پیوند گمشده

(Missing Link)

thumbnail
۱۲ سال به بالا
۱۰ تا ۱۲ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی سفر کاوشگری شهرت‌طلب در جستجوی موجودی به جا مانده از انسان‌های اولیه، همراه با تجربه‌ی دوستی و اهمیت دادن به دیگران

سال: 2019
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ماجراجویی فراست و دیگران، دوستی بین فراست و سوزان، احساس تنهایی سوزان و اشتیاق او برای رفتن پیش همنوعانش، و سرخوردگی او از برخورد سرد همنوعانش با او، همگی می‌توانند برای کودکان همذات‌پندارانه باشند. جستجو برای فهم حقایقی درباره‌ی دوران‌های پیش از تاریخ و انسان‌های اولیه هم می‌تواند برای کودکان و نوجوانان معنادار و قابل ارتباط باشد.
  فراست بااراده و مصمم است و برای رسیدن به هدفش تمام تلاشش را می‌کند و ناامید نمی‌شود. او ماجراجویی کنجکاو است که با تمام وجود می‌خواهد از حقیقت سر دربیاورد. سوزان خوش‌قلب و مهربان است و وقتی هدف فراست را متوجه می‌شود، او را همراهی می‌کند و در همه‌ی موقعیت‌های سخت کنارش می‌ماند. آدلینا شجاع و حمایتگر است. او به فراست کمک می‌کند تا متوجه تأثیر رفتارهایش روی دیگران بشود و مراقب رفتارها و گفتارش باشد. او وقتی کارشان تمام می‌شود، با فراست و سوزان نمی‌ماند و به دنبال زندگی شخصی خودش می‌رود.
  بین فراست و آدلینا نگاه‌ها و گفت‌وگوهای معناداری در جریان است. در آخرین صحنه، فراست می‌خواهد آدلینا را ببوسد که او مانع می‌شود. وقتی فراست از خیابانی عبور می‌کند، زنی که به نظر می‌رسد روسپی است، از پنجره‌ای باز برای او بوسه می‌فرستد. سوزان در صحنه‌ای می‌گوید کسی ممه‌هایش را لمس کرده است. فراست جاهای خصوصی سوزان را مورد بررسی قرار می‌دهد؛ چیزی دیده نمی‌شود، ولی سوزان واکنش نشان می‌دهد. کلوب مردان متشخص جایی است که مردان می‌توانند حرف بزنند، سیگار بکشند و مشروب بنوشند. مردان کلوب بارها در حال نوشیدن مشروب نشان داده می‌شوند.
  گاهی از عبارات توهین‌آمیز استفاده شده: چرت، مزخرف نگو، تاپاله، شیشکی، شکر خوردی،‌ پست. لحن شخصیت‌ها در طول فیلم تهدیدآمیز است. شوخی‌ها و موقعیت‌های بی‌ادبانه و بزرگسالانه هم در طول فیلم وجود دارد. شخصیت‌های منفی با لهجه‌های محلی مختلف صحبت می‌کنند.
  فیلم به موضوع تکامل انسان و دیدگاه‌های مختلف در مورد بقایای انسان‌های اولیه و افسانه‌‌های مربوط به یتی‌ها می‌پردازد و ممکن است مخاطبان را علاقه‌مند کند تا در مورد این موضوعات بیشتر بدانند.
  فیلم موضوعات و صحنه‌های ترسناک و خشن زیادی دارد: در آغاز فیلم فراست و همکارش در قایقی روی دریا هستند که موجودی هیولامانند با ظاهری ترسناک می‌بینند و با او گلاویز می‌شوند. هیولا سرانجام قایق آن‌ها را در هم می‌شکند. رئیس کلوب مردان کسی را استخدام می‌کند تا فراست را بکشد. او با خدمتکارش خشن و تحقیرآمیز رفتار می‌کند. بین فراست و مخالفانش بارها درگیری و زدوخورد پیش می‌آید و از اسلحه‌های سرد و گرم استفاده می‌شود. در آخرین درگیری، مخالفان فراست به دره‌ای سقوط می‌کنند. فراست، آدلینا و سوزان هم مدت‌ها از صخره‌ای آویزان می‌شوند و نزدیک است در دره سقوط کنند. بین فراست و آدلینا هم درگیری و زدوخورد پیش می‌آید و آدلینا از اسلحه استفاده می‌کند. پیرزنی که به فراست کمک کرده، تهدید به مرگ می‌شود؛ نوه‌اش هم همین‌طور. غرش‌های سوزان بلند و ترسناک‌اند. فضای کلی فیلم غیردوستانه است و شخصیت‌ها برای نابودی هم نقشه می‌کشند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این انیمیشن استاپ‌موشن درباره‌ی کاوشگری خودخواه به نام لیونل فراست است که در جستجوی شهرت و عضویت در کلوبی است که اعضایش او را طرد کرده‌اند. فراست که مهم‌ترین هدفش در زندگی عضویت در این کلوب است و از طرفی، به پیدا کردن موجودات عجیب و افسانه‌ای شهرت دارد، می‌خواهد با معرفی موجودی به جا مانده از انسان‌های اولیه، اعضای کلوب را به عضویت خود راضی کند. اما او بعد از پیدا کردن این موجود که خود را سوزان می‌نامد، متوجه می‌شود که او احساس تنهایی می‌کند و دوست دارد به بقیه‌ی همنوعانش، یعنی یتی‌ها که در هیمالیا زندگی می‌کنند، بپیوندد. فراست و سوزان به همراه زنی ماجراجو به نام آدلینا، در سفری پرخطر به هیمالیا می‌رسند ولی سوزان متوجه می‌شود همنوعانش او را در جمع خود نمی‌پذیرند. اما فراست در طول این سفر یاد می‌گیرد که چیزهایی مهم‌تر از شهرت وجود دارند. او سوزان تنها و غمگین را که به تدریج با او دوست شده، به عنوان همکارش می‌پذیرد و تصمیم می‌گیرد در ادامه‌ی ماجراجویی‌هایش با او همراه باشد. فیلم بر این نکته تأکید می‌کند که اهداف خودخواهانه محکوم به شکست‌اند و برای رسیدن به خواسته‌هایمان، باید دیگران را نیز در نظر بگیریم و به آن‌ها اهمیت بدهیم.
  فیلم صحنه‌ها و موقعیت‌های ترسناک و خشن زیادی دارد؛ فضای کلی فیلم غیردوستانه است و شخصیت‌ها برای نابودی هم نقشه می‌کشند. زدوخورد و درگیری با انواع سلاح‌های گرم و سرد بین شخصیت‌ها در جریان است و شخصیت‌های منفی، با بی‌رحمی و بدون برانگیختن حس همدلی و دلسوزی از بین می‌روند. بین فراست و آدلینا نگاه‌ها و گفت‌وگوهای معناداری ردوبدل می‌شود و شوخی‌ها و موقعیت‌های بی‌ادبانه بزرگسالانه هم در طول فیلم وجود دارد. کلوب مردان متشخص جایی برای سیگار کشیدن و مشروب نوشیدن است و مردان بارها در حال نوشیدن مشروب نشان داده می‌شوند. تماشای این فیلم برای کودکان زیر 10 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 10 تا 12 سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  در دوره‌ی ویکتوریایی در آمریکا، مردی به نام لیونل فراست زندگی می‌کند که یک کاوشگر خودخواه است. او که همیشه در جستجوی موجودات عجیب و شگفت‌انگیز و کسب شهرت است، از عضویت در کلوب مردان متشخص شهر باز مانده و سعی دارد خود را به آن‌ها ثابت کند تا عضویتش در کلوب را بپذیرند. آخرین شانس فراست برای پذیرفته شدن در کلوب، پیدا کردن موجودی عظیم‌الجثه از بقایای انسان‌های اولیه است که در آمریکای شمالی زندگی می‌کند. او برای اثبات مدعایش به اقیانوس آرام در شمال غربی آمریکا سفر می‌کند تا او را پیدا کند و به عنوان مدرک معرفی کند. وقتی آقای فراست او را پیدا می‌کند نامش را پیوند (لینک) گمشده می‌گذارد اما او ترجیح می‌دهد نامش سوزان باشد. فراست از سوزان می‌خواهد او را به عنوان مدرک به اعضای کلوب معرفی کند و سوزان هم وقتی می‌فهمد افرادی از نوع خودش در هیمالیا زندگی می‌کنند، از فراست می‌خواهد در مقابل، به او کمک کند تا پیش همنوعانش برود.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظرتان این فیلم بیشتر برای کودکان ساخته شده یا بزرگ‌ترها؟ چه چیزهایی در آن برای شما جالب بودند؟
  فکر می‌کنید چرا فراست سوزان را پیوند گمشده نامید؟ درباره‌ی حلقه‌ی گمشده در تکامل انسان چیزی می‌دانید؟
  به نظر شما چرا آدلینا در پایان فیلم با فراست و سوزان نماند؟ شخصیت او چه تفاوت‌هایی با شخصیت‌های زن در بیشتر انیمیشن‌ها داشت؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA PG
  مدت زمان ۹۴
  سال انتشار ۲۰۱۹