کاترین ملقب به پرنده

(Catherine Called Birdy)
thumbnail
۱۵ سال به بالا
۱۳ تا ۱۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی سینمایی درباره‌ی دختری با خواستگارهای زیاد و تلاش او برای فرار از ازدواج و رسیدن به آرزوها

سال: 2022
  بررس فیلم: پریسا موسوی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  کاترین دختر نوجوانی است که به سن بلوغ رسیده است و دوست دارد آزاد باشد، ولی پدرش می‌خواهد به زور او را به ازدواج مرد ثروتمندی دربیاورد تا بتواند بدهی‌هایش را بدهد. او برخلاف زن‌ها که مجبورند زود ازدواج کنند و لقب لیدی داشته باشند، دوست دارد آزاد باشد و به آرزوهایش برسد. رابطه‌ی کاترین با پدرش خیلی بد است و با مادرش هم رابطه‌ی چندان خوبی ندارد. دوستی او و آلیس به خاطر داییِ کاترین به هم می‌خورد. پدر کاترین او را تنبیه می‌کند و به خواسته‌های دخترش توجهی نمی‌کند. کاترین دنبال هویت واقعی خودش می‌گردد و دوست ندارد مثل مادرش مجبور به زایمان‌های پشت هم شود.
  رابطه‌ی کاترین و پدرش خوب نیست. او شمشیربازی پدرش را مسخره می‌کند و روی گل‌های پدرش راه می‌رود و دم اتاق او فال‌گوش می‌ایستد. پدر کاترین بارها او را مجبور می‌کند تن به ازدواج با آدم‌های ثروتمند بدهد تا بتواند بدهی‌هایش را بپردازد، ولی بالاخره از رفتار خودش پشیمان می‌شود و اجازه نمی‌دهد کاترین با پیرمرد ثروتمندی ازدواج کند. کاترین هم احساس بدش نسبت به پدرش و مردها را از بین می‌برد و حالش کمی بهتر می‌شود.
  در این فیلم درباره‌ی عادت ماهیانه و ازدواج کردن دخترها صحبت می‌شود. برادر کاترین نگاه‌های معنی‌داری به آلیس می‌کند. آلیس می‌گوید پدرش شیرینی‌پزشان را اخراج کرده است چون فکر می‌کرده او و نامادری‌اش نگاه‌های مشکوک به هم می‌کردند. کاترین برای دیدن ادوارد به صومعه می‌رود و در آن‌جا پسرهای جوان زیادی را می‌بیند و با دیدن آن‌ها هیجان‌زده می‌شود. او به مجسمه‌ی مسیح آویزان می‌شود و به بدن مسیح دست می‌کشد. کاترین به پرکین می‌گوید با او فرار کند و با هم ازدواج کنند تا از دست پیرمردی که خواستگارش است خلاص شود.
  لحن حرف زدن کاترین خصوصاً در مورد مردها و پدرش زشت و توهین‌آمیز است. او می‌گوید پدرش هیولا است و به پرکین می‌گوید خدا را شکر کند پدرش مرده است. پدر کاترین هم در مورد او از واژه‌های زشتی استفاده می‌کند. مثلاً می‌گوید: این دختر حال‌به‌هم‌زن است یا یک قدم مانده تا به سطح والای جذامی‌ها برسد. در این فیلم از واژه‌های توهین‌آمیزی مثل ترشیده، چندش، هپلی، احمق، دورو، پیرمردهای کپک‌زده و... هم استفاده می‌شود.
  مخاطب با تماشای این فیلم با بلوغ جسمی و عادت ماهیانه شدن زن‌ها و با روند زایمان طبیعی و خطرهایی که در گذشته جان مادر و نوزاد را تهدید می‌کرده آشنا می‌شود.
  این فیلم انگلستان قرون وسطی را به نمایش می‌گذارد. نوع پوشش آدم‌ها، قوانین حاکم بر زندگی‌شان، منبع درآمدشان، تفاوت افراد ثروتمند و فقیر و حق و حقوق محدود زن‌ها از مواردی است که در فیلم نشان داده می‌شود.
  کاترین با ازدواج مخالف است. پدرش خواستگارهای زیادی را به خانه می‌آورد و هر بار که کاترین با رفتارش باعث می‌شود خواستگارهایش بروند، پدرش او را با چوب کتک می‌زند و تنبیه می‌کند. روی گردن مادر کاترین هم جای سوختگی است و مادر کاترین می‌گوید پدرش او را با میله‌ی داغ تنبیه می‌کرده. مادر کاترین زایمان‌های سختی دارد و بیشتر بچه‌هایش مرده به دنیا می‌آیند. در زایمان آخر جان مادر و نوزاد در خطر است و چیزی نمانده آن‌ها بمیرند. در یکی از موقعیت‌ها کاترین با لباس درشکه‌چی‌شان فرار می‌کند و تنهایی تا خانه‌ی دایی‌اش می‌رود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  فیلم سینمایی کاترین ملقب به پرنده بر اساس رمانی با همین عنوان به نویسندگی کارن کوشمن ساخته شده است. کاترین دختر چهارده ساله‌ای است که به بلوغ رسیده و دختر یک لرد معروف است. پدر او به تازگی ورشکسته شده است و می‌خواهد کاترین را به ازدواج مرد پولداری دربیاورد تا بدهی‌هایش را بپردازد. در این فیلم مضامینی چون قوانین سختگیرانه‌ی قرون وسطی برای زن‌ها مطرح می‌شود. کاترین دوست ندارد مثل مادرش زود ازدواج کند و مجبور به زایمان‌های سخت شود. او دوست دارد دنبال آرزوهایش برود و به خاطر همین با پدرش که مردی مستبد است کنار نمی‌آید، ولی در نهایت پدر کاترین متوجه می‌شود رفتاری که داشته اشتباه بوده و مانع ازدواج او با پیرمردی می‌شود که سال‌ها از کاترین بزرگ‌تر است.
  این فیلم حاوی صحنه‌های ناراحت‌کننده‌ای است که ممکن است برای کودکان کوچکتر آزاردهنده باشد. هر بار کاترین به خواستگارها جواب منفی می‌دهد، از پدرش کتک می‌خورد. مادر کاترین زایمان‌های سختی دارد که در فیلم نمایش داده می‌شود. لحنی که کاترین و پدرش با هم صحبت می‌کنند، توهین‌آمیز است و شخصیت‌ها از واژه‌های زشت هم استفاده می‌کنند. مسائلی مثل عادت ماهیانه شدن و به بلوغ رسیدن و ازدواج اجباری در فیلم مطرح می‌شود و گاهی مصرف مشروبات الکلی و علاقه‌مندی بین آدم‌ها هم در فیلم دیده می‌شود. تماشای این فیلم برای نوجوان‌های کوچک‌تر از 13 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای نوجوان‌های 13 تا 15 سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی والدین خود تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم در صورت نیاز فرصت گفت‌و‌گو داشته باشند.

  چکیده داستان

  کاترین دختر لرد ثروتمندی است و زندگی مرفهی دارد. پدر کاترین بدهی بالا می‌آورد و به همین خاطر تصمیم می‌گیرد کاترین را به ازدواج مرد ثروتمندی دربیاورد تا بتواند بدهی‌هایش را پرداخت کند. کاترین دوست ندارد ازدواج کند و با پدرش و خواستگارها مخالفت می‌کند، ولی بالاخره مجبور می‌شود تن به ازدواج با پیرمرد ثروتمندی بدهد. لحظه‌ای که کاترین سوار کالسکه می‌شود، پدرش از تصمیمی که گرفته پشیمان می‌شود و دنبال کاترین می‌رود. او و پیرمرد ثروتمند با شمشیر دوئل می‌کنند و آخرسر کاترین به خانه برمی‌گردد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظرتان فرق بین زن‌ها در قرون وسطی و گذشته با امروز چیست؟
  فکر می‌کنید زن‌ها و مردها با هم تفاوت دارند؟
  در مورد بلوغ جسمی و ذهنی چقدر اطلاعات دارید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Lena Dunham
  رتبه MPAA PG-۱۳
  مدت زمان ۱۰۸
  کشور سازنده انگلستان، ایالات متحده آمریکا
  استودیو Good Thing Going، Working Title Films
  بازیگران اندرو اسکات، بلا رمزی، بیلی پایپر
  سال انتشار ۲۰۲۲