چگونه گرینچ کریسمس را دزدید

(How the Grinch Stole Christmas)

thumbnail
۱۰ سال به بالا
۸ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی فانتزی درباره‌ی موجودی سبزرنگ، بدخواه و انتقام‌جو، تلاش او برای خراب کردن کریسمس تمام اهالی شهر و نرم شدن قلبش توسط دختربچه‌ای مهربان

سال: 2000
  بررس فیلم: گلاره اسلامی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  گرینچ در کودکی در مدرسه بابت ظاهر متفاوتش تحقیر می‌شود. او سعی می‌کند تغییری در ظاهرش به وجود آورد اما این تغییر باعث تمسخر بیشتر می‌شود. این تحقیر و خجالت می‌تواند برای بسیاری از کودکان قابل درک باشد. نهایتاً خشم ناشی از این تحقیر او را به تنهایی و نفرت سوق می‌دهد. گرینچ تنهاست و تنهایی آزارش می‌دهد؛ حتی با این‌که به آن اعتراف نمی‌کند و خود را خوشحال نشان می‌دهد. دوستی و محبت سیندی او را به شهر بازمی‌گرداند و مورد توجه اهالی قرار می‌گیرد.
  سیندی که قهرمان دختر داستان است می‌تواند با محبت و ملاحظه‌ای که نثار گرینچ می‌کند، او را به اجتماع برگرداند. او حاضر است برای ایستادن بر سر آنچه درست می‌داند، مخالفت تمام مردم شهر را به جان بخرد ولی کوتاه نمی‌آید. رفتار او به همه درس بخشش، مهربانی و شفقت می‌دهد. والدینش که ابتدا خجالت‌زده‌اند، بعداً به حمایت از او می‌پردازند. گرینچ شخصیتی خشمگین و پر از نفرت است که با کمک محبت سیندی می‌تواند احساساتش را سر جای خود برگرداند. در طول فیلم او از شخصی کینه‌توز و سرشار از نفرت، تبدیل به موجودی با احساس می‌شود.
  لباس مارتا در ابتدای فیلم کمی بدن‌نماست: دامنی کوتاه و یقه‌ای که قسمتی از سینه‌اش را نشان می‌دهد. در مراسم اعطای جوایز گرینچ با صورت روی سینه‌های مارتا می‌افتد که لباسی دکلته بر تن دارد. رفتار و طرز صحبت مارتا در طول فیلم حس و حالی جنسی و اغواگرانه دارد. پدر و مادر سیندی هم را می‌بوسند.
  از عباراتی مثل به جهنم استفاده شده است. گرینچ با لحن تند و خشن صحبت می‌کند. در صحنه‌ای با عصبانیت باسنش را رو به دوربین می‌کند و می‌گوید: ببوسش.
  فیلم در فضای کریسمس اتفاق می‌افتد که جشنی مذهبی برای مسیحیان است. کودکان می‌توانند تا حدی حال و هوای این جشن را از فیلم دریابند.
  درِ منزل گرینچ باز می‌شود و اژدهای ترسناکی بیرون می‌آید ولی بعداً معلوم می‌شود عروسک است. قیافه، چشم‌ها و انگشتان گرینچ ممکن است برای برخی کودکان ترسناک باشد. در اداره‌ی پست سیندی در دستگاه بسته‌بندی می‌افتد اما گرینچ نجاتش می‌دهد. گرینچ در منزلش خرده‌شیشه می‌خورد. در تصاویر کودکی گرینچ، عصبانیت او نشان داده می‌شود؛ در حالی که درخت کریسمس را از پنجره به بیرون پرت می‌کند. ماشین کوچکی که گرینچ سوارش است تصادف می‌کند و انفجارش گرینچ را پرت می‌کند اما در صحنه‌های بعد صحیح و سالم نشان داده می‌شود. در صحنه‌ای لای دندان‌های گرینج موجوداتی وول می‌خورند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم به صورت لایو اکشن (ترکیب انیمیشن کامپیوتری با تصاویر واقعی) و بر اساس داستانی به همین نام از دکتر زئوس ساخته شده است. گرینچ شخصیتی است که از کریسمس متنفر است و می‌خواهد کریسمس را از اهالی شهر که عاشق کریسمس‌اند، با دزدیدن هدایا و تزئینات‌شان، از آن‌ها بگیرد. گرینچ در کودکی بابت ظاهر متفاوتش در مدرسه مورد تمسخر قرار گرفته و برای همیشه شهر را ترک کرده است. اهالی شهر غالباً شادی ساده‌ی کریسمس را فراموش کرده‌اند و در چشم و هم‌چشمی بر سر حواشی، تزئینات و هدایای مربوط به آن‌ هستند. همه‌ی چیزهای مربوط به کریسمس بزرگ‌نمایی شده‌اند و نشان می‌دهند که چقدر با یک عید برخورد تجاری و مادی می‌شود. اما برای دختربچه‌ی ۶ ساله‌ای به نام سیندی، تمام بریز و بپاش‌ها اضافی است. او می‌خواهد گرینچ را به شهر برگرداند و با محبت، مهربانی و شفقتی ستودنی این کار را انجام می‌دهد. فیلم علاوه بر رد کردن بخش‌های تجاری کریسمس و تأکید بر جشن گرفتن عشق و دوستی و خانواده، پذیرش تفاوت‌ها و اهمیت بخشش و مهربانی، نشان می‌دهد که کوچک‌ترین‌ها هم می‌توانند سخت‌ترین قلب‌ها را نرم کنند.
  فیلم حاوی برخی صحنه‌هایی است که می‌تواند برای کودکان ترسناک باشد. بعضی نماهای نزدیک از صورت گرینچ ترسناک‌اند. گرینچ پشمالو است و چشم‌های زردی دارد. عبور و مرور گرینچ به منزلش مستلزم پرت شدن در تونلی طولانی است. او همچنین معمولاً در حالت‌های تهدیدآمیز، جویدن شیشه و سر و صدا کردن دیده می‌شود اما در نهایت موجود خنده‌داری است. تماشای این فیلم برای کودکان زیر 8 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 8 تا ۱۰ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند درباره‌ی مفاهیم مهم فیلم با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  گرینچ یکی از اهالی شهر هوویل است که بابت ظاهر متفاوتش در مدرسه مورد تمسخر واقع می‌شود. خشم و نفرت ناشی از این تمسخرها او را به زندگی تنها و خارج از شهر سوق می‌دهد. در شهر، وقت کریسمس است و اهالی مشغول تدارک برای عیدند اما دختر کوچولویی به نام سیندی در فکر گرینچ است که تنهاست و کسی دوستش ندارد. سیندی او را برای هدیه گرفتن نامزد می‌کند. گرینچ به شهر می‌آید و باعث خرابی می‌شود و دوباره از طرف مردم طرد می‌شود. او تصمیم می‌گیرد که کریسمس را با دزدیدن هدایا و تزیینات و غذاها خراب کند. روز بعد مردم متوجه می‌شوند که بدون تمام حواشی هم می‌توان عید داشت و خوشحال بود و گرینچ را می‌بخشند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظرتان چگونه ممکن است آدم شادی‌های ساده‌ی تعطیلات را فراموش کند و اسیر حواشی‌ای مثل خرید وسایل شود؟
  مسخره کردن یک نفر به‌خاطر متفاوت بودنش چقدر می‌تواند آسیب‌زننده باشد؟ هم به ما و هم به او؟
  گرینچ معمولاً کارهایی می‌کند که به او احساس بهتری بدهند اما به نظر می‌رسد هیچ کدام از آن کارها به گرینچ کمکی نمی‌کند تا تنهایی‌اش را فراموش کند. چرا بد بودن آن‌قدر که ممکن است به نظر بیاید، احساس خوبی نمی‌دهد؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA PG
  مدت زمان ۱۰۴
  سال انتشار ۲۰۰۰