پینوکیو

(Pinocchio)
thumbnail
۱۰ سال به بالا
۸ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی ماجراجویانه درباره‌ی عروسکی چوبی و بدون قوه‌ی تشخیص خوب و بد، و تجربه‌های دردسرساز او در اولین ورودش به دنیای واقعی

سال: 2022
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  پینوکیو نمی‌تواند درست و غلط را از هم تشخیص بدهد. او نمی‌داند به چه کسانی می‌تواند اعتماد کند و چه کسانی ممکن است او را گول بزنند. پینوکیو در دنیای بزرگ‌ترها گیج و سرگردان است و همیشه بابت انتخاب‌هایش دچار احساس گناه می‌شود. او احساس می کند تنها وقتی پسری واقعی باشد پدر ژپتو او را دوست دارد و از این‌که پدر را به دردسر انداخته ناراحت است. احساسات و تجربه‌های پینوکیو می‌تواند برای کودکان قابل ارتباط باشد.
  پینوکیو خوش‌قلب، صادق و شجاع است. او وقتی متوجه اشتباهاتش می‌شود آن‌ها را می‌پذیرد و تلاش می‌کند تکرارشان نکند. او برای نجات پدر، خودش را به خطر می‌اندازد و از همه‌ی توانایی‌هایش استفاده می‌کند. پدر ژپتو مهربان و حمایتگر است. او هیچ وقت پینوکیو را سرزنش نمی‌کند و با وجود این‌که پینوکیو او را به دردسر انداخته، چون می‌داند او متوجه اشتباهاتش شده، به او یادآوری می‌کند که نیازی نیست هیچ تغییری بکند و او را همین‌طوری که هست دوست دارد. جیمینی مسئولیت‌پذیر و باوجدان است و همه‌ی تلاش‌اش را می‌کند تا پینوکیو را از خطرات نجات دهد.
  در جزیره، بچه‌ها با لیوان‌های بزرگ آبجو در دست دیده می‌شوند.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیزی استفاده شده: ولگرد، هفت‌خط، خرفت، کردم تو پاچه‌ش، دست‌وپا چلفتی، توسری‌خور، گم شو، مسخره، بیچاره، کسل‌کننده، کودن، شامورتی‌بازی، خبیث، خنگ خدا، عوضی، پسره کم داره، مزخرف، بازنده، خل شدم. در جزیره بچه‌ها پلاکاردهایی در دست دارند که روی آن‌ها فحش نوشته شده است. از کلمات و عباراتی استفاده شده که برای کوچک‌ترها نامفهوم یا به دنیای آن‌ها بی‌ارتباطند: امتناع، قماش، حتک حرمت، قساوت، ختم روزگارم، چند کلمه از مادر عروس بشنو، ناز شصتت، سیری چند، بهم نارو زدن.
  فیلم بر اساس کتابی به نام ماجراجویی‌های پینوکیو، نوشته‌ی کارلو کولودی ساخته شده است. کودکان ممکن است به خواندن این داستان علاقه‌مند شوند. در نسخه‌ی دوبله از اصطلاحات و ضرب‌المثل‌های مختلفی استفاده شده که ممکن است برای کودکان جالب و آموزنده باشند. همچنین به مفهوم وجدان و نقش آن در تشخیص خوب و بد اشاره شده است.
  فضای فیلم در بیشتر صحنه‌ها تاریک و ترسناک است. معلم پینوکیو را از مدرسه به بیرون پرت می‌کند. روباه همیشه در حال گول زدن پینوکیو است. روباه و گربه با خودشان پتک حمل می‌کنند و چند بار به سر خودشان ضربه می‌زنند. روباه جیمینی را زیر بطری شیشه‌ای گیر می‌اندازد و جیمینی مدت‌ها تلاش می‌کند از آن‌جا بیرون بیاید. رفتار صاحب سیرک با پینوکیو خشن است. او پینوکیو را در قفسی زندانی می‌کند و پینوکیو گریه و التماس می‌کند. در سیرک، دماغ پینوکیو در کف‌پوش چوبی گیر می‌کند و پاهایش موقع رقصیدن آتش می‌گیرد. وقتی پینوکیو دروغ می‌گوید دماغش دراز می‌شود. جیمینی و پینوکیو با کالسکه‌ای تصادف می‌کنند. کالسکه‌ران مرد بدجنسی است که بچه‌ها را به جزیره‌ی لذت می‌برد تا تبدیل به الاغ شوند. بچه‌ای به تدریج تبدیل به الاغ می‌شود و پینوکیو هم گوش و دم درمی‌آورد. در جزیره، بچه‌ها همه چیز را خراب می‌کنند و وحشیانه در حال خوردن و آشامیدن و غارت مغازه‌ها هستند. پدر ژپتو گم می‌شود و پینوکیو برای پیدا کردنش به دریا می‌رود. هیولای دریا که ظاهر خیلی ترسناکی دارد پدر و پینوکیو را می‌بلعد. آن‌ها از دهان هیولا به داخل آب پرتاب می‌شوند. قایق دو تکه می‌شود و هیولا دوباره به آن‌ها حمله می‌کند. قایق به صخره‌ای برخورد می‌کند و پدر، بیهوش روی زمین می‌افتد. پینوکیو تصور می‌کند او مرده و گریه می‌کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم لایو اکشن (ترکیب انیمیشن کامپیوتری با تصاویر واقعی) بازسازی انیمیشن قدیمی پینوکیو است که هر دو با الهام از رمان ماجراجویی‌های پینوکیو، نوشته‌ی کارلو کولودی ساخته شده‌اند. داستان درباره‌ی پسربچه‌ای چوبی است که هنوز خوب و بد را نمی‌شناسد و برای این‌که در مواجهه با دنیای اطراف به دردسر نیفتد، جیرجیرکی نقش وجدان او را ایفا و او را همراهی می‌کند. پینوکیو پدری مهربان و دلسوز و در عین حال ساده‌دل دارد که او را به مدرسه می‌فرستد ولی پینوکیو در راه مدرسه توسط افرادی بدجنس و با وعده‌ی شهرت و لذت گول می‌خورد و برای خودش و پدرش دردسر درست می‌کند. او در نهایت متوجه اشتباهاتش می‌شود و پدرش که مردی بخشنده و حمایتگر است او را می‌بخشد. فیلم تلاش کرده با نشان دادن خطراتی که ناشی از اعتماد به افراد نامناسب است، بر این نکته تاکید کند که بدون شناخت خوب و بد نمی‌توانیم به سلامت زندگی کنیم و بزرگ‌ترها می‌توانند ما را در مسیر این شناخت یاری کنند.
  فیلم صحنه‌ها و موقعیت‌های خشن و ترسناک متعددی دارد که همراه با رویکرد سرزنش‌آمیز و توصیه‌محورش می‌تواند برای کوچک‌ترها آزاردهنده باشد. پینوکیو ساده و خوش‌قلب است و هیچ تجربه‌ای از دنیای بیرون ندارد، به همین دلیل مدام گول می‌خورد و تصمیمات اشتباه می‌گیرد. مردی او را در قفس زندانی می‌کند. مرد بدجنس دیگری او را به جزیره‌ای می‌برد که بچه‌های لذت‌جو تبدیل به الاغ می‌شوند. در دریا اسیر هیولایی ترسناک می‌شود و در آخر تصور می‌کند پدرش را از دست داده است. او در طول فیلم با احساس نگرانی از گول خوردن و احساس گناه به خاطر اشتباهات مختلف، دست و پنجه نرم می‌کند. جزیره‌ی لذت جایی است که بچه‌ها در آن وحشیانه رفتار می‌کنند و دست به غارت و تخریب می‌زنند. این موضوع می‌تواند در مخاطبان هم نسبت به تجربه‌های لذت‌محورشان احساس شرم و گناه ایجاد کند. تماشای این فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۸ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۸ تا ۱۰ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با همراهی بزرگ‌ترها تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  پدر ژپتو پیرمردی نجار است که پسرش را از دست داده و با ساختن عروسکی چوبی، می‌خواهد جای خالی او را پر کند. او نام عروسک را پینوکیو می‌گذارد و قبل از خواب آرزو می‌کند پینوکیو زنده شود. وقتی پدر ژپتو به خواب می‌رود، پری آبی به خانه‌اش می‌آید و به پینوکیو جان می‌دهد. او همچنین جیرجیرکی به نام جیمینی را به عنوان وجدان پینوکیو معرفی می‌کند تا خوب و بد را به او یاد بدهد. مدتی بعد، پدر پینوکیو را به مدرسه می‌‌فرستد ولی معلم مدرسه او را به خاطر این‌که پسر واقعی نیست از کلاس بیرون می‌اندازد. روباهی مکار و دستیارش گربه، او را گول می‌زنند و به صاحب یک سیرک می‌فروشند. صاحب سیرک پینوکیو را در قفس می‌اندازد تا در شهرهای مختلف از او پول دربیاورد ولی جیمینی او را آزاد می‌کند. پینوکیو باز هم گول می‌خورد و همراه کالسکه‌ی افراد بدجنس به جزیره‌ی لذت می‌رود. جیمینی باز هم او را نجات می‌دهد و به خانه برمی‌گرداند ولی پدر برای پیدا کردن پینوکیو از خانه خارج شده و به دریا زده است. آن‌ها در نهایت یکدیگر را پیدا می‌کنند و به خانه برمی‌گردند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظرتان پینوکیو نسبت به خودش چه احساسی داشت؟ فکر می‌کنید احساس او در طول فیلم تغییری کرد؟
  فیلم نشان می‌دهد که پینوکیو مدام گول می‌خورد. به نظرتان او چون بچه است گول می‌خورد؟ بچه‌ها چه تفاوتی با بزرگ‌ترها دارند؟
  به نظر شما چرا فیلم‌های مختلفی درباره‌ی پینوکیو ساخته شده که داستانشان هم تکراری است؟ چه چیزی در آن برای بچه‌ها جالب است؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Robert Zemeckis
  رتبه MPAA PG
  مدت زمان ۱۰۵
  کشور سازنده ایالات متحده آمریکا
  استودیو Depth of Field، ImageMovers، Walt Disney Pictures
  بازیگران بنجامین ایوان اینسورث، تام هنکس، جوزف گوردون، لِویت
  سال انتشار ۲۰۲۲