چگونه اژدهای خود را تربیت کنیم ۲

(How To Train Your Dragon 2 )

بررس متن: علی نجفی

11+ 9 تا 11 با همراهی والدین

فیلمی انیمیشنی و فانتزی درباره‌ی وایکینگ‌های اژدهاسوار و دلاوری پسرکی قهرمان در نبرد با نیروهای شر برای نجات انسان‌ها و اژدهایان

سال انتشار: 2014

چگونه اژدهای خود را تربیت کنیم ۲

(How To Train Your Dragon 2 )
11+
9 تا 11 با همراهی والدین

فیلمی انیمیشنی و فانتزی درباره‌ی وایکینگ‌های اژدهاسوار و دلاوری پسرکی قهرمان در نبرد با نیروهای شر برای نجات انسان‌ها و اژدهایان

سال انتشار: 2014

بررس متن: علی نجفی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
هیکاپ به دنبال ماجراجویی و کسب تجربه است. او برای رسیدن به هدفش به استقبال خطر و شکست می‌رود اما استویک، پدرش، به نیازها و حرف‌های او اعتنایی نمی‌کند و سرگرم کارهای خودش است. با این حال، او از حمایت بی‌دریغ والکا، مادرش، و همراهی همیشگی آسترید برخوردار است. هیکاپ با دو موضوع نقص عضو و مرگ والد به‌خوبی کنار می‌آید و با حمایتی که از سمت والکا دریافت می‌کند، مسئولیت ریاست به جای پدرش را می‌پذیرد. چنین به نظر می‌رسد که از رهگذر همین اتفاقات تلخ و شیرین است که او برای ریاست بر جزیره‌ی برک آماده می‌شود.
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
این فیلم کلیشه‌های مربوط به نقص عضو و معلولیت را به‌خوبی می‌شکند. هم هیکاپ و هم اژدهایش، بی‌دندون، هردو نقص عضو دارند اما هیچ کدام نه‌تنها ناتوان نیستند، چه بسا توانایی‌های منحصربه‌فردی هم دارند. هیکاپ در سراسر فیلم به دنبال خودشناسی است؛ این که جایش کجاست و از زندگی چه می‌خواهد. او صلح‌جوست و تا آخرین لحظه از تلاش برای مذاکره با دراگو دست نمی‌کشد. در سکانس‌های مختلف فداکاری به تصویر کشیده می‌شود: فداکاری استویک برای نجات فرزند، فداکاری اژدها برای نجات اِرِت که در آن لحظه حتی دشمن به نظر می‌رسد و همین باعث می‌شود بعداً به دوستی وفادار تبدیل شود. دوشادوشی دو جنس در نبردها، مسابقه‌ها و ماجراجویی‌ها جایی برای کلیشه‌های جنسیتی باقی نمی‌گذارد.
محتوای بومی و فرهنگی
کودک در این فیلم، علاوه بر پوشش، با آیین مرده‌سوزی وایکینگ‌ها روبه‌رو می‌شود. آن‌ها مرده را در قایقی روی آب می‌گذارند و از دور به آن تیرهای آتشین پرتاب می‌کنند.
ترس و خشونت
هرچند در این فیلم خون و زخم نشان داده نمی‌شود اما مملو از خشونت و جنگ، انفجار و آتش‌سوزی است. دو اژدهای غول‌پیکر که فرمانروای اژدهایان‌اند، به جای آتش از دهان‌شان یخ بیرون می‌فرستند. اژدهایان غول‌پیکر، با دندان‌های تیز و غرش‌هایشان می‌توانند ترسناک باشند. خشونت هیکاپ و بی‌دندون در جنگ با دراگو از خشونت‌های موفق و بدون پیامد منفی است؛ هر چند هیکاپ برای مذاکره بسیار تلاش کرده و در واقع با حمله‌ی دراگو غافل‌گیر شده است. هیکاپ متوجه می‌شود اژدهاسوار مرموزی که با آن روبه‌رو شده، مادرش است که در زمان خردسالی‌اش ناپدید شده بود. او در اواخر فیلم پدرش را از دست می‌دهد. در چند سکانس از دارت برای بیهوش کردن اژدهایان و آدم‌ها استفاده می‌شود. یک موضوع ناراحت‌کننده در فیلم استفاده از گوسفند به جای توپ در مسابقات وایکینگ‌ها است. این ناراحتی را در چهره‌ی خود گوسفندها هم می‌توان دید.
گفتار نامناسب
کاربرد تعابیر بزرگسالانه در فیلم قابل توجه است؛ مثلاً «مرد رؤیاها» از زبان دختر نوجوان. این موضوع در دوبله‌ی فارسی با افزودن اصطلاحات و لحن لاتی و افزودن عبارت «عشقم» به گفتگوهای همان دختر تشدید می‌شود. ناسزاهای معمول مثل کودن، احمق و کله‌شق نسبتاً زیاد به کار رفته و یک مورد تمسخر و تشبیه به نوزادانی که همیشه گریه می‌کنند هم در فیلم دیده می‌شود.
محتوای بزرگسالانه
دو صحنه‌ی بوسیدن در فیلم وجود دارد که در نسخه‌ی دوبله حذف شده؛ اما تعابیر بزرگسالانه همچون «مرد رؤیاها» از زبان دختر نوجوان و توجه بیش از اندازه‌ی او به بازوی اِرِت و در مقابل، رقابت عشقی دو تن از پسرها برای به دست آوردن او مشاهده می‌شود. مناسبات بزرگسالانه میان والکا و استویک، وقتی دوباره به هم می‌رسند، تعریف استویک از زیبایی والکا، بحث‌هایشان و اظهار نظر دستیار استویک در مورد ازدواج در همان صحنه نیز از موارد بزرگسالانه‌ی این فیلم‌اند. فیلم به موضوعاتی مثل جنگ، تصاحب قدرت و مبارزه با نیروهای شر می‌پردازد که موضوعات کودکانه‌ای نیستند.
آنچه والدین باید بدانند

انیمیشن چگونه اژدهای خود را تربیت کنیم ۲ یک انیمیشن کامپیوتری سه‌بعدی است که در ادامه‌ی قسمت اول آن ساخته شده و برداشت آزادی از سری کتاب‌هایی با همین نام، نوشته‌ی کرِسیدا کاول است. داستان این فیلم، رویارویی اژدهاسواران با فرمانروایی خودکامه و خونریز، به نام دراگو، را روایت می‌کند. هیکاپ، شخصیت اصلی داستان، به همراه دوست دوران کودکی‌اش، آسترید، در خلال ماجراجویی‌ها و حوادث مختلف به استعدادها و تواناهایی‌های خود پی می‌برد و با پذیرفتن مسئولیت ریاست بر ساکنان جزیره، برای بازگرداندن صلح میان انسان‌ها و اژدهایان می‌جنگد. نگرش صلح‌جویانه‌ی هیکاپ باعث می‌شود تا با وجود مخالفت اطرافیان، برای برقراری مذاکره با دراگو تلاش کند اما در نهایت، دراگو با حمله به آن‌ها و کشتن پدر هیکاپ، او را وادار به مبارزه می‌کند. در فیلم به موضوعاتی چون خودشناسی، تفاوت انسان‌ها و مسئولیت‌پذیری، این‌که هر کسی برای کاری ساخته شده و توانایی‌ها و استعدادهای متفاوتی با دیگران دارد، پرداخته می‌شود و تلاش خستگی‌ناپذیر قهرمان داستان برای رسیدن به هدف به نمایش در می‌آید. در این فیلم صحنه‌های خشن متعددی از درگیری میان نیروهای خیر و شر، زدوخورد میان اژدهایان و انسان‌ها، همراه با آتش و انفجار وجود دارد. اژدهایان غول‌پیکری که از دهان‌شان آتش یا حتی یخ بیرون می‌آید، ممکن است برای کودکان کوچک‌تر ناراحت‌کننده یا ترسناک باشند. موضوع مرگ پدر هیکاپ نیز می‌تواند برای آن‌ها آزاردهنده باشد. همچنین، فیلم به موضوعاتی مثل جنگ، تصاحب قدرت و مبارزه با نیروهای شر می‌پردازد که موضوعات کودکانه‌ای نیستند. تماشای این فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۹ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۹ تا ۱۱ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را در کنار والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم بتوانند سؤال‌های خود را با آن‌ها مطرح کنند و درباره‌ی موضوعات مختلف فیلم با هم گفتگو کنند.

چکیده داستان

حالا دیگر پنج سال از زمانی که هیکاپ و بی‌دندون، وایکینگ‌ها و اژدهایان را باهم متحد کرده‌اند، می‌گذرد و پدر هیکاپ او را برای ریاست بر برک آماده می‌کند. هیکاپ و آسترید در یکی از ماجراجویی‌هایشان جزیره‌ای ویران و پوشیده از یخ کشف می‌کنند. رئیس این جزیره، اِرِت، آن‌ها را مسئول آن ویرانی‌ها می‌داند و در صدد دستگیری آنان بر می‌آید. هیکاپ و آسترید در خلال جدال با اِرِت از وجود فرمانروایی به نام دراگو بلادویست آگاه می‌شوند که قصد دارد همه‌ی انسان‌ها و اژدهایان را تحت سلطه‌ی خود بگیرد. در ادامه، هیکاپ تصمیم می‌گیرد با دراگو مذاکره و از بروز جنگ جلوگیری کند. او در راهش برای یافتن دراگو با اژدهاسوار مرموزی روبه‌رو می‌شود که بعداً مشخص می‌شود مادرش، والکا، است که در زمان خردسالیش ناپدید شده بود. حالا هیکاپ با حمایت پدر و مادرش به نبرد با دراگو می‌رود تا صلح و آشتی میان وایکینگ‌ها و اژدهایان را به جزیره‌ی برک باز گرداند.

فرصت‌هایی برای گفتگو

به نظر شما اژدهایان ترسناک بودند؟ کدام ویژگی یا رفتار انسان‌ها و اژدهایان باعث می‌شد بتوانند با هم دوست باشند؟ به نظرتان هیکاپ چگونه توانسته بود نظر استویک و اهالی جزیره را در مورد اژدهایان عوض کند؟ چرا هیکاپ نتوانست با مذاکره با دراگو جلوی جنگ را بگیرد؟

جزئیات فیلم
مدت زمان 102
سال انتشار 2014