چیپ و دیل: تکاوران نجات

(Chip 'n Dale: Rescue Rangers)
thumbnail
۱۱ سال به بالا
۹ تا ۱۱ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی کمدی درباره‌ی دو دوست قدیمی که از هم جدا شده‌اند و برگشتن دوباره‌ی آن‌ها به هم برای نجات جان دوست‌شان

سال: 2022
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  دوستی بین چیپ و دیل، دلخوری آن‌ها از هم و ماجراجویی‌هایشان در کنار هم می‌تواند برای کودکان قابل ارتباط باشد.
  چیپ و دیل نسبت به دوست قدیمی‌شان وفادارند و وقتی متوجه می‌شوند جان او در خطر است، همه‌ی تلاش‌شان را می‌کنند تا او را نجات دهند. آن‌ها یکدیگر را دوست دارند و تلاش می‌کنند با حرف زدن با هم و درک اتفاقاتی که در ذهن دیگری افتاده، اختلاف قدیمی‌شان را پشت سر بگذارند. پلیس زن از چیپ و دیل حمایت می‌کند و در مقابل رئیس خلافکارش می‌ایستد و او را تحویل قانون می‌دهد.
  در چندین صحنه مردانی با بالاتنه‌ی برهنه دیده می‌شوند. شخصیت کارتونی گارفیلد در عکسی با بدنی برهنه و عضلاتی شبیه بدنسازان دیده می‌شود. بخش عمده‌ی فیلم، تبلیغ شخصیت‌های کارتونی مربوط به هالیوود و والت‌دیزنی است که در قالب داستانی جنایی و در موقعیت‌هایی کاملا بزرگسالانه به نمایش درآمده‌اند. موضوعات اصلی داستان از این قرارند: اعتیاد، عشق شهرت بودن، فیلم‌های غیرقانونی، بازار سیاه، قاچاق انسان، آدم‌ربایی، ناتوانی در بچه‌دار شدن، جرم و جنایت، باند خلاف، پاسپورت جعلی، سازمان اطلاعات آمریکا، پلیس فدرال، اختلاس، هم‌دستی پلیس و تبهکاران.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیز همراه با لحن تهدیدآمیز استفاده شده که بخشی از آن‌ها در نسخه‌ی دوبله اضافه شده‌اند: خنگول، یه لقمه چپ‌تون می‌کنم، کارش تمومه، کودن، توسری‌خور، بدبخت، ابلهانه،‌ افتضاح، گند زدم، لعنتی، گنده‌بک، چرندیات، چرت و پرت، کثیف، پست‌فطرت، بوگندو، حال‌به‌هم‌زن، گداگشنه، کلک، بزن به چاک،‌ بدترکیب، گم شید بیرون، مخت تاب داره، گند زده، چندش، آشغال، دخلم اومده، کودن، دیوونه، بی‌مخ، داغون، مسخره، چرند، خنگ، بکش کنار، تکون بخور، هیولا، تبهکار، حریص، بی‌مصرف، خیکی، نفرت‌انگیز. بعضی از عبارات به‌کاررفته به دنیای کودکان ارتباطی ندارند: جیگر، دست‌به‌آب، جان دل، همه‌مون رفتنی هستیم، سنجاب‌کش، فیگور جذاب.
  فیلم پر از صحنه‌ها و موقعیت‌های خشن و ترسناک است. همکار قدیمی چیپ و دیل دزدیده شده و معلوم می‌شود قرار است قاچاق شود. قاچاقچی شخصیت پیترپن است که حالا تبدیل به بزرگسالی بدجنس شده است. چیپ و دیل با هم دعوا می‌کنند. آن‌ها بارها با آدم‌های بدجنس زد و خورد دارند. آدم‌های پیترپن با تبر آن‌ها را تعقیب می‌کنند و تبر را به سمت‌شان پرت می‌کنند. چیپ و دیل وارد فاضلاب می‌‌شوند و در امواج آب دست و پا می‌زنند. آن‌ها برای نجات، کله‌ی عروسکی را می‌گیرند و کله کنده می‌شود. چیپ فکر می‌کند دیل مرده، اما جنازه‌ مربوط به یک عروسک است. چیپ و دیل در دستگاه جراحی گیر می‌کنند و نزدیک است برش داده شوند. گوش چیپ در دستگاه تبدیل به گوش موجود دیگری می‌شود. آن‌ها در بیرون دستگاه، تکه‌های بدن شخصیت‌های کارتونی مختلف را می‌بینند که معلوم است همگی قاچاق شده‌اند. پیترپن چیپ را می‌گیرد و با چسب به جایی می‌بندد. او چیپ را دوباره در دستگاه تغییر ظاهر قرار می‌دهد. انفجاری رخ می‌دهد و همه‌ی شیشه‌ها خرد می‌شوند. گربه‌ی غول‌پیکری با دستی شبیه تفنگ به سمت چیپ و دیل نشانه می‌گیرد. معلوم می‌شود رییس‌پلیس هم‌دست پیترپن است و بین او با پلیس درگیری رخ می‌دهد. او سعی دارد پلیس را خفه کند و پلیس با وسیله‌ای فلزی، سر خمیری او را رنده می‌کند و بعد هم با گاز دی اکسید کربن، او را خشک و خورد می‌کند. چیپ و دیل از یکدیگر می‌خواهند با میله‌ای فلزی به سر دیگری بکوبند. گربه‌ی غول‌پیکر همه جا را خراب می‌کند. سنگی روی سر گربه می‌افتد. او به سمت چیپ توپی شلیک می‌کند و دیل خود را جلوی چیپ می‌اندازد تا نجاتش دهد. به نظر می‌رسد دیل مرده است، ولی بعد از دقایقی چشمانش را باز می‌کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  فیلم لایو اکشن (ترکیب انیمیشن با تصاویر واقعی) چیپ و دیل: تکاوران نجات، براساس دو شخصیت کارتونی به نام‌های چیپ و دیل و در ادامه‌ی سریالی کارتونی با همین نام ساخته شده است. در این فیلم چیپ و دیل که دوستانی قدیمی هستند و تجربه‌ی بازی در سریالی تلویزیونی را داشته‌اند، با هم اختلاف پیدا می‌کنند و از هم جدا می‌شود. سال‌ها بعد متوجه می‌شوند دوست و همکار قدیمی‌شان توسط قاچاقچی بدجنسی به سمت اعتیاد به پنیری بدبو کشیده شده و بعد هم ربوده شده است تا قاچاق شود. این موضوع، چیپ و دیل را دوباره در کنار هم قرار می‌دهد تا با الهام از قسمت‌های مختلف سریالی که بازی کرده بودند، دوست‌شان را نجات دهند. آن‌ها در مسیر این مبارزه، دوباره به هم نزدیک می‌شوند و متوجه ارزش یکدیگر می‌شوند. فیلم در قالب داستانی جنایی و پلیسی سعی دارد بر اهمیت دوستی و وفاداری تاکید کند و نشان دهد دوستی کمک می‌کند تا خودمان را بهتر بشناسیم و در کنار هم، بر شرارت پیروز شویم.
  فیلم پر از صحنه‌ها و موقعیت‌های ترسناک و خشن است. داستان فیلم جنایی است و مدام صحبت از تغییر شکل اعضای بدن شخصیت‌ها و تبدیل آن‌ها به موجوداتی دیگر و قاچاق آن‌هاست. دوست معتاد چیپ و دیل ربوده شده و قرار است قاچاق شود تا در فیلم‌های غیرقانونی بازی کند. بین چیپ و دیل با تبهکاران، تعقیب و گریزهای زیادی شکل می‌گیرد و بارها جان‌شان تهدید می‌شود. چند بار به نظر می‌رسد چیپ یا دیل مرده‌اند، ولی در نهایت، اتفاقی برایشان نمی‌افتد. خشونت نمایش‌داده‌شده در فیلم با وجود کارتونی بودن، خشونتی بزرگسالانه است؛ مثلا پلیس، سر تبهکاری را که انسانی خمیری است، با وسیله‌ای فلزی رنده می‌کند و بعد بدنش را با اسپری خشک و خورد می‌کند. عمده‌ی موضوعات داستان هم بزرگسالانه‌‌اند و به دنیای کودکان ارتباطی ندارند؛ موضوعاتی مثل اعتیاد، قاچاق انسان، فیلم‌های غیرقانونی، جنایت، بازارسیاه، پاسپورت جعلی، سازمان‌های پلیسی و اطلاعاتی و موضوعات دیگری از این دست. تماشای این فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۹ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۹ تا ۱۱ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی بزرگ‌ترها تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  چیپ و دیل دو سنجاب بازیگرند که از کودکی با هم دوست بوده‌اند. آن‌ها در جوانی به هالیوود می‌روند و در یک سریال تلویزیونی بازی می‌کنند. مدتی بعد به دیل پیشنهاد می‌شود در برنامه‌ای ایفای نقش کند و این موضوع آن‌ها را از هم جدا می‌کند. سی سال بعد، آن‌ها دوباره به هم برخورد می‌کنند و متوجه می‌شوند هم‌بازی قدیمی‌شان درگیر اعتیاد شده و بعد از مدتی هم ربوده می‌شود. آن‌ها دوباره کنار هم قرار می‌گیرند تا دوست‌شان را نجات دهند. یکی از کارآگاهان پلیس که از هواداران چیپ و دیل است به آن‌ها کمک می‌کند تا فرد بدجنسی را که شخصیت‌های کارتونی را معتاد و بعد هم قاچاق می‌کند پیدا کنند. چیپ و دیل با پیدا کردن او موفق می‌شوند دوست‌شان را نجات دهند و خودشان هم دوباره با هم دوست می‌شوند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما چرا چیپ از این‌که قرار بود دیل در سریالی بازی کند از دست او دلخور شده بود؟ اگر شما جای او بودید چه احساسی پیدا می‌کردید؟
  فکر می‌کنید چه چیزی به چیپ و دیل کمک کرد تا یکدیگر را ببخشند و دوباره با هم دوست باشند؟
  چه موضوعاتی در این فیلم برای شما جالب بودند؟ به نظرتان داستان فیلم بیشتر برای کودکان جذاب است یا بزرگ‌ترها؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Akiva Schaffer
  رتبه MPAA PG
  مدت زمان ۹۷
  کشور سازنده ایالات متحده آمریکا
  استودیو Mandeville Films، Walt Disney Pictures
  جایزه ها Hollywood Critics Association Television Awards
  بازیگران اندی سمبرگ، جان مولانی، کی کی لِین
  سال انتشار ۲۰۲۲