پیشونی‌سفید ۳

thumbnail
۱۰ سال به بالا
۸ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی فانتزی درباره‌ی آهویی فراری از دست موجودی ترسناک، فداکاری او برای نجات والدینش و همکاری دوستانش برای نجات جان او

سال: 1397
  بررس فیلم: زهرا درایتی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  مادر پیشونی‌سفید می‌خواهد او را به اختاپوس تحویل دهد و پیشونی‌سفید از بودن با او احساس ناامنی می‌کند. اما در ادامه‌ی داستان او متوجه می‌شود که والدینش طلسم شده‌اند و با باطل شدن طلسم، تبدیل به مادر و پدر واقعی او می‌شوند.
  پیشونی‌سفید شجاع و مصمم است و برای باطل کردن طلسم مادر و پدرش از جان خود می‌گذرد. او طلسم گرگ و روباه را هم باطل می‌کند. پیر استاد، پنجه‌طلا و قلقلی به پیشونی‌سفید کمک می‌کنند تا بر اختاپوس پیروز شود.
  پیر استاد به پیوند بین پیشونی‌سفید و پنجه‌طلا اشاره می‌کند. بین آن دو نگاه‌های معناداری رد و بدل می‌شود و پنجه‌طلا برای او از عشق می‌خواند. پیشونی‌سفید برای نجات والدینش خودش را قربانی می‌کند؛ موضوعی که در دنیای کودکان معنادار نیست و می‌تواند برایشان بسیار اضطراب‌آور باشد.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیز زیادی استفاده شده: آدم کثیف، مرتیکه، می‌زنم تو دهنت، ابله، عفریته، چه غلطی می‌خواد بکنه، بمیری، پست‌فطرت، شکوفه زدی تو آهنگ، لعنت به تو، بی‌عرضه، خنگ، الاغ، خیرندیده، کوفت، نفله، ببند دهنت رو، مزخرف، خل. چاپلوسی، دورویی، تظاهر و دروغ در طول فیلم جریان دارد و لحن خشن و تحقیرآمیز هم مورد استفاده قرار گرفته است. گفتگوهای زیادی در فیلم برای کودکان قابل فهم نیستند و صرفاً برای ارتباط با مخاطب بزرگسال و ایجاد فضای طنز بزرگسالانه وارد داستان شده‌اند: چرا قر ریزم درشت شد.
  فضای ترس و تهدید در طول فیلم جریان دارد. در ابتدای فیلم متوجه می‌شویم که مادر پیشونی‌سفید، برخلاف رفتارهای متظاهرانه و مهربانی نمایشی‌اش، خشن و ترسناک است و می‌خواهد دخترش را به اختاپوس تحویل دهد. او اجازه نمی‌دهد پیشونی‌سفید از کلبه خارج شود که مبادا فرار کند. او به صورت پیشونی‌سفید سیلی می‌زند. اختاپوس رفتارهای خشنی دارد؛ یکی از شخصیت‌ها را به سیاهچاله می‌فرستد، بعد او را پودر می‌کند، ماهی زنده می‌خورد، مدام به دنبال عصاره‌ی بچه‌آهو است و در نهایت، عصاره‌ی پیشونی‌سفید را می‌گیرد. او و ارتش کفتارها ظاهر و رفتارهای خشن و ترسناکی دارند. بین میمون و ارتش کفتارها چند درگیری و زدوخورد رخ می‌دهد؛ آن‌ها به سمت میمون و دیگران تیر پرتاب می‌کنند و میمون هم به سمت آن‌ها تیرهای خواب‌آوری شلیک می‌کند که به گلویشان اصابت می‌کند. اصابت تیرها به گلوی شخصیت‌ها نشان داده می‌شود. الاغ تیر می‌خورد و به نظر می‌رسد مرده است ولی بعداً مشخص می‌شود زنده است. پیشونی‌سفید برای نجات والدینش خودش را قربانی می‌کند و تسلیم اختاپوس می‌شود. او را در دستگاهی می‌گذارند و عصاره‌اش را می‌گیرند. میمون پیکر بی‌جانش را به بیرون از غار می‌برد و برای مرگ او گریه و سوگواری می‌کند اما او بعداً زنده می‌شود. یکی از موضوعات مورد توجه در فیلم این است که میمون در صحنه‌ای می‌گوید قصد کشتن دشمنان را ندارد و صرفاً آن‌ها را بیهوش می‌کند، ولی وقتی مرگ پیشونی‌سفید را می‌بیند، با حس خشم و انتقام از کشتن اختاپوس حرف می‌زند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم سینمایی سومین قسمت از سه‌گانه‌ی اختاپوس است که در ادامه‌ی فیلم پیشونی‌سفید ۲ ساخته شده است. در ادامه‌ی داستان قسمت قبل، پیشونی‌سفید قرار است با مادرش زندگی کند اما مادر که خویی خشن و درنده پیدا کرده، می‌خواهد او را تحویل اختاپوس دهد. از طرفی، پیشونی‌سفید متوجه می‌شود که مادر و پدرش توسط اختاپوس طلسم شده‌اند؛ بنابراین تصمیم می‌گیرد برای باطل کردن طلسم آن‌ها، خودش را قربانی کند و تسلیم اختاپوس شود. پیر استاد که همیشه نگران و محافظ پیشونی‌سفید است، با همراهی میمونی به نام پنجه‌طلا تلاش می‌کنند او را نجات دهند و در همین بین، عشقی میان پیشونی‌سفید و پنجه‌طلا جوانه می‌زند؛ دیگر خیال پیر استاد راحت می‌شود که می‌تواند از این به بعد، مسئولیت محافظت از پیشونی‌سفید را به پنجه‌طلا بسپارد. پیشونی‌سفید بعد از مدت‌ها، در کنار والدین واقعی‌اش که به خوی طبیعی خود بازگشته‌اند، آرام می‌گیرد و زندگی شادی را آغاز می‌کند.
  موضوعات و صحنه‌های ترسناک و خشن زیادی در فیلم وجود دارند. فضای ترس و تهدید در طول فیلم جریان دارد. در ابتدای فیلم متوجه می‌شویم که مادر پیشونی‌سفید، برخلاف رفتارهای متظاهرانه‌اش، خشن و ترسناک است و می‌خواهد دخترش را به اختاپوس تحویل دهد. او به صورت پیشونی‌سفید سیلی می‌زند. اختاپوس و ارتش کفتارها ظاهر و رفتارهای خشن و ترسناکی دارند. بین میمون و کفتارها چند زدوخورد پیش می‌آید و به سمت هم تیر پرتاب می‌کنند. تیرهای میمون خواب‌آور است و اصابت آن‌ها به گلوی شخصیت‌ها نشان داده می‌شود. پیشونی‌سفید برای نجات جان والدینش خود را قربانی می‌کند؛ موضوعی که در دنیای کودکان معنادار نیست و می‌تواند باعث احساس ناامنی و اضطراب در آن‌ها شود. دقایقی از فیلم به نظر می‌رسد او مرده است. نشانه‌های عشق بین پیشونی‌سفید و پنجه‌طلا هم به دنیای کودکان ارتباط ندارد. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۸ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۸ تا ۱۰ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در مورد ترس‌هایشان و نیز درباره‌ی موضوعات داستان با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  در ادامه‌ی قسمت قبل، پدرخوانده‌ی پیشونی‌سفید از پیش او می‌رود و پیشونی‌سفید با مادرش که توسط اختاپوس طلسم شده، زندگی می‌کند. مادر به اختاپوس قول داده که پیشونی‌سفید را برای او بفرستد تا از عصاره‌اش زندگی جاودان پیدا کند. بلبله، پیشکار اختاپوس، و کفتارها به سراغ پیشونی‌سفید می‌آیند تا او را به غار اختاپوس ببرند. از طرفی، پیر استاد با میمونی به نام پنجه‌طلا نقشه می‌کشد تا پیشونی‌سفید را آزاد کند. پیشونی‌سفید در حین آزاد شدن متوجه می‌شود که بلبله پدرش است و مادر و پدرش توسط اختاپوس طلسم شده‌اند. او به غار اختاپوس می‌رود تا با تسلیم کردن خودش، از اختاپوس بخواهد طلسم والدینش را باطل کند. اختاپوس عصاره‌ی پیشونی‌سفید را می‌گیرد و پنجه‌طلا جسد بی‌جان او را از غار بیرون می‌آورد. پیر استاد به پنجه‌طلا می‌گوید که عصاره‌ی پیشونی‌سفید می‌تواند به خود او هم جان دوباره بدهد. به این ترتیب و با رساندن عصاره به او، پیشونی‌سفید به زندگی برمی‌گردد و همراه با مادر و پدرش که به وضعیت عادی خود برگشته‌اند، زندگی آرامی را آغاز می‌کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  منتظر قسمت جدید فیلم بودید؟ به نظرتان ممکن است باز هم ادامه پیدا کند؟ از کجا می‌فهمید؟ پایان فیلم را دوست داشتید؟
  چه شخصیتی در فیلم را دوست داشتید؟ چه ویژگی‌هایی داشت که شما می‌پسندید؟ چه شخصیتی را دوست نداشتید؟
  چه چیزهایی در فیلم برایتان ترسناک بود؟ ظاهر و رفتار شخصیت‌ها؟ صحنه‌های جنگ بین کفتارها و میمون؟ وقتی پیشونی‌سفید خودش را تسلیم اختاپوس کرد؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  مدت زمان ۸۲
  سال انتشار ۱۳۹۷