پینوکیو

(Pinocchio )
thumbnail
۸ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

انیمیشنی موزیکال درباره‌ی عروسکی چوبی که جان گرفته و تصمیم‌های او در دو راهی‌های ایجاد شده توسط روباه مکار و ندای وجدان خود

سال: 1940
  بررس فیلم: پریسا طاهری

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  پینوکیو مانند کودک هفت ساله‌ای است که با کودکان دیگر به مدرسه می‌رود و تجربه‌های مختلف و متنوعی چون شگفتی، ناامیدی و امید، شکست و پیروزی، تنهایی و احساس تعلق، تحقیر شدن و مورد توجه قرار گرفتن را تجربه می‌کند و در طول فیلم، از مسیر تجربه‌هایش به رشد و پختگی می‌رسد.
  پینوکیو در ابتدا پسرکی ساده‌لوح است که به سادگی گول روباه مکار را می‌خورد و پس از اشتباهات متعدد، یاد می‌گیرد که باید به پیشنهادهای غلط اطرافیان، نه بگوید و اجازه دهد که وجدانش راهنمای او باشد. پدر ژپتو پیرمردی بسیار مهربان و تنهاست و به قدری پینوکیو را دوست دارد که برای پیدا کردن او به دل دریا می‌رود. دوست جیرجیرک پینوکیو، شخصیت دانا و خیرخواهی دارد که به طور مسئولانه‌ای سعی دارد راهنمای پینوکیو باشد.
  در جایی از فیلم، دوست شرور پینوکیو به او سیگار تعارف می‌کند. مرد دوره‌گرد برای مال‌اندوزی خود از پینوکیو سوءاستفاده می‌کند و مرد طماع ثروتمند نیز کودکان تنبل گریزان از مدرسه را می‌دزدد و از آنها بهره‌کشی می‌کند.
  در نسخه‌ی دوبله، مورد زبانی خاصی وجود ندارد، اما در نسخه‌ی اصلی از کلمه‌ی الاغ چندین بار استفاده شده است.
  صحنه‌هایی از اعمال خشونت مرد دوره‌گرد و مرد طماع نسبت به کودکان وجود دارد. مرد دوره‌گرد، پینوکیو را در قفس زندانی می‌کند و او را مجبور به اجرای نمایش می‌کند تا پول به دست بیاورد و می‌گوید که قرار است در آخر او را مانند هیزم بسوزاند. پینوکیو پدر خود را گم کرده است و توسط روباه مکار و مرد طماع، برای کار به «جزیره‌ی شادی» برده است که در آن کودکان تنبل گریزان از مدرسه وادار به کار می‌شوند و به شکل الاغ درمی‌آیند. در کل به نظر می‌رسد این انیمیشن برای القای پیام‌های خود، بیشتر از روش ترساندن و برحذر داشتن بهره جسته است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  پینوکیو انیمیشنی قدیمی و دوبعدی و برگرفته از رمان ایتالیایی ماجراهای پینوکیو، نوشته‌ی کارلو کولادی است. داستان درباره‌ی آدمکی چوبی به نام پینوکیو است که توسط نجار خوش‌قلبی به نام ژپتو، ساخته شده که آرزو دارد پینوکیو پسر واقعی او باشد. همان شب، فرشته‌ی مهربان که متوجه آرزوی قلبی پیرمرد می‌شود، با زنده کردن عروسک آرزوی او را برآورده می‌کند و به پینوکیو می‌گوید اگر پسر خوبی باشد او را به انسان تبدیل می‌کند. طی ماجراهایی، پینوکیو در برابر وسوسه‌های ایجاد شده توسط روباه مکار و همکارش و راهنمایی‌های دوست جیرجیرک خود که نقش ندای وجدان او را ایفا می‌کند، مجبور به انتخاب بین درست و غلط می‌شود و پس از اشتباهاتی یاد می‌گیرد که چه خطراتی ممکن است متوجه بچه‌هایی که شجاع، راستگو و متواضع نیستند، باشد. او بارها گول می‌خورد و با رضایت خود ربوده و فروخته می‌شود، زیرا وجدان خود را نادیده می‌گیرد. در نهایت او می‌آموزد که پسر خوب و واقعی بودن، به چه معناست. تشویق به مهربانی و محبت و راستی و درستی، از موضوعات مثبت فیلم‌اند.
  فیلم صحنه‌ها و موقعیت‌های ترسناک و خشنی دارد؛ به عنوان مثال در جایی از فیلم، پینوکیو دزدیده می‌شود و در قفس زندانی می‌شود، توسط مرد دوره‌گرد به سوزانده شدن تهدید می‌شود، پدر خود را گم می‌کند و در دریا قادر به پیدا کردن او نیست. همچنین در «جزیره‌ی شادی» کودکان تبدیل به الاغ می‌شوند؛ موضوعی که ممکن است برای کوچک‌ترها خیلی آزاردهنده باشد. در کل به نظر می‌رسد این انیمیشن برای القای پیام‌های خود، بیشتر از روش ترساندن و برحذر داشتن بهره جسته است. در جای دیگری از فیلم، دوست شرور پینوکیو به او سیگار تعارف می‌کند و به موضوعاتی مثل استفاده از مشروبات الکلی و سوءاستفاده از کودکان برای کار اشاره می‌شود. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۶ تا ۸ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در مورد موضوعات ترسناک فیلم با هم گفت‌وگو کنند.

  چکیده داستان

  داستان درباره‌ی پیرمرد خوش‌قلب نجاری به نام ژپتو است که با گربه و ماهی کوچک خود در کلبه‌ای زندگی می‌کند. او با درست کردن عروسکی چوبی به اسم پینوکیو، آرزو می‌کند پینوکیو پسر واقعی او باشد. پری مهربانی آرزوی پیرمرد را برآورده می‌کند و پینوکیو را زنده می‌کند و جیرجیرک کوچکی را به عنوان مراقب و در نقش وجدان پینوکیو انتخاب می‌کند. پدر ژپتو، پینوکیو را به مدرسه می‌فرستد. پینوکیو بارها در راه مدرسه از روی سادگی و خوش‌قلبی گول روباه مکار را می‌خورد و با کمک جیرجیرک و پری مهربان، نجات پیدا می‌کند. اما در نهایت، هنگامی که به خانه برمی‌گردد، متوجه می‌شود پدر ژپتو در جست‌وجوی او به دریا رفته و در شکم یک نهنگ گیر افتاده است. پینوکیو برای یافتن پدر ژپتو به دریا می‌رود و او را در شکم نهنگ پیدا می‌کند. او در آخر توسط پری مهربان به انسان تبدیل می‌شود.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  پینوکیو در این داستان چه درس‌هایی گرفت؟ به نظر شما چگونه می‌توان اجازه داد آن‌طور که پری مهربان گفت، ندای وجدان ما راهنمای ما باشد؟
  آیا اگر پینوکیو بازیگوشی نمی‌کرد و به مدرسه می‌رفت، این مشکلات برای او پیش می‌آمدند؟ به نظر شما رفتارهای پینوکیو نادرست بودند؟
  شما اگر جای پینوکیو بودید، در موقعیت‌هایی که او قرار گرفت چه‌کار می‌کردید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Ben Sharpsteen، Bill Roberts، Hamilton Luske، Jack Kinney، Norm Ferguson، T. Hee، Wilfred Jackson
  رتبه MPAA G
  مدت زمان ۸۸
  کشور سازنده آمریکا
  استودیو Walt Disney Productions
  بازیگران دیکی جونز، کریستین راب، کلیف ادواردز
  سال انتشار ۱۹۴۰