پَرطلایی

(Yellowbird)
thumbnail
۹ سال به بالا
۷ تا ۹ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی پرنده‌ای کوچک و تنها، و تجربه‌ی او در رهبری گروهی از پرندگان، همراه با شناخت خود و دنیای پیرامونش

سال: 2014
  بررس فیلم: زهرا درایتی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  پرطلایی از زمانی که به دنیا آمده، عضو گروهی از پرندگان نیست و از پدر و مادرش نیز خبری ندارد و به همین دلیل اسمی هم ندارد. کفشدوزک که تنها دوست پرطلایی است، نسبت به او دلسوز است و او را برای رفتن به دنیای بیرون و تجربه‌های جدید تشویق می‌کند. پرطلایی به صورت اتفاقی وارد گروهی از پرندگان می‌شود و همراه با آنان سفری طولانی به سمت آفریقا را آغاز می‌کند. در انتهای سفر، پرطلایی تبدیل به پرنده‌ی جدیدی می‌شود که به توانایی‌های خود باور دارد و بدون این‌که نیازی به تظاهر داشته باشد، عضو گروهی از پرندگان است که برای او اسم انتخاب می‌کنند.
  پرطلایی عضو هیچ گروهی نیست و حتی حاضر نیست برای آشنایی با پرندگان، جایی را که در آن به دنیا آمده، ترک کند. او ویژگی‌های پرنده بودن را نمی‌داند و توانایی‌های خود را نمی‌شناسد و حتی اسمی هم ندارد. او در سفر، با فراز و نشیب‌های بسیاری روبه‌رو می‌شود. این تجربه سبب می‌شود او خود را به عنوان یک پرنده بپذیرد و با شناختی که درباره‌ی توانایی‌هایش پیدا می‌کند و همراه کردن آن با دانایی، موفق می‌شود گروه را به مقصد نهایی برساند. گروه با دیدن تلاش پرطلایی برای جبران دروغی که به آن‌ها گفته و رساندن گروه به مقصد اصلی، او را می‌پذیرند، برایش نام انتخاب می‌کنند و به او فرصت تجربه‌ی دوستی و همدلی می‌دهند. کفشدوزک تنها دوست پرطلایی است. او پرطلایی را حمایت می‌کند و با تشویق‌های او، پرطلایی از محیط امن خود خارج می‌شود و سفر طولانی‌اش را به سمت آفریقا، همراه با گروه پرندگان آغاز می‌کند. پرندگانِ فیلم خانواده‌ای هستند که در مواقع سختی یکدیگر را یاری می‌کنند و بزرگ‌ترها مسئولانه نگران سلامتی و امنیت پرنده‌های کوچک‌ترند.
  موقعیت‌هایی از ایجاد علاقه بین شخصیت‌های فیلم وجود دارد که گاه با ردو‌بدل کردن نگاه ابراز می‌شود. در یکی از صحنه‌ها به نظر می‌رسد سه پرنده دانه‌ای خورده‌اند که تأثیری شبیه به مواد مخدر دارد. تلاش برای نجات گروه از مرگ، از موضوعات معنادار در دنیای کودکان نیست.
  در فیلم از کلمات و عبارات توهین‌آمیزی استفاده شده که بخشی از آن‌ها در نسخه‌ی دوبله اضافه شده‌اند: همچین می‌زنمت که دندونات بریزه توی دهنت، پرات رو دونه‌دونه می‌کَنم که بپری تو بغل مامانت، خل و چل، احمقانه، کلاهبردار، زردنبو، مغزفندقی، کله‌پوک و دروغگو، لوس، ترسو. از برخی عبارات بزرگسالانه نیز استفاده شده: یه خونه نقلی باید براتون پیدا کنیم، شما برای هم ساخته شدین.
  کودکان با تماشای انیمیشن با موضوعاتی چون ستاره‌شناسی، نقشه‌ی قاره‌‌ها، اقلیم‌های مختلف و تفاوت‌های آب و هوایی آن‌ها، تأثیر فصل‌ها در زندگی و کوچ پرندگان آشنا می‌شوند. علاوه بر آن، خودشناسی و باور داشتن به توانایی‌های خود، از مهارت‌های مورد تأکید در فیلم‌اند.
  داریوس در جنگل توسط چند ببر محاصره و زخمی می‌شود و می‌میرد. ببرها به گروه نیز حمله می‌کنند و جان یکی از پرندگان که هنوز توانایی پرواز کردن ندارد، به خطر می‌افتد. پرطلایی در شهر مورد حمله‌ی کبوترها قرار می‌گیرد. در فضای شهر ماشین‌ها و لوله‌های ساختمانی به پرطلایی آسیب می‌زنند و او را می‌ترسانند. یکی از پرنده‌ها که نمی‌تواند پرواز کند، در بالای صخره‌ای با ارتفاع زیاد می‌ایستد و به پایین پرت می‌شود. در کشتی، پرنده‌ها با موجودات عجیب سیاه‌رنگی مواجه می‌شوند که فکر می‌کنند قصد آسیب رساندن به آن‌ها را دارند. جان سه پرنده توسط یک هواپیما تهدید می‌شود. هنگام خراب شدن کشتی، کارل که زخمی شده، به پایین پرتاب می‌شود و نمی‌تواند فرار کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این انیمیشن کامپیوتری سه‌بعدی، ماجرای پرنده‌ای به نام پرطلایی است که از تخمی رهاشده به دنیا آمده و حاضر نیست دوست صمیمی‌اش را که یک کفشدوزک است، ترک کند و با بقیه‌ی پرنده‌ها زندگی کند. تا این‌که یک اتفاق باعث می‌شود پرطلایی با گروهی از پرنده‌ها آشنا شود که رهبر خود را از دست داده‌اند و مسیر کوچ سالیانه‌ی خود را نمی‌دانند. او با تشویق کفشدوزک می‌گوید که مسیر کوچ را بلد است و می‌تواند آن‌ها را رهبری کند و بنابراین با آن‌ها راهی سفر می‌شود. پرطلایی در این سفر با شگفتی‌های بسیاری مواجه می‌شود و دنیای پیرامونش را بهتر می‌شناسد. او بارها احساس شکست می‌کند و تصمیم می‌گیرد نزد کفشدوزک بازگردد. سفر برای او، تجربه‌ای از شناخت دنیای پیرامون، خودشناسی و ایمان به توانایی‌ها است. پرطلایی در این سفر یاد می‌گیرد که با شجاعت و تکیه بر دانایی می‌تواند بر سختی‌ها غلبه کند. او همچنین با معنای دوستی و همدلی آشنا می‌شود. فیلم با پررنگ کردن موضوعاتی چون شجاعت و خودشناسی، این پیام را به همراه دارد که با شناخت توانایی‌ها و همراه کردن آن با دانایی و شجاعت، می‌توان بدون ترس از مواجهه با سختی‌ها، موقعیت‌های جدید را تجربه کرد.
  در فیلم موقعیت‌هایی از درگیر شدن پرنده‌ها با حیوانات جنگل مانند ببر وجود دارد که در آن، یکی از پرنده‌ها آسیب دیده و می‌میرد. در طول سفر، پرطلایی که شناختی از دنیای پیرامون خود ندارد، بی‌ملاحظه رفتار می‌کند و جان خود و دیگران را به خطر می‌اندازد. پرنده‌ی کوچکی که پرواز کردن بلد نیست، از بالای صخره‌ای بلند به پایین پرت می‌شود. همچنین، موقعیت‌هایی از ایجاد علاقه بین پرندگان، همراه با نگاه‌های معنادار در فیلم وجود دارد. موضوع نجات جان گروه و افتادن این مسئولیت بر دوش پرطلایی نیز موضوع معناداری در دنیای کودکان نیست. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۷ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۷ تا ۹ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را همراه والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  زمان کوچ سالیانه‌ی پرنده‌ها فرا رسیده و همگی در حال آماده شدن برای پروازند که در همین زمان، رهبر پرنده‌ها، داریوس، مورد حمله‌ی ببرها قرار می‌گیرد و می‌میرد. پرنده‌ای به نام پرطلایی در لحظه‌ی مرگ داریوس او را می‌بیند. داریوس اطلاعات مسیر کوچ را به پرطلایی می‌دهد و از او می‌خواهد به گروهش بگوید که پس از او، کارل، رهبر گروه خواهد بود. پرطلایی که تا به حال عضو هیچ گروهی از پرندگان نبوده، به پیشنهاد دوستش، کفشدوزک، به گروه پرنده‌ها می‌گوید که داریوس او را به عنوان رهبر گروه انتخاب کرده است. اما او که تا به حال تجربه‌ی کوچ سالیانه نداشته، پرندگان را اشتباهی به قطب می‌برد و جان آن‌ها را به خطر می‌اندازد. او به گروه می‌گوید که حقیقت را به آن‌ها نگفته و گروه را ترک می‌کند اما در آخرین لحظه و با دیدن باند پرواز، ایده‌ای به ذهنش می‌رسد. او و پرندگان داخل هواپیمایی باری می‌شوند و خود را به آفریقا که مقصد اصلی آن‌هاست، می‌رسانند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما دلیل این‌که پرطلایی به پرنده‌ها دروغ گفت چه بود؟ فکر می‌کنید اگر دروغ نمی‌گفت پرنده‌ها او را در گروه خود می‌پذیرفتند؟ شما تا به حال تجربه‌ای مشابه با پرطلایی داشته‌اید؟
  اگر شما جای پرطلایی بودید به حرف کفشدوزک گوش می‌کردید؟ به نظرتان چرا پرطلایی حرف کفشدوزک را در مورد رهبری گروه پذیرفت؟
  شما درباره‌ی پرنده‌‌ها چه اطلاعاتی دارید؟ فکر می‌کنید دلیل کوچ پرنده‌ها چیست؟ تماشای این فیلم اطلاعات بیشتری در مورد پرنده‌ها به شما داد؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MPAA PG
  مدت زمان ۹۰
  سال انتشار ۲۰۱۴