چارلی و کارخانه‌ی شکلات‌سازی

(Charlie and the Chocolate Factory)

thumbnail
۱۱ سال به بالا
۹ تا ۱۱ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی موزیکال از کنجکاوی پسری برای بازدید از یک کارخانه‌ی شکلات‌سازی، نشان دادن لیاقت و شایستگی و دنبال کردن رؤیای همیشگی

سال: 2005
  بررس فیلم: نیکو علیپور

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  چارلی کودک فقیری است که ارتباط خوبی با اعضای خانواده‌اش دارد.؛ برعکسِ ویلی ونکا که ارتباط خوبی با پدرش نداشته است. ارتباط آن‌ها با والدین‌شان، دوستی و روابط‌شان با هم و هیجان بازدید از کارخانه، همگی موضوعات پررنگ و معناداری در جهان کودکان‌اند.
  چارلی پسری است که شخصیت محکم و کنجکاوی دارد و عاشق خانواده‌اش است. او برعکس کودکان و والدین دیگر که گستاخ، پررو و بی‌تربیت هستند، مهربان و مؤدب است. ویلی ونکا فرد خلاق و موفقی است که بابت ارتباط ناخوشایندی که با پدرش داشته، از خانواده بریده است. اما در پایان فیلم از حضور در خانواده‌ی چارلی در کارخانه‌اش خوشحال است.
  کودکان در طبقات مختلفی طبقه‌بندی می‌شوند: نفهم‌ها، لوس‌ها، نادان‌ها و احمق‌ها.
  مایک در اتاق طی یک بازی، به موجوداتی شلیک می‌کند و فریاد می‌زند بمیر! بمیر! بمیر! ویولت با کاراته افرادی را می‌زند. چند اومپا لومپا گاوی را شلاق می‌زنند. حشره‌ی بزرگی ویلی ونکا را تعقیب می‌کند که با ضربه‌ی شمشیر او از پا در می‌آید. سنجاب‌ها به وروکا حمله می‌کنند و او را از مجرای آشغال به پایین می‌فرستند. مایک با یک ماشین آدامس‌های بزرگی را به اطراف پرتاب می‌کند. مایک با خشونت دو اومپالومپا را به کناری هُل می‌دهد. مایک وقتی خودش را به تلویزیون می‌فرستد، سیلی می‌خورد، به زمین می‌افتد و ممکن است له شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم سینمایی که بر اساس رمانی به همین نام، نوشته‌ی رولد دال ساخته شده، داستان پسر فقیری به نام چارلی است که بلیتی را برای بازدید از یک کارخانه‌ی شکلات‌سازی پیدا می‌کند و به همراه ۴ کودک دیگر برای بازدید از کارخانه وارد رقابت می‌شود. کودکان دیگر بی‌تربیت، گستاخ، طمعکار و پرخورند و هر یک بابت این رفتارهایشان خود را به دردسر می‌اندازند و از گروه بازدید خارج می‌شوند اما چارلی که پسری مؤدب، بالیاقت و مهربان است، باقی می‌ماند. او در نهایت موفق می‌شود نظر صاحب کارخانه را که خانواده ندارد و به دنبال جانشین می‌گردد، به خود جلب کند و صاحب کارخانه شود. چارلی هم صاحب کارخانه را به خانواده‌اش معرفی می‌کند و او شیرینی حضور در خانواده را می‌چشد. فیلم بر شایستگی و لیاقت افراد در رسیدن به خواسته‌هایشان تأکید می‌کند و دنبال کردن آرزوها و صداقت را راه‌هایی برای رسیدن به هدف معرفی می‌کند.
  فیلم صحنه‌های خشن و ترسناک متعددی دارد که می‌تواند برای کودکان کوچک‌تر ترسناک و آزاردهنده باشد؛ مانند باد کردن ورونیکا مثل آدامس، پایین افتادن وروکا از مجرای آشغال یا کوچک شدن مایک در تلویزیون. تماشای این فیلم برای کودکان زیر 9 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 9 تا ۱۱ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با همراهی والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با والدین گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  چارلی پسر فقیری است که با مادر و پدر و چهار مادربزرگ و پدربزرگش در خانه‌ای کوچک زندگی می‌کند. در شهرشان کارخانه‌ی شکلات‌سازی مشهوری وجود دارد که درهایش به روی دیگران بسته است اما صاحبش اعلام کرده ۵ کودکی که ۵ بلیت طلایی را پیدا کنند، می‌توانند از کارخانه بازدید کنند. چارلی با پولی که روی زمین پیدا می‌کند یک شکلات می‌خرد و بلیت طلایی را داخل آن پیدا می‌کند. در طول تور، پنج کودک دیگر هر یک به طریقی از دور خارج می‌شوند. تنها چارلی می‌ماند و ویلی به او می‌گوید که او کل کارخانه را برنده شده است. باقی کودکان به خانه‌هایشان باز می‌گردند و ویلی از چارلی و خانواده‌اش دعوت می‌کند در کارخانه زندگی کنند و آن‌ها هم می‌پذیرند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما چطور ارتباط ویلی با پدر دندانپزشکش در بزرگسالی‌اش تأثیر گذاشت؟ چطور ترسش از راضی نبودن پدر، او را سرکش کرد؟ چگونه ارتباط خوب چارلی با مادر و پدر و مادربزرگ و پدربزرگش از او پسری با اعتمادبه‌نفس، مطمئن و بخشنده ساخت؟
  فیلم چطور چارلی را (به‌عنوان بچه‌ی خوب) با دیگر بچه‌ها (طمعکار، مادی، لوس و پولدار) مقایسه می‌کند؟ هر کدام از آن‌ها چه رفتارهایی می‌کنند که متوجه خصوصیات‌شان می‌شویم؟ به نظرتان می‌شود آدم‌ها را این مدلی دسته‌بندی کرد؟
  به نظر شما همان‌طور که فیلم نشان می‌دهد، والدین خودخواه و احمق، فرزندانی خودخواه و احمق به بار می‌آورند؟ آیا این رابطه همیشه وجود دارد؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA PG
  مدت زمان ۱۱۵
  سال انتشار ۲۰۰۵