چین‌خوردگی در زمان

(A Wrinkle in Time )

بررس متن: نامیه اصفهانیان

13+ 11 تا 13 با همراهی والدین

فیلمی فانتزی درباره‌ی دختری نوجوان و تلاش او و برادرخوانده و دوستش برای پیدا کردن پدرشان و تجربه‌ی سفری رازآلود برای شناخت خود

سال انتشار: 2018

چین‌خوردگی در زمان

(A Wrinkle in Time )
13+
11 تا 13 با همراهی والدین

فیلمی فانتزی درباره‌ی دختری نوجوان و تلاش او و برادرخوانده و دوستش برای پیدا کردن پدرشان و تجربه‌ی سفری رازآلود برای شناخت خود

سال انتشار: 2018

بررس متن: نامیه اصفهانیان

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
رابطه‌ی مِگ با مادر و برادرش و دوستی او با کالوین، غم مِگ و برادرش از ناپدید شدن پدر، چالش‌های مِگ در مدرسه و در ارتباط با همکلاسی‌هایش و پیدا کردن پدر و بازگشتن او پیش خانواده، همگی می‌توانند برای کودکان و نوجوانان همذات‌پندارانه و معنادار باشند. همچنین، احساس بدی که مِگ در مورد خودش دارد و تلاش او برای پیدا کردن خود و دوست داشتن ویژگی‌هایش با کمک دوستان و خانواده‌اش، موضوع معناداری در دنیای نوجوانان است.
محتوای آموزشی
مخاطبان با رمان چین‌خوردگی در زمان، نوشته‌ی مدلین لِ‌انگل آشنا می‌شوند.
الگوی شخصیتی
مِگ مصمم و بااراده است و با وجود این‌که در ابتدای فیلم احساس بدی نسبت به خودش دارد، به‌تدریج و با همراهی دوستانش و بعد از گذراندن خطرات و موانعی زیاد، موفق می‌شود بر احساسات منفی‌اش غلبه کند و اعتمادش را به خود و دیگران بازسازی کند. کالوین دوست همراه و حمایتگری است که از همان ابتدا متفاوت از دیگران با مِگ ارتباط برقرار می‌کند و در تمام طول فیلم او را تنها نمی‌گذارد و تمام تلاشش را می‌کند تا مِگ هم پدرش را و هم خودش را دوباره پیدا کند. سه زن فراطبیعی شخصیت‌های مهربان و حمایتگری هستند که همواره از مِگ و دیگران مراقبت می‌کنند و راه مبارزه با تاریکی را به آن‌ها نشان می‌دهند. والدین مِگ توانمند و مهربان‌اند و همه‌ی تلاش‌شان را می‌کنند تا فرزندان‌شان شاد و خوشحال باشند. ارتباط آن‌ها و مِگ با پسرخوانده‌شان نیز صمیمانه و همراه با عشق و دوستی است. فیلم با به تصویر کشیدن شخصیت‌های زنی که توانمند و مستقل‌اند و نیز با استفاده از قهرمان‌هایی که لزوماً سفیدپوست نیستند و به نژادهای مختلفی تعلق دارند، کلیشه‌های مربوط به جنسیت و نژاد را شکسته است.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
فیلم موضوعات و صحنه‌های ترسناک و خشن زیادی دارد: پدر مِگ بدون اطلاع آن‌ها ناپدید شده و چهار سال است از او خبری نیست. مِگ و برادرش از نبود پدرشان آزرده و غمگین و بدرفتارند. مِگ در حیاط مدرسه توپی را به صورت همکلاسی‌اش پرتاب می‌کند. در صحنه‌ای پدر کالوین را می‌بینیم که با او بدرفتاری می‌کند و سر او داد می‌کشد. کودکان در سفرشان در زمان با خطرات زیادی مواجه می‌شوند؛ در دام تاریکی می‌افتند، در چنگ‌های تاریکی گرفتار می‌شوند و به این طرف و آن طرف پرت می‌شوند و به مرگ تهدید می‌شوند. جایی در جنگل، مِگ و کالوین از چارلز والاس جدا می‌شوند و هم را گم می‌کنند. آن‌ها در سرزمین تاریکی به جایی می‌رسند که کودکانی مثل ربات توپ‌هایی را به زمین می‌کوبند و مادر یکی از آن‌ها قصد دارد با وعده‌ی غذاهای خوشمزه آن‌ها را گول بزند. مردی با چشمان قرمزرنگ کودکان را به غذا خوردن ترغیب می‌کند و با غذا دادن به چارلز والاس او را تبدیل به شیطان می‌کند. تاریکی در چارلز والاس رسوخ می‌کند و او تبدیل به شخصیتی شیطانی می‌شود که با مِگ بدرفتاری می‌کند. بعد از رفتن پدر و کالوین، مِگ با شیطان تنها می‌ماند و باید با او مبارزه کند.
گفتار نامناسب
گاهی از عبارات ناسزا مثل خفه شو استفاده شده است. دانش‌آموزان در مدرسه رفتارهای تحقیرآمیز و خشنی با مِگ دارند.
محتوای بزرگسالانه
در دو صحنه مادر و پدر مِگ هم را می‌بوسند. در طول فیلم مِگ و کالوین احساسات عاشقانه‌ای به هم نشان می‌دهند و گاهی دست هم را می‌گیرند یا نگاه‌های معناداری به یکدیگر می‌کنند.
آنچه والدین باید بدانند

این فیلم سینمایی که با اقتباس از رمانی با همین نام، نوشته‌ی مدلین لِ‌انگل ساخته شده، درباره‌ی دختری نوجوان به نام مِگ است که چهار سال است پدرش را از دست داده است. پدر دانشمند او طی مطالعاتی که با همسرش در مورد سفر در زمان داشته، ناپدید شده و سال‌هاست خبری از او نیست. مِگ که غمگین و بدرفتار شده و نسبت به خودش احساس بدی دارد، با همراهی برادرخوانده‌اش، چارلز والاس و همکلاسی‌اش، کالوین، سفری را در زمان آغاز می‌کند تا پدر را پیدا کند. او در طول این سفر که سه زن فراطبیعی نیز آن‌ها را همراهی می‌کنند، با خطرات زیادی مواجه می‌شود و با کمک برادر و دوستانش آن‌ها را پشت سر می‌گذارد و در نهایت به احساس خوبی نسبت به خودش و دیگران دست پیدا می‌کند. مِگ در پایان فیلم خودش را دوست دارد و به توانایی‌هایش اعتماد دارد. فیلم بر اهمیت عشق، شناخت خود و شجاعت تأکید می‌کند و به والدین نیز یادآوری می‌کند که حفظ کانون گرم خانواده از هر چیز دیگری مهم‌تر و ارزشمندتر است. فیلم صحنه‌ها و موقعیت‌های ترسناک و خشن زیادی دارد؛ ناپدید شدن پدر، افسردگی و بی‌انگیزگی مِگ، خطراتی که در طول سفر برای شخصیت‌ها پیش می‌آید، تبدیل شدن برادر مِگ به شیطان و مبارزات مِگ و دیگران با تاریکی می‌توانند برای کودکان کوچک‌تر خیلی ترسناک و آزاردهنده باشند. در طول فیلم بین مِگ و کالوین احساسات عاشقانه‌ای شکل می‌گیرد که به نگاه‌های معنادار یا گرفتن دست هم منجر می‌شود؛ موضوعی که در دنیای کودکان معنادار نیست ولی می‌تواند برای نوجوانان قابل ارتباط و همذات‌پندارانه باشد. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۱۱ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان و نوجوانان ۱۱ تا ۱۳ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

چکیده داستان

دختری نوجوان به نام مِگ، بعد از از دست دادن پدرش به‌‌سختی می‌تواند خودش را با زندگی در خانه و مدرسه سازگار کند. پدرش، الکس موری، دانشمندی برجسته است که زمانی که با همسرش در حال مطالعه روی سفر در زمان است، ناپدید می‌شود. مِگ به همراه برادرخوانده‌اش، چارلز والاس و همکلاسی‌اش، کالوین، راهی سفری در زمان می‌شوند تا پدر را پیدا کنند. آن‌ها توسط سه موجود فراطبیعی به نام‌های خانم ویچ، خانم واتز ایت و خانم هو که نگهبانان زمین در مقابل تاریکی‌اند، همراهی می‌شوند. بعد از ماجراهایی طولانی و پرخطر و مبارزه‌ای سخت با تاریکی، آن‌ها موفق می‌شوند پدر را به خانه بازگردانند.

فرصت‌هایی برای گفتگو

به نظر شما سفر چگونه به مِگ کمک کرد تا احساس بهتری نسبت به خودش پیدا کند؟ در مورد سفر قهرمانی چیزی می‌دانید؟ چه فیلم‌های دیگری می‌شناسید که قهرمان‌شان وارد سفری قهرمانی می‌شود؟ رمان چین‌خوردگی در زمان را خوانده‌اید؟ بعد از تماشای فیلم علاقه‌مند شدید کتاب را بخوانید؟ اگر قبلاً کتاب را خوانده‌اید، به نظرتان فیلم اقتباس خوبی از کتاب بود؟

جزئیات فیلم
مدت زمان 109
سال انتشار 2018