پیشی میشی

thumbnail
۱۰ سال به بالا
۸ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی کمدی درباره‌ی دو پسربچه‌ی شبیه هم از دو خانواده‌ی بسیار فقیر و بسیار غنی، و تلاش پسر فقیر برای برادر شدن با پسر پولدار

سال: 1399
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  چنگیز و کامبیز وقتی با هم آشنا می‌شوند، از تنهایی درمی‌آیند و مثل دو دوست و برادر با هم ارتباط برقرار می‌کنند. چنگیز عاشق امکانات و وسایل زندگی کامبیز می‌شود و حسرت زندگی او را می‌خورد.
  چنگیز در اداره‌ی پلیس قول می‌دهد توبه کند و دیگر دزدی نکند. او روی حرفش می‌ماند و با وجود این‌که به این کار عادت کرده، تحت‌تاثیر وسوسه‌های اطرافیان برای دزدی قرار نمی‌گیرد.
  به غیر از موضوع عوض شدن پسرها، همه‌ی موضوعات و گفتگوهای فیلم بزرگسالانه‌اند. پدر چنگیز و خواهرزاده‌اش به عنوان زن و شوهر به دزدی می‌روند و نقشه این است که پدر با زنی حرف بزند و خواهرزاده به زن گیر بدهد که با شوهر من چه کار داری و چنگیز کیف زن را بدزدد. پدر چنگیز در توجیه کارش از این می‌گوید که دیگران دزدی‌های بزرگ می‌کنند و این دله‌دزدی پیش کار آن‌ها چیزی نیست. او چنگیز را مجبور به این کار می‌کند. زندگی چنگیز و کامبیز از نظر اقتصادی در دو نقطه‌ی کاملا مقابل هم به تصویر کشیده شده و مدام به تفاوت‌های زندگی آن‌ها اشاره می‌شود و فقط هم چنگیز است که به زندگی لاکچری کامبیز غبطه می‌خورد و اصرار دارد برادر کامبیز باشد. مادر کامبیز از پدرش طلاق گرفته و با پول مهریه یک زندگی خیلی مجلل ساخته است. بچه‌ها در این فیلم دغدغه‌های بزرگسالانه دارند و برایشان مهم است که فلانی پسر فلانی است یا نوه‌ی چه کسی است. چنگیز به تولد دوست کامبیز می‌رود و آن‌جا دختربچه‌ای با او حرف می‌زند و دختربچه‌ی دیگری با او دعوا می‌کند که چرا با او حرف می‌زنی. پدر چنگیز با دیدن مادر کامبیز، آب از دهانش سرازیر می‌شود. مادر کامبیز همیشه در حال عشوه‌گری و دلبری از اوست و آرایش بسیار اغراق‌آمیزی دارد. حتی چنگیز هم با دیدن مادر کامبیز، حال پدرش را پیدا می‌کند. دو مرد در پارک به مادر کامبیز متلک می‌اندازند و پدر چنگیز غیرتی می‌شود و دعوا راه می‌اندازد. بعدا معلوم می‌شود مادر کامبیز برای امتحان کردن میزان غیرت او این نقشه را کشیده است.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیز زیادی استفاده شده: گم شو، مسخره، سر قبر من، زهر مار، فکر کردی من خرم، زقنبود، پدرسوخته، روی سگمو بالا نیار، چه غلطی می‌کنین، مرده‌شورت رو ببرن، شکم‌گنده، روان‌پریش، چت زده، بدترکیب، زشت، چاق، اسکول، چرت و پرت، بدبخت، خنگ، نامرد، بی‌معرفت، گولاخ، نه و نگمه، ابله، بی‌شعور، کثافت. از جملات و اصطلاحات بزرگسالانه هم استفاده شده: همه‌مون عاشق بغل هستیم، این زن زندگیه، می‌گیرمش، پیشی میشی من، می‌خوای باباتو بندازی به مامان من، مرد برای حمالی زاییده شده، زیبایی بی نهایت تو، ما لات‌چری هستیم، کسی برنده‌ست که می‌چاپه، این رانت‌خوارا می‌رن تو استخر لخت می‌شن. چنگیز مثل آدم‌بزرگ‌های لات حرف می‌زند.
  پدر چنگیز به دزدی می‌رود و چنگیز را هم مجبور می‌‌کند دزدی کند. آن‌ها مردم را تهدید می‌کنند. پلیس چنگیز را دستگیر می‌کند. پدر چنگیز با دو مرد در پارک درگیر می‌شود، چون به مادر کامبیز متلک گفته‌اند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم سینمایی درباره‌ی دو پسربچه‌ی بسیار شبیه هم به نام‌های چنگیز و کامبیز است که در دو خانواده‌ی کاملا متفاوت زندگی می‌کنند و روزی به اشتباه، جایشان با هم عوض می‌شود. چنگیز مادر ندارد و با پدری دزد زندگی می‌کند که همراه او به دزدی می‌رود. کامبیز پدر ندارد و با مادری بلاگر و در خانه‌ای بسیار مجلل زندگی می‌کند. وقتی جای آن‌ها عوض می‌شود، چنگیز با دیدن زندگی اشرافی کامبیز و مادر زیبایش، دلش می‌خواهد برادر کامبیز باشد. با نقشه‌ی بچه‌ها و البته با تلاش زیاد چنگیز، پدر او و مادر کامبیز با هم آشنا می‌شوند و ازدواج می‌کنند. به نظر می‌رسد فیلم می‌خواهد پیام‌هایی به بزرگ‌ترها بدهد؛ مثل این‌که زندگی مجلل خانواده‌ی کامبیز به خاطر تلاش و لیاقت آن‌هاست و زندگی فلاکت‌بار خانواده‌ی چنگیز هم انتخاب خودشان است، زیرا هر کس تلاش کند می‌تواند موفق شود.
  فیلم به طور کلی برای بزرگ‌ترها ساخته شده و بچه‌ها هم شبیه آدم‌بزرگ‌ها حرف می‌زنند و رفتار می‌کنند. خواسته‌ها و آرزوهای آن‌ها هم مثل بزرگسالان است. زندگی مجلل کامبیز برای چنگیز حسرت‌برانگیز است و مادر بسیار عشوه‌گرش هم دل پدر چنگیز را برده است. همه‌ی ارزش‌های حاکم بر روابط این دو خانواده، حول محور پول و ظاهر بنا شده و تقریبا تمام گفتگوهای شخصیت‌ها هم درباره‌ی همین دو موضوع است. فضای فیلم به شکلی است که گویی خانواده‌ی چنگیز، جز فقر و بدبختی هیچ ویژگی دیگری ندارد و آن‌ها تنها با آویزان شدن از خانواده‌ی کامبیز است که می‌توانند از فلاکت رها شوند. تماشای این فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۸ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۸ تا ۱۰ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی بزرگ‌ترها تماشا کنند تا فرصت داشته باشند درباره‌ی موضوعات فیلم با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  پسربچه‌ای به نام چنگیز با پدرش که شغلش دزدی است، زندگی می‌کند. او که همراه پدرش به دزدی می‌رود، یک روز دستگیر می‌شود و در اداره‌ی پلیس قول می‌دهد توبه کند و دست از دزدی بردارد. او برای پول درآوردن، سر چهارراه‌ها شیشه‌ی ماشین‌ها را تمیز می‌کند و یک روز از راننده‌ای که پول نقد ندارد، بلیت یک استخر خیلی شیک و مجهز را هدیه می‌گیرد. چنگیز به استخر می‌رود و موقع خارج شدن از آن‌جا، ماشینی شاسی‌بلند با راننده منتظر است تا او را به خانه ببرد. چنگیز وارد خانه‌ای مجلل و بزرگ می‌شود و متوجه می‌شود همه تصور می‌کنند او پسر این خانواده، یعنی کامبیز است که با مادرش زندگی می‌کند. از طرف دیگر، پسری به نام کامبیز که به همان استخر رفته، به جای چنگیز به خانه‌ی آن‌ها برده می‌شود. یک روز کامبیز به بهانه‌ای از خانه خارج می‌شود و به خانه‌ی خودشان برمی‌گردد و می‌بیند پسری عین خودش، جای او زندگی می‌کند. چنگیز و کامبیز با هم دوست می‌شوند و نقشه می‌کشند تا پدر چنگیز با مادر کامبیز آشنا شود و با ازدواج آن‌ها، خودشان مثل دو برادر با هم زندگی کنند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  انیمیشن شاهزاده و گدا را دیده‌اید؟ به نظرتان آن انیمیشن چه پیامی داشت؟ این فیلم چه پیامی را منتقل می‌کرد؟ برداشت شما از داستان فیلم چه بود؟
  به نظر شما موضوعات این فیلم چه ارتباطی با بچه‌ها داشت؟ شما با چه موضوعاتی در فیلم ارتباط برقرار کردید؟
  فکر می‌کنید تماشای این فیلم چه احساسی در بچه‌ها به وجود می‌آورد؟ شما در پایان فیلم چه احساسی داشتید؟ دوست داشتید جای چنگیز باشید یا کامبیز یا هیچ کدام؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان حسین قناعت
  تهیه کننده احمد احمدی
  مدت زمان ۸۳
  کشور سازنده ایران
  بازیگران بهاره رهنما، رضا شفیعی‌جم، ارژنگ امیرفضلی
  سال انتشار ۱۳۹۹