پینوکیو

(Pinocchio)
thumbnail
۱۴ سال به بالا
۱۲ تا ۱۴ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی استاپ‌موشن درباره‌ی نجاری در غم از دست دادن پسرش، ساختن عروسکی چوبی، جان یافتن او، همراه با مضامینی چون عشق و ازخودگذشتگی

سال: 2022
  بررس فیلم: پریسا موسوی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  پینوکیو می‌داند باید حرف پدرش را گوش کند، ولی بارها وسوسه می‌شود به جای رفتن به مدرسه کارهای دیگری کند. او به رئیس سیرک اعتماد می‌کند و فکر می‌کند با کار کردن برای او، پدر ژپتو از پول بی‌نیاز می‌شود. پینوکیو بارها ترس و تنهایی و ناامیدی را تجربه می‌کند. او از اشتباه‌های گذشته‌اش پشیمان می‌شود و سعی می‌کند با نجات دادن جان پدر ژپتو، همه‌‌ی آن اشتباه‌ها را جبران کند.
  پینوکیو به حرف پدر ژپتو گوش نمی‌کند و وارد مسیری می‌شود که سختی‌های زیادی را تحمل می‌کند. او در نهایت تصمیم می‌گیرد عمر ابدی‌اش را از دست بدهد و پدر ژپتو را نجات دهد. پدر ژپتو که مدام پینوکیو را با کارلو مقایسه می‌کرد، از این کار پشیمان می‌شود. او متوجه می‌شود هر کسی ویژگی‌های شخصیتی خودش را دارد و یاد می‌گیرد ابراز علاقه‌اش به پینوکیو را به زبان بیاورد. کریکت که در ازای برآورده شدن یکی از آرزوهایش به پینوکیو درس اخلاق می‌دهد، وقتی می‌بیند جان پینوکیو در خطر است، آرزو می‌کند پینوکیو زنده شود. اسپاتزاتورا که تمام عمر زیر دست رئیس سیرک کار می‌کرد و همیشه تحقیر می‌شد، تصمیم می‌گیرد مسیر زندگی‌اش را عوض کند.
  در یکی از موقعیت‌ها پدر ژپتو بالای قبر کارلو نشسته است و شیشه‌ی مشروب دستش گرفته است. او حین خوردن مشروب پینوکیو را می‌سازد. خرگوش‌هایی که تابوت پینوکیو را حمل می‌کنند، دور میزی می‌نشینند و ورق‌بازی می‌کنند. در بخشی از فیلم، کودکانی حضور دارند که برای جنگیدن آماده می‌شوند. به آن‌ها می‌گویند باید در راه وطن کشته شوند و از مردن ترسی به دل راه ندهند.
  مخاطب با تماشای این فیلم می‌آموزد که نباید آدم‌ها را با هم مقایسه کند. اگر کسی را دوست داریم، بهتر آن است که آن را به زبان بیاوریم. همچنین می‌آموزد باید قدر لحظه‌های زندگی را دانست؛ چون شاید فردایی در کار نباشد.
  زمانی که کارلو برای برداشتن میوه‌ی درخت کاجش داخل کلیسا می‌رود، کلیسا را بمباران می‌کنند و کارلو می‌میرد. در موقعیت‌‌های زیادی پدر ژپتو را بالای قبر کارلو می‌بینیم که گریه می‌کند و بی‌تاب است. پینوکیو برای گرم کردن پاهایش، آن‌ها را روی آتش می‌گیرد و می‌سوزد. در یکی از موقعیت‌ها ماشینی به پینوکیو می‌زند. او را در تابوتی می‌گذارند و در دنیای دیگر چشم باز می‌کند. زمانی که اسپاتزاتورا حقیقت را به پینوکیو می‌گوید، رئیس سیرک او را به‌شدت کتک می‌زند و نوک دماغ پینوکیو را با شمشیرش قطع می‌کند. پدر کندل‌ویک به او اسلحه می‌دهد و از او می‌خواهد پینوکیو را بکشد و وقتی این کار را نمی‌کند، از دستش عصبانی می‌شود و او را پرت می‌کند و می‌گوید تو پسر من نیستی. بعد از بمباران پایگاه تمرین بچه‌ها، پینوکیو از آن‌جا به بیرون پرتاب می‌شود و روی صخره‌ها کوبیده می‌شود. رئیس سیرک پینوکیو را به یک چوب می‌بندد و او را آتش می‌زند. بین اسپاتزاتورا و رئیس سیرک جنگی درمی‌گیرد. پینوکیو وارد شکم هیولای دریایی می‌شود. وقتی از سوراخ روی سر هیولا به بیرون پرتاب می‌شوند، چیزی نمانده ژپتو غرق شود. پینوکیو عمر ابدی‌اش را در ازای نجات جان ژپتو می‌بخشد. در موقعیت پایانی پینوکیو کاملاً مرده است ولی دوباره جان می‌گیرد. در پایان پدر ژپتو و اسپاتزاتورا و کریکت می‌میرند و پینوکیو روی قبر آن‌ها گل می‌گذارد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  فیلم پینوکیو اقتباسی از رمان ماجراهای پینوکیو نوشته‌ی کارلو کلودی است. این فیلم که با تکنیک استاپ‌موشن ساخته شده است، ماجرای پیرمرد نجاری است که پسرش را در بمباران از دست داده است و سال‌ها با مرگ پسرش کنار نمی‌آید. یک شب با چوب درخت کاجی پینوکیو را به جای پسر از دست داده‌اش می‌سازد. صبح می‌بیند پینوکیو جان دارد و می‌خواهد وارد شهر شود. در این فیلم مضامینی چون عشق و ازخودگذشتگی پررنگ شده است. پینوکیو که نامیرا است، وقتی جان پدر ژپتو را در خطر می‌بیند، قانون‌ها را می‌شکند و او را نجات می‌دهد. پدر ژپتو یاد می‌گیرد پینوکیو را با پسرش مقایسه نکند و علاقه‌اش را به او به زبان بیاورد. ماجراهایی که پینوکیو از سر می‌گذراند باعث می‌شود تجربه‌اش زیاد شود و قدر پدرش را بداند.
  این فیلم حاوی موقعیت‌های ناراحت‌کننده‌ای است که ممکن است برای کودکان کوچک‌تر آزاردهنده باشد. پدر ژپتو و پسرش کارلو در کلیسا بودند که کلیسا مورد بمباران هواپیماهای دشمن قرار می‌گیرد. ژپتو با مرگ پسرش کنار نمی‌آید. او بارها سر قبر او گریه و بی‌تابی می‌کند. پینوکیو وقتی چشم باز می‌کند، وسیله‌های خانه را می‌شکند. او وارد سیرکی می‌شود و بارها مورد تحقیر و آزار و اذیت رئیس سیرک قرار می‌گیرد. در یکی از موقعیت‌ها همراه بچه‌های زیادی وارد پایگاهی نظامی می‌شود و با اسلحه تمرین می‌کنند همدیگر را بکشند. آن‌ها در شکم هیولایی گرفتار می‌شوند و برای نجات از شکم هیولا بارها جانشان به خطر می‌افتد. هر بار پینوکیو می‌میرد، خرگوش‌هایی او را با تابوت حمل می‌کنند و بعد خرگوش‌ها ورق‌بازی می‌کنند.

  چکیده داستان

  پدر ژپتو پسرش کارلو را در جنگ جهانی از دست می‌دهد. او میوه‌ی درخت کاجی را می‌کارد که کارلو پیدا کرده بود. وقتی درخت بزرگ می‌شود، آن را قطع می‌کند و با چوبش عروسکی چوبی می‌سازد. پینوکیو تبدیل به عروسکی می‌شود که جان دارد و هر بار دروغ می‌گوید، دماغش دراز می‌شود. رئیس سیرک پینوکیو را گول می‌زند و با خودش می‌برد. پینوکیو که می‌خواسته از نظر مالی به ژپتو کمک کند، همراه سیرک به جاهای مختلف سفر می‌کند. ژپتو برای پیدا کردن او سختی‌‌های زیادی را تحمل می‌کند. در یکی از موقعیت‌ها هیولایی دریایی ژپتو را می‌خورد. پینوکیو که سر از یک پایگاه نظامی درمی‌آورد، با بمباران پایگاه از آن‌جا بیرون می‌افتد. او و اسپاتزاتورا با رئیس سیرک درگیر می‌شوند و توی دریا می‌افتند. هیولا آن‌ها را هم می‌خورد. پینوکیو عمر ابدی‌اش را می‌بخشد و موفق به نجات جان ژپتو می‌شود.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  چه اقتباس‌هایی از پینوکیو دیده‌اید؟ آن‌ها چه فرق‌هایی با هم دارند؟
  به نظرتان پینوکیو و پدر ژپتو چه تغییرهایی کردند؟
  پینوکیو برای نجات جان پدر ژپتو عمر ابدی‌اش را بخشید. به نظرتان او تصمیم درستی گرفت؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Guillermo del Toro، Mark Gustafson
  رتبه MPAA PG
  مدت زمان ۱۱۷
  کشور سازنده ایالات متحده آمریکا، مکزیک، فرانسه
  استودیو Netflix Animation، The Jim Henson Company، Pathe، ShadowMachine، Double Dare You (DDY)، Necropia Entertainment، Netflix
  جایزه ها جایزه انجمن منتقدان فیلم لس‌آنجلس
  بازیگران ایوان مک گرگور، جان تورتورو، کیت بلانشت
  سال انتشار ۲۰۲۲