علاقه‌مند می‌شوند و حرف‌ها و رفتارهای معناداری دارند. در پایان فیلم قرار می‌گذارند جشن بگیرند و با هم شام بخورند. صحنه‌های متعددی از فیلم در رستوران و بار اتفاق می‌افتد و شخصیت‌ها از اعتیاد به کافئین حرف می‌زنند. در یک صحنه، تیم مجبور می‌شود شلوارش را درآورد تا از دست پوکمون‌های عصبانی فرار کند. یکی از شخصیت‌ها تمام تنش را خالکوبی کرده است. شخصیت‌های جذاب و بانمک پوکمون ممکن است کودکان را به بازی پوکمون یا داشتن عروسک‌های آن‌ها علاقه‌مند کنند.
  شخصیت‌ها از عبارت‌های توهین‌آمیز متعددی نظیر گم شو، کثافت، تو روحت استفاده می‌کنند. پیکاچو در صحنه‌های متعدد از شوخی‌های بزرگسالانه استفاده می‌کند؛ مثلاً هرچه بیشتر لباست را درمی‌آوری بیشتر بهت علاقه‌مند می‌شوند، یا به هیچ طرف‌شون نیست، یا در مورد لباس زیر تیم شوخی می‌کند. همچنین، یک بار لوسی را عروسک خطاب می‌کند.
  تیم و دوستانش با پوکمون‌های تکامل‌یافته درگیر می‌شوند و به خطر می‌افتند. پوکمون‌های غول‌پیکر مثل لایه‌های بزرگ زمین حرکت می‌کنند و باعث ایجاد شکاف‌های عمیق و ترسناکی در زمین و زیر پای آن‌ها می‌شوند. چند بار نزدیک است آن‌ها به داخل شکاف سقوط کنند، اما خود را به درختان می‌گیرند. یکی از پوکمون‌های تکامل‌یافته به پوکمون‌ها و انسان‌های مختلفی تغییر شکل می‌دهد؛ او حتی به دختر مورد علاقه‌ی تیم تغییر شکل می‌دهد. چشمان کوچک او با مردمک بزرگ قیافه‌اش را ترسناک کرده است. در یک صحنه، تیم از پنجره‌ی آسمان‌خراش آویزان است و چیزی نمانده سقوط کند. در آخرین لحظه نجات پیدا می‌کند. پیکاچو نیز چند بار دچار حادثه می‌شود، بیهوش می‌شود، از ارتفاع سقوط می‌کند و چیزی نمانده بمیرد. انسان شرور پوکمون‌ها را با گاز اسرارآمیزی عصبانی می‌کند و از آن‌ها موجوداتی شرور و خرابکار می‌سازد. او سعی می‌کند با کنترل ذهن پوکمون قدرتمند، بر همه‌ی پوکمون‌ها و انسان‌ها مسلط شود. پوکمون‌های عصبانی به انسان‌ها حمله می‌کنند و همه‌چیز را داغون می‌کنند. انفجارهای متعددی هم در فیلم وجود دارد. تیم در کودکی مادرش را بر اثر بیماری از دست داده و حالا پدرش در تصادف ناپدید شده است؛ یادآوری خاطرات گذشته و دیدن ویدئوی تصادف او را ناراحت می‌کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  کارآگاه پیکاچو نخستین فیلم لایو اکشن (ترکیب انیمیشن کامپیوتری و تصاویر واقعی) در مورد شخصیت‌های بازی ویدئویی پوکمون است. داستان درباره‌ی پسر جوانی به نام تیم است که در کودکی مادرش را از دست داده و دور از پدر با مادربزرگش زندگی می‌کند. پدرش در حادثه‌ای ناپدید شده و حالا او برای جمع‌آوری وسایل پدر به خانه‌ی او در شهر رایم می‌رود. در رایم پوکمون‌ها و انسان‌ها در کنار هم زندگی می‌کنند و هر کسی یک پوکمون دارد. تیم در خانه‌ی پدر با پیکاچو، پوکمون کارآگاه او، آشنا می‌شود. زنده بودن پیکاچو احتمال زنده بودن پدر را بیشتر می‌کند اما پیکاچو چیزی به یاد نمی‌آورد. آن دو به کمک دوستان‌شان تلاش می‌کنند حقیقت را کشف کنند و از همزیستی مسالمت‌آمیز پوکمون‌ها و انسان‌ها محافظت کنند. پوکمون‌ها همچون ابرقهرمان‌های فرابشری سرشار از نیکی و خیرخواهی‌اند اما انسان‌ها سعی می‌کنند با تزریق شرارت وجود خود به آن‌ها از قدرت‌شان سوءاستفاده کنند. فیلم با نمایش چالش‌های تیم در رابطه با خانواده و ارتباط با پوکمون‌ها، بر موضوعاتی نظیر شجاعت، دوستی و کار گروهی تأکید می‌کند.
  فیلم صحنه‌های خشن و ترسناک متعددی دارد. پوکمون‌ها با قدرت‌های فرابشری با هم نبرد می‌کنند و باعث انفجارها و ویرانی‌هایی می‌شوند. در صحنه‌های متعدد تیم و دوستانش در خطر قرار می‌گیرند و تا مرگ فاصله‌ای ندارند اما در آخرین لحظه نجات پیدا می‌کنند. قیافه‌ی پوکمون‌های عصبانی و تغییر شکل‌های آنان ممکن است برای کوچک‌ترها ترسناک باشد؛ یک نوع از آن‌ها به اندازه‌ی لایه‌های زمین وسعت دارند و حرکت‌شان باعث رانش زمین و پیدایش دره‌های عمیق می‌شود. در فیلم عبارت‌های توهین‌آمیز و شوخی‌های بزرگسالانه نیز استفاده شده است. پیکاچو در تمام طول فیلم در مورد رفتارها و تجربه‌های تیم در رابطه با دختر مورد علاقه‌اش شوخی می‌کند. همچنین والدین توجه داشته باشند شخصیت‌های جذاب و بانمک پوکمون ممکن است کودکان را به بازی پوکمون یا داشتن عروسک‌های آن‌ها علاقه‌مند کنند. تماشای فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۹ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۹ تا ۱۱ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه با والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند درباره‌ی موارد خشن و ترسناک، و شوخی‌ها و موضوعات بزرگسالانه‌ی آن با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  تیم که تنها با مادربزرگش زندگی می‌کند، باخبر می‌شود که پدرش در حادثه‌ای کشته شده و برای جمع کردن وسایل او به خانه‌ی او در شهر رایم می‌رود. در رایم انسان‌ها و پوکمون‌ها در کنار هم زندگی می‌کنند. تیم در خانه‌ی پدرش با پیکاچو، پوکمون کارآگاه او، روبه‌رو می‌شود و می‌تواند با او حرف بزند. زنده بودن پیکاچو احتمال زنده بودن پدر را افزایش می‌دهد اما پیکاچو حافظه‌اش را از دست داده است. آن‌ها به کمک هم تلاش می‌کنند پرده از راز تصادف بردارند. افراد شرور قصد دارند با کنترل ذهن پوکمون‌ها، از قدرت‌شان سوءاستفاده کنند و بر تمام پوکمون‌ها و انسان‌ها مسلط شوند و حالا در غیاب پدر، وظیفه‌ی اوست که به کمک دوستانش نقشه‌ی آن‌ها را خنثی کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  چه بخش‌هایی از فیلم برای شما زیادی خشن یا ترسناک بود؟ به نظر شما، این حد از ترس یا خشونت چه تأثیری بر کودکان دارد؟
  تیم و پیکاچو چگونه به یکدیگر کمک کردند؟ فکر می‌کنید آن‌ها بدون این تجربه‌ها هم می‌توانستند دوست باشند؟
  آیا تماشای فیلم باعث می‌شود بخواهید بازی پوکمون یا عروسک‌های شخصیت‌های آن را داشته باشید؟ فیلم‌ها چگونه به فروش محصولات خاصی کمک می‌کنند؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA PG
  مدت زمان ۱۰۴
  سال انتشار ۲۰۱۹