پینوکیو، عامو سردار و رئیسعلی

thumbnail
۱۲ سال به بالا
۱۰ تا ۱۲ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی ماجراجویانه درباره‌ی پسری نوجوان، تلاش او برای بردن در مسابقه‌ی خاطره‌نویسی و رسیدن به جایزه‌ای گرانبها، همراه با تجربه‌ی عشق نوجوانی

سال: 1396
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  همایون پسربچه‌ای معمولی و آشناست و بخش زیادی از تجربه‌های او در خانه و مدرسه، در جهان کودکان و نوجوانان معنادار است؛ از جمله تلاش او برای بردن جایزه و رسیدن به جت اسکی، تحقیرش توسط معلم و جلوی همکلاسی‌ها، رابطه‌ی او با والدین و خواهر و برادر، و رفاقت‌هایش.
  همایون با وجود این‌که بازیگوش و سر به هواست، وقتی پای مسئولیتی به میان می‌آید از خودش مایه می‌گذارد و تمام تلاشش را برای به انجام رساندن آن می‌کند. او نمی‌خواهد مثل عامو سردار از عشقش جدا بیفتد و سعی می‌کند برای خواسته‌اش اقدام کند. عامو سردار بعد از این که داستان دروغ می‌سازد، با همایون همراه می‌شود تا اشتباهش را جبران کند.
  همایون عاشق دختر عمویش فرنگیس است و در بخش‌های زیادی از فیلم به ازدواج با او فکر می‌کند. او برای فرنگیس نامه می‌نویسد و در مورد احساسش حرف می‌زند. عامو سردار هم عاشق بی‌بی بوده ولی به دلایلی به عشقش نرسیده است. در صحنه‌ای عامو سردار قلیان می‌کشد.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیز زیادی استفاده شده: خدا بکشدت، مرتیکه نفهم، تف به معرفت نداشته‌تون، خاک تو سرت. معلم و بزرگ‌ترها گاهی با لحن تند و تحقیرآمیز با همایون صحبت می‌کنند. از عبارات بزرگسالانه‌ی زیادی استفاده شده: موبایل مثل ناموس آدم می‌مونه، ۷۰ سالشه ولی هنوز پسره، من رو بی‌بی هم غیرت دارم، ناموسم رو دست هیشکی نمی‌دم. گفتگوهای عاشقانه هم متعددند. لهجه‌ی فیلم دلواری است و ممکن است برای بعضی از کودکان در ارتباط برقرار کردن با داستان مشکل ایجاد کند.
  کودکان با داستان رئیسعلی دلواری آشنا می‌شوند و می‌توانند در صورت تمایل در مورد مبارزات او بیشتر بخوانند.
  کودکان با شهر دلوار، موقعیت شهر روی نقشه، طبیعت، لهجه و پوشش و رفتار مردم آشنا می‌شوند.
  فضای تهدید و تمسخر در فیلم زیاد است. سر کلاس، همایون تهدید به اخراج می‌شود و از جانب هم‌کلاسی‌ها مورد تمسخر قرار می‌گیرد. در خانه هم به خاطر شیطنت‌هایش از طرف پدر تهدید می‌شود. کودکان بر سر جت اسکی و قیمتش با هم دعوا می‌کنند. پیرزنی در فیلم می‌میرد. در صحنه‌ای از گذشته، انگلیسی‌ها حمله می‌کنند و همایون در نقش عامو سردار نوجوان به سمت آن‌ها شلیک می‌کند و تعدادی را می‌کشد. در صحنه‌ای دیگر، سربازان رضاخان به خانه‌ی پدر عامو سردار می‌ریزند و او را می‌کشند. عامو سردار همایون را کتک می‌زند. در فرودگاه، مأموران حراست همایون را دستگیر می‌کنند ولی همه چیز به‌خوبی تمام می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان این فیلم سینمایی درباره‌ی پسری نوجوان به نام همایون است که در شهر دلوار زندگی می‌کند. او که برای خرید جت اسکی موردعلاقه‌اش به مقدار زیادی پول نیاز دارد، متوجه می‌شود که می‌تواند با بردن در مسابقه‌ی خاطره‌نویسی در مورد رئیسعلی دلواری، پول موردنیازش را به دست آورد و جت اسکی را بخرد. او برای نوشتن خاطره باید از پیرمردها و پیرزن‌های شهر کمک بخواهد، اما به هر کس که می‌رسد متوجه می‌شود بچه‌های مدرسه زودتر به سراغش رفته‌اند و خاطراتش را ثبت کرده‌اند. وقتی هم بالاخره موفق می‌شود یکی را پیدا کند، خاطره‌ی او دروغ از آب درمی‌آید و برای همایون دردسر درست می‌شود. اما او که مصمم است جایزه را ببرد، دست از تلاش برنمی‌دارد و گوینده‌ی خاطره را راضی می‌کند تا به اشتباهش اعتراف کند. فیلم سعی دارد در فضایی بومی، به ماجرای رئیسعلی دلواری و نقش او در تاریخ ایران بپردازد. کودکان ممکن است بعد از تماشای فیلم به نقش او در تاریخ کشور علاقه‌مند شوند و آن را بیشتر دنبال کنند.
  زد و خورد و دعوا و تهدید و تمسخر در فیلم زیاد است و از کلمات و عبارات توهین‌آمیز و شوخی‌های بزرگسالانه زیاد استفاده شده است. یک ماجرای عاشقانه هم بین همایون و دختر عمویش، فرنگیس، در طول فیلم در جریان است و به نظر می‌رسد انگیزه‌ی همایون در خیلی از موقعیت‌ها و چیزی که باعث حرکت و تلاش او می‌شود، نشان دادن عشقش به فرنگیس و در نهایت ازدواج با اوست. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۱۰ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۱۰ تا ۱۲ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت گفتگو در مورد موضوعات مطرح‌شده در فیلم را داشته باشند.

  چکیده داستان

  همایون پسر نوجوان دلواری است. او در مدرسه، از برگزاری مسابقه‌ی خاطره‌نویسی در مورد رئیسعلی دلواری با خبر می‌شود و وقتی می‌فهمد جایزه‌ی نفر اول، فیش حج تمتع است و می‌تواند این فیش را ۱۵ میلیون بفروشد، عزمش را جزم می‌کند که مسابقه را ببرد. همایون برای خرید جت اسکی مورد علاقه‌اش به ۸ میلیون پول نیاز دارد و با بردن این مسابقه می‌تواند جت اسکی را از دوستش بخرد. او برای نوشتن خاطره باید از پیرمردها و پیرزن‌های شهر کمک بخواهد اما به هر کس که می‌رسد متوجه می‌شود بچه‌های مدرسه زودتر به سراغش رفته‌اند و خاطراتش را ثبت کرده‌اند. همایون به‌طور اتفاقی می‌فهمد که یکی از بستگانش به نام عامو سردار، خاطراتی در مورد رئیسعلی دارد. عامو ابتدا خاطره را با محوریت خودش تعریف می‌کند و برای همایون در مدرسه دردسر درست می‌کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  رئیسعلی دلواری را می‌شناختید؟ با تماشای این فیلم به شناختن او علاقه‌مند شدید؟
  اگر شما همچین جایزه‌ای می‌گرفتید با آن چکار می‌کردید؟ چیز بزرگی هست که دوست دارید داشته باشید ولی پولش را ندارید؟
  به نظر شما چرا همایون آن همه تلاش کرد تا اشتباه عامو سردار در مورد ماجرای رئیسعلی را اصلاح کند؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  تهیه کننده ناصر عنصری
  مدت زمان ۸۰
  سال انتشار ۱۳۹۶