پینوکیو: یک داستان واقعی

(Pinocchio: a true story)
thumbnail
۹ سال به بالا
۷ تا ۹ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

انیمیشنی درباره‌ی ماجراجویی‌های پسرکی چوبی برای تماشای شگفتی‌های دنیا همراه با مضامینی چون عشق و ازخودگذشتگی

سال: 2022
  بررس فیلم: پریسا موسوی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  پینوکیو که دوست دارد استقلال داشته باشد، به حرف پدر ژپتو گوش نمی‌کند و با وجود تجربه‌ی کمی که دارد، سفری را آغاز می‌کند. در این سفر ماجراجویانه، او با آدم‌های بدجنسی مواجه می‌شود که می‌خواهند از او سوءاستفاده کنند. پینوکیو عاشق دختری می‌شود که با او در سیرک کار می‌کند. و همین عشق باعث می‌شود دلش بخواهد دنبال هویت جدیدی به دست آورد و تبدیل به پسری واقعی شود. پینوکیو برای رسیدن به آرزویش بارها ناامید می‌شود ولی در نهایت بلوغ فکری را تجربه می‌کند.
  پینوکیو که دوست دارد هویت جدید به دست آورد و تبدیل به پسری واقعی شود، بعد از فداکاری و نجات دختری که در سیرک کار می‌کند، در نهایت آرزویش برآورده شده و تبدیل به پسری واقعی می‌شود. اسب پینوکیو رابطه‌ای صمیمی با او دارد و در موقعیت‌هایی که ممکن است دیگران او را فریب دهند تلاش می‌کند تا او را یاری دهد.
  پینوکیو و بِلا عاشق همدیگر می‌شوند. پینوکیو برای این‌که به بِلا برسد، دلش می‌خواهد تبدیل به پسری واقعی بشود. و عشق آن‌ها به هم و ازخودگذشتگی پینوکیو باعث می‌شود او تبدیل به انسان بشود.
  در فیلم گاهی از کلمه‌ها و عبارات توهین‌آمیز استفاده شده است: شکر اضافی نخور، چندش، احمق. در برخی از موقعیت‌ها نیز عبارات و جمله‌هایی استفاده می‌شود که مربوط به دنیای بزرگسالانه است و برای کودکان معنادار نیست: می‌دونستم گلوت پیش بِلا گیر کرده است. دلیل اصلی‌ای که خونه رو ترک کردی هم ایشونه.
  در فیلم موقعیت‌های خشنی وجود دارد که ممکن است برای کوچک‌ترها دلهره‌آور باشد؛ وقتی پینوکیو بِلا را از توی کالسکه نجات می‌دهد، گربه نره از راه می‌رسد و به او شلیک می‌کند، ولی چون پینوکیو چوبی است، آسیبی نمی‌بیند. در یکی از موقعیت‌ها سیرک آتش می‌گیرد و بِلا وسط آتش گرفتار می‌شود. پینوکیو با این‌که چوبی است، برای نجات بلا خودش را وسط آتش می‌اندازد. صاحب سیرک هم مرد بدجنسی است که وقتی پینوکیو متوجه دزدی‌هایش می‌شود، پینوکیو را زندانی می‌کند و مجبورش می‌کند همان شب در سیرک نمایش اجرا کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  انیمیشن سه بعدی کامپیوتری پینوکیو، ماجرای پسری چوبی است که برای دیدن شگفتی‌های دنیا سفری را آغاز می‌کند. پینوکیو با صاحب سیرکی آشنا می‌شود و چون اسب‌سوار ماهری است، صاحب سیرک از او می‌خواهد ستاره‌ی سیرکش شود. پینوکیو عاشق دختر صاحب سیرک می‌شود و دلش می‌خواهد تبدیل به پسری واقعی بشود. پینوکیو دوست دارد مستقل باشد و تجربه‌های جدیدی را پشت سر بگذارد. او عشق جدیدی را تجربه می‌کند و برای این‌که تبدیل به یک پسری واقعی شود، راهی سفری می‌شود تا فرشته‌ی مهربان را پیدا کند. فیلم مفهوم از خودگذشتگی را پررنگ می‌کند. در نهایت پینوکیو متوجه می‌شود انسان بودن به معنای داشتن ویژگی‌هایی مانند صداقت، سخاوت، بخشش، همدلی با دیگران و فداکاری است.
  در فیلم موقعیت‌های خشن و ترسناکی وجود دارد؛ در یکی از موقعیت‌ها گربه نره اشتباهی به پینوکیو شلیک می‌کند یا در یکی از صحنه‌ها سیرک آتش می‌گیرد و بِلا وسط آتش گیر می‌کند. صاحب سیرک، روباه مکار و گربه نره از پینوکیو و بقیه‌ی اعضای سیرک سوءاستفاده می‌کنند و وسط اجرا از خانه‌های آدم‌هایی که به تماشای سیرک آمده‌اند، دزدی می‌کنند. تماشای این فیلم برای کودکان کوچکتر از 7 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 7 تا 9 سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن‌ را با همراهی والدین تماشا کنند تا در صورت نیاز بتوانند گفت‌و‌گو کنند.

  چکیده داستان

  پدر ژپتو نجار پیری است که پسری ندارد. او یک روز عروسکی چوبی می‌سازد. همان شب لوسیلدا، فرشته‌ی مهربانی که عصایش شکسته و پدر ژپتو آن را تعمیر کرده است، در ازای لطف پدر ژپتو، به پینوکیو جان می‌دهد. پینوکیو مدت‌ها تمرین اسب‌سواری می‌کند و در این کار حسابی ماهر می‌شود. پینوکیو از پدر ژپتو می‌خواهد به او اجازه بدهد دنیا را بگردد. پینوکیو با صاحب سیرکی آشنا می‌شود و همراه آن‌ها سفر می‌کند و به‌تدریج به دختر صاحب سیرک علاقمند می‌شود و برای این‌که تبدیل به پسری واقعی بشود، دنبال لوسیلدا می‌گردد. روباه مکار و گربه نره می‌خواهند سکه‌های او را بدزدند، ولی تیبالت، اسب پینوکیو، به آن‌ها اجازه نمی‌دهد. لوسیلدا هم به پینوکیو می‌گوید برای انسان بودن فقط باید انسانی رفتار کند. سرآخر مشخص می‌شود صاحب سیرک، روباره مکار و گربه نره موقع اجرای سیرک از خانه‌های مردم دزدی می‌کردند. پینوکیو جان بِلا را از آتش نجات می‌دهد و تبدیل به پسری واقعی می‌شود. همان شب مشخص می‌شود بِلا دختر واقعی صاحب سیرک نیست و دختر پلیس است که صاحب سیرک او را دزدیده است.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما چه چیزی باعث شد پینوکیوی چوبی تبدیل به یک پسر واقعی بشود؟
  تابه‌حال برای شما هم پیش آمده کسی از شما درخواست کمک کند؟ تجربه‌ی خود را از این موقعیت بیان کنید.

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Vasiliy Rovenskiy
  رتبه MPAA PG
  مدت زمان ۹۴
  کشور سازنده روسیه، مجارستان
  استودیو Digital one، Licensing Brands، Luminescence
  بازیگران پالی شور، تام کنی، جون هِدِر
  سال انتشار ۲۰۲۲