چرخ‌فلک جادویی

(The Magic Roundabout)

thumbnail
۷ سال به بالا
۵ تا ۷ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی تلاش یک سگ و دوستانش برای نجات شهر و دیگران از برف و سرما

سال: 2005
  بررس فیلم: فریبا قاصدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ارتباط دوگال با دوستانش، بازیگوشی‌ها و شیطنت‌‌های او و خرابکاری بزرگی که به بار می‌آورد، در جهان کودکان معنادار است.
  دوگال که سگ فلورانس است، نسبت به او وفادار است و هرچند کار زیادی از دستش برنمی‌آید اما احساس مسئولیت می‌کند. بازیگوشی‌های او هم دردسر درست می‌کنند و هم راه‌حل‌های جدیدی را باعث می‌‌شوند. برایان حلزون است و با این حال پا به پای دیگران می‌رود، عاقل است و می‌تواند به‌موقع تصمیم‌گیری کند. دایلان خرگوش ظاهر خواب‌آلودی دارد اما سر بزنگاه آماده‌ی کمک و فعالیت است.
  رفتار حلزون نسبت به گاو رمانتیک است. خرگوش دائماً در حال چرت است و رفتارش گاهی شبیه افرادی است که مواد مصرف می‌کنند. بهره‌کشی و زورگویی در رفتارهای زبدی شیطانی مشهود است.
  در دوبله‌ی فارسی، زبدی شیطانی با کلمات و لحن توهین‌آمیز صحبت می‌کند. البته بقیه‌ی شخصیت‌های داستان هم گاهی از زبان توهین‌آمیز یا نامتناسب با سن کودک استفاده می‌کنند: سند مسجل تاریکی عقل، احمق دمدمی مزاج گنده‌بک، سگ کوچولوی ابله، خنگ خدا، احمق جان، بی‌شعور، عوضی، ور نزن، تو یک دیو پست فطرتی، به امید دیدار بدبخت، خفه‌شو پارو بزن کیسه باد چوبی، ارواح خاله‌ت، بد ترکیب، تیتیش مامانی، این جونور دیگه داره اون روی سگ من رو بالا میاره، نوش جون کن عروسک فنری بزمجه، دماغ گنده یخمکی، لعنت دو نبش به شما.
  صحنه‌های خشن و ترسناک متعددی در فیلم وجود دارد: شروع فیلم در محیطی سرد، برفی و تاریک، تعقیب و گریز دو آدمک با پاهایی به شکل فنر و سقوط یکی از آن‌ها در دره، سقوط قندیل‌های یخی در اطراف دوگال و بقیه، اسیر شدن دوگال توسط زبدی و تهدید شدن به مرگ، پرت شدن زبدی مهربان توسط زبدی شیطانی به دره؛ طوری که همه فکر می‌کنند مرده است، آویزان شدن گاو و دوگال از لبه‌ی پل روی رودی از مواد مذاب، ورود به منطقه‌ای پر از تله‌های پرتابی که همه تیز و خطرناک‌اند، خارج شدن اسکلت‌ها از زمین و حمله‌ی آن‌ها به دوگال و بقیه، مبارزه و خُرد کردن اسکلت‌ها توسط خرگوش و بقیه، وصل شدن اسکلت‌های تکه‌تکه شده و تبدیل شدن به اسکلتی عظیم و ترسناک‌تر، برخورد قطار به مانع و پرت شدن همه‌ی افراد، گم شدن در تاریکی و برف و بوران و آمادگی همه‌ی گروه برای مرگ، بیرون کشیدن الماس سوم از سینه‌ی سام سرباز و مردن او، مبارزه با زبدی شیطانی، حرکت نکردن فلورانس بعد پیروزی بر زبدی و احتمال مرگ او.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  چرخ‌فلک جادویی یک انیمیشن کامپیوتری سه‌بعدی است. داستان درباره‌ی تلاش سگ بازیگوشی به نام دوگال است که موجب شکستن طلسم چرخ‌فلک جادویی می‌شود و دهکده و دوستانش را به خطر می‌اندازد. او از زبدی مهربان، گاو، خرگوش و حلزون کمک می‌گیرد تا اشتباهش را جبران کند. آن‌ها باید سه الماس جادویی را در چرخ و فلک قرار دهند تا همه‌چیز مثل اولش شود و سرما و یخبندان پایان پذیرد. آن‌ها برای پیدا کردن الماس‌ها، سفر پرماجرایی را در پیش می‌گیرند و در طول این سفر، همه‌جا از یکدیگر حمایت می‌کنند، بر ترس‌هایشان غلبه می‌کنند و ناامید نمی‌شوند. همچنین با یادآوری اهداف‌شان و امتحان کردن راه‌حل‌های مختلف، بالاخره موفق می‌شوند بر زبدی شیطانی که آرزو دارد همه‌ جا و همه‌ کس در سرما و یخبندان نابود شود، غلبه کنند.
  در این فیلم صحنه‌های خشن و ترسناک متعددی وجود دارد؛ از جمله صحنه‌های متعدد تعقیب ‌و گریز و تهدید و احتمال مرگ، خارج شدن اسکلت‌ها از کف زمین و حمله به دوگال و دوستانش و فضای سرد و تاریک بخش‌هایی از فیلم که ممکن است برای کودکان کوچک‌تر خیلی ترسناک باشند. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۵ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۵ تا ۷ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت گفتگو درباره‌ی پیام و داستان فیلم برایشان فراهم شود.

  چکیده داستان

  دوگال که سگی بازیگوش و عاشق قند و شیرینی است، در اثر یک اشتباه باعث آزادی زبدی شیطانی می‌شود. او ده هزار سال در چرخ‌فلک زندانی بوده؛ چون از گرمای آفتاب و رشد گیاهان متنفر است و با سرما و یخبندان، زندگی دیگران را به مخاطره می‌اندازد. با رها شدن زبدی، فلورانس و دوستانش در چرخ‌فلک یخ‌زده زندانی می‌شوند. دوگال که خود را مسئول جان بچه‌ها می‌بیند، با راهنمایی زبدی مهربان و کمک دوستانش، تلاش می‌کند تا فلورانس و شهر را نجات بدهد و زبدی شیطانی را به چرخ‌فلک جادویی بازگرداند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما دوگال به‌خاطر اشتباهی که کرد و دهکده را به خطر انداخت سرزنش شد؟
  چرا حلزون از منطقه‌ی خطر به‌راحتی عبور کرد و هیچ ‌کدام از تیرها و خنجرها به او اصابت نکرد؟
  با این‌که زبدی شیطانی هر سه الماس را به ‌دست آورد، شکست خورد. به نظر شما چه چیزی باعث شکست زبدی شیطانی شد؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  مدت زمان ۸۵
  سال انتشار ۲۰۰۵