پیمان حیوانات

(Animal United)

thumbnail
۱۰ سال به بالا
۸ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی به خطر افتادن محیط زیست توسط انسان‌ها و اتحاد حیوانات برای نجات آن

سال: 2010
  بررس فیلم: زهرا درایتی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  بیل به خاطر تفاوت‌هایش با دیگران از سمت آنان درک نمی‌شود و در رابطه با هدف‌ها و آرزوهایش تنهاست. اما سقراط که بهترین دوست اوست، او را درک می‌کند و برای رفتن به دروازه‌ی مرگ همراهی‌اش می‌کند. بیلی برای جونیور قهرمان است، اما به خاطر حواس‌پرتی‌های پدرش، از سمت دوستانش مورد تمسخر قرار می‌گیرد و احساس خشم و خجالت را تجربه می‌کند. حیوانات با کنار گذاشتن کینه و متحد شدن با یکدیگر، موفق می‌شوند زیستگاه خود را نجات دهند و پیروزی را تجربه کنند.
  مایا که در نسخه‌ی دوبله مایکو نام دارد، کودکی است که برای حفاظت از محیط زیست و نجات حیوانات تلاش می‌کند. او پدرش را که با ساختن سد و مجتمع تفریحی به محیط زیست آسیب زده، نقد می‌کند. حیوانات، بیلی را شخصیتی رؤیاپرداز و سربه‌هوا می‌شناسند، اما او با رفتن به دروازه‌ی مرگ و همراه شدن با گروه حیواناتی که به دنبال پیدا کردن زیست‌گاهی جدید هستند، راهی برای بازگشت آب به سرزمینش پیدا می‌کند. او با این‌که از سمت دیگران با مخالفت روبه‌رو می‌شود، باورش را از دست نمی‌دهد و با شجاعت به مسیر خود ادامه می‌دهد. دو لاکپشت کهن‌سال فیلم، رابطه‌ای صمیمانه و همراه با احترام دارند و با استفاده از تجربه‌ی خود، حیوانات را قانع می‌کنند تا برای نجات سرزمینشان با انسان‌ها مبارزه کنند. حیوانات برای مبارزه با انسان‌ها اختلاف‌ها و کینه‌ها را کنار می‌گذارند و با یکدیگر متحد می‌شوند. آن‌ها با تجربه‌ی کار گروهی، به پیروزی می‌رسند و سرزمین خود را نجات می‌دهند.
  موقعیت‌هایی از در آغوش گرفتن و ابراز علاقه بین حیوانات وجود دارد. حیوانات در حال تماشای برنامه‌ای تلویزیونی هستند، که در آن زنان در حال رقصیدن‌اند. گروهی موریانه به انسان‌ها حمله می‌کنند و لباسشان را از بین می‌برند و انسان‌ها در حالی که برهنه‌اند، فرار می‌کنند. خط سینه‌ی شخصیت زن در برخی از موقعیت‌ها نشان داده شده است. بیشتر این صحنه‌ها در نسخه‌ی دوبله حذف شده‌ یا تغییر کرده‌اند. شخصیت میمون درباره‌ی علاقه‌اش از رفتن به کازینو حرف می‌زند و کوآلا در صحنه‌ای آبجو می‌نوشد که این‌ها هم در نسخه‌ی دوبله حذف شده‌اند. محیط زیست و نابودی آن، آن‌گونه که در فیلم به آن پرداخته شده، موضوع معناداری در دنیای کودکان نیست.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیزی استفاده شده که بخش عمده‌ی آن‌ها در نسخه‌ی دوبله اضافه شده‌اند: بی‌کلاس، بینیم بابا فینگیلی، چندش، نادون، بی‌مایه فتیره، شیاد، برو بابا خالی نبند، تنت می‌خاره، جوجه فکلی، خرفت، بلبل‌زبونی نکن، بی‌ریخت، خانوم خانوما، دهنت‌ رو می‌بندی یا بیام برات ببندمش، نادون، همین مونده بود تو برامون قد قد کنی، پیری، به تو چه. در برخی از موقعیت‌ها، شخصیت‌های فیلم با لحنی توهین‌آمیز و همراه با تمسخر با یکدیگر حرف می‌زنند.
  در طول فیلم، مخاطبان با گونه‌های مختلف حیوانات، محل زندگی و غذای مورد علاقه‌ی آن‌ها، اقلیم‌های مختلف و ویژگی‌های آب‌وهوایی آن‌ها آشنا می‌شوند. اهمیت محیط زیست و حفاظت از آن نیز از موضوعات مورد تاکید در این فیلم است.
  سرآشپز خروس را با طناب و چاقو به میز بسته، ساطور را نزدیک او روی میز می‌کوبد و از او ‌می‌خواهد آخرین آرزوی زند‌گی‌اش را بکند، چون قصد دارد با او غذایی خوشمزه درست کند. سرآشپز به سمت خروس که قصد دارد از دست او فرار کند، چاقو پرتاب می‌کند. حیوانات زیادی به دلیل کمبود آب در معرض خطر مرگ‌اند. دروازه‌ی مرگ دره‌ای است که استخوان حیوانات در اطراف آن دیده می‌شود و یک ببر سیاه در آن زندگی می‌کند. بیلی قصد دارد از دروازه‌ی مرگ عبور کند و کرکس‌ها به او می‌گویند که منتظر جسدش خواهند ماند. مامبو، برادر سقراط، در دره‌ی مرگ به دست یک شکارچی کشته می‌شود. موقعیت‌های بسیاری از تهدید جان حیوانات توسط شکارچی وجود دارد. کرگدن‌ها و میش‌ها با یکدیگر دعوا می‌کنند و جان حیوانات کوچک‌تر در این دعوا تهدید می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این انیمیشن کامپیوتری سه‌بعدی، داستان حیواناتی است که به دلیل تغییراتی که انسان‌ها در محیط زیست به وجود آورده‌اند، مجبور به مهاجرت برای یافتن سرزمینی بهتر شده‌اند. کمبود آب، آتش گرفتن محیط زیست و آب شدن یخ‌های قطب، از تاثیرات ساخت و سازها و آلوگی‌ای است که انسان‌ها به وجود آورده‌اند. یک خرس، دو لاکپشت کهن‌سال، یک شیر، یک کانگورو، و یک موش آفریقایی در دروازه‌ی مرگ با یکدیگر آشنا می‌شوند و با هم‌فکری به دنبال راهی برای نجات محیط زیست‌اند. در فیلم، تقابل دنیای انسان‌ها و حیوانات نشان داده می‌شود و این‌که حیوانات تلاش می‌کنند بتوانند در قلمرو انسان‌ها و با امکانات آنان زندگی کنند. آن‌ها با نصیحت‌های لاکپشت‌های کهن‌سال می‌آموزند که باید برای نجات سرزمینشان باید با یکدیگر متحد شوند و با انسان‌ها مبارزه کنند. فیلم درباره‌ی اهمیت محیط زیست و زندگی مسالمت‌آمیز حیوانات و انسان‌ها در کنار یکدیگر است و با پررنگ کردن موضوعاتی چون اهمیت کار گروهی، این پیام را به همراه دارد که با بررسی درست تمام جوانب و همچنین همراه کردن آن با شجاعت، می‌توان بر سختی‌ها غلبه کرد و به پیروزی رسید.
  موقعیت‌های خشن و ترسناکی در فیلم وجود دارند. در صحنه‌ای خروسی قرار است کشته شود تا غذای یک انسان شود؛ خروس هنگام فرار، با چاقوهایی که انسان سمت او پرتاب می‌کند، تهدید می‌شود. در موقعیت‌های بسیاری، جان حیوانات با تفنگ یا دیگر ابزارهای ساخت انسان، آتش‌سوزی، کمبود آب و تغییرات زیست‌محیطی تهدید می‌شود. در فیلم از کلمات و عبارات توهین‌آمیز بسیاری استفاده شده که بیشتر آن‌ها در نسخه‌ی دوبله‌ی شرکت آوای ماندگار اضافه شده‌اند. همچنین در نسخه‌ی دوبله، علت آتش گرفتن جنگل، ته سیگار انسان است، ولی در نسخه‌ی اصلی، علت آن انعکاس نور بطری شیشه‌ای روی علف‌های خشک جنگل است. همچنین، موضوعی مثل نابودی محیط زیست، آن‌گونه که در این فیلم نمایش داده شده، و تلاش برای حفاظت از آن، موضوع معناداری در دنیای کودکان نیست و ممکن است آن‌ها را مضطرب کند. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۸ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۸ تا ۱۰ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را همراه والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفت‌وگو کنند.

  چکیده داستان

  ساخت و ساز انسان سبب تغییرات اقلیمی، کمبود آب و از بین رفتن زیست‌گاه حیوانات شده است. گروهی از حیوانات که برای پیدا کردن محیط مناسبی برای زندگی یا یافتن آب، زیستگاه خود را ترک کرده‌اند، در دروازه‌ی مرگ یکدیگر را ملاقات می‌کنند. آن‌ها با عبور از دره، به دیواری بزرگی می‌رسند و گروهی از حیوانات برای یافتن سرنخی درباره‌ی ماهیت این دیوار بزرگ مامور می‌شوند. آن‌ها متوجه می‌شوند که انسان‌ها با ساختن سد در مسیر رودخانه قصد ساختن مکانی تفریحی دارند. آن‌ها با همراه کردن سایر حیوانات، موفق می‌شوند سد را نابود کنند و آب را به مسیر رودخانه بازگردانند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  پیام انیمیشن درباره‌ی اهمیت محیط زیست و رفتار انسان‌ها در مقابل محیط زیست پیرامون‌شان است. به نظر شما این فیلم چقدر در انتقال پیام خود موفق بوده است؟ شما چه کارهایی برای حافظت از محیط زیست پیرامون خود انجام می‌دهید؟
  فکر می‌کنید تماشای فیلم و انیمیشن‌هایی مشابه پیمان حیوانات تا چه اندازه می‌تواند در رفتار انسان‌ها با محیط زیست اثرگذار باشد؟
  به نظرتان چرا شخصیت‌های حیوانی در انیمیشن‌های کودکان خیلی محبوب‌اند؟ اگر همین فیلم با شخصیت‌های انسانی ساخته شده بود چه فرقی می‌کرد؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA PG
  مدت زمان ۹۳
  سال انتشار ۲۰۱۰