کارخانه‌ی هیولاها

(Monsters, Inc.)
thumbnail
۷ سال به بالا
۵ تا ۷ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و کمدی درباره‌ی هیولاهایی که از بچه‌ها می‌ترسند، دخترکوچولویی که نگرش هیولاها را تغییر می‌دهد و دوستی و ارتباط آن‌ها با هم

سال: 2001
  بررس فیلم: نیکو علیپور

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  موضوع فیلم که ترس از هیولاست و تلاش برای غلبه بر این ترس، از موضوعات رایج در جهان کودکان است. نشان دادن ترس متقابل هیولاها و ارتباط مثبت کودک و هیولا با هم و دوستی بین آن‌ها، می‌تواند برای مخاطب کوچک تخلیه ‌کننده و آرامش ‌بخش باشد و به او احساس امنیت دهد.
  مایک و سالی دوستان وفاداری هستند که با کمک هم سعی دارند بچه‌ای را که وارد شهر هیولاها شده به خانه برگردانند. آن‌ها تصمیم می‌گیرند به جای ترساندن بچه‌ها، با خنداندن آن‌ها انرژی موردنیاز را تولید کنند. یکی از چهره‌های مهم داستان تبدیل به شخصیت بدی می‌شود اما نتیجه‌ی کارش را در انتها می‌بیند.
  بین مایک و سلیا رابطه‌ی عاشقانه‌ای جریان دارد. مایک چند بار سلیا را می‌بوسد.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیزی مثل احمق، مرتیکه‌ی عوضی، مزخرف، خفه شو استفاده شده که بیشتر آن‌ها در نسخه‌ی دوبله اضافه شده‌اند.
  فیلم کمی به فضای یک کارخانه و سازوکارش می‌پردازد.
  در طول داستان، هیولاها به دنبال بچه‌ای که وارد شهر شده می‌گردند تا او را دستگیر کنند. در صحنه‌ای رندال سعی دارد با استفاده از ماشینی، جیغ بو را ذخیره کند اما بو توسط سالی نجات پیدا می‌کند. جدا شدن بو از خانواده‌اش و ورود به شهر هیولاها ممکن است برای کودکان ناراحت‌کننده و ترسناک باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  کارخانه‌ی هیولاها انیمیشنی کامپیوتری است. داستان فیلم درباره‌ی کارخانه‌ای است که در آن هیولاها با ترساندن بچه‌ها و با استفاده از صدای جیغ آن‌ها انرژی تولید می‌کنند. هیولایی به نام سالیوان و همکارش مایک که تا به حال بیشترین صدای جیغ را جمع‌ کرده‌اند، تحت‌تأثیر تلقین‌های رئیس کارخانه تصور می‌کنند بچه‌ها موجوداتی خطرناک‌اند و باید از آن‌ها دوری کنند. اما بعد از ورود بچه‌ای به نام بو به کارخانه‌ی هیولاها، دیدگاه سالی و مایک نسبت به بچه‌ها عوض می‌شود. آن‌ها متوجه می‌شوند که بچه‌ها موجودات خطرناکی که فکر می‌کردند، نیستند. بو و هیولاها به‌تدریج با هم ارتباط برقرار می‌کنند و هیولاها متوجه می‌شوند که قدرت خندیدن در تولید انرژی، بیشتر از قدرت جیغ است. آن‌ها دیدگاه‌هایشان را تغییر می‌دهند و با هم ارتباط دوستانه و همدلانه‌ای برقرار می‌کنند. فیلم سعی دارد نشان دهد هیولاها نه‌تنها ترسناک نیستند، بلکه خودشان از صدای جیغ بچه‌ها می‌ترسند.
  این فیلم برای کودکان کوچک‌تر صحنه‌ها و موقعیت‌های خشن و ترسناکی دارد؛ از جمله جدا شدن بو از خانواده‌اش، انتظار هیولاها برای گرفتن جیغ بچه‌ها و عملیات گرفتن جیغ، مثل صحنه‌ای که رندال، بو را به صندلی‌ای بسته و سعی دارد با استفاده از ماشینی جیغ او را ذخیره کند. از طرف دیگر، کودکان در فیلم می‌بینند همان‌قدر که بچه‌ها از هیولاها وحشت دارند، آن‌ها هم از بچه‌ها می‌ترسند؛ این موضوع می‌تواند برایشان جالب توجه و آرامش‌بخش باشد. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۵ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۵ تا ۷ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت گفتگو درباره‌ی ترس‌ها و نگرانی‌هایشان را داشته باشند.

  چکیده داستان

  در سرزمین هیولاها برای تهیه‌ی انرژی روش خاصی وجود دارد؛ هیولاها با ترساندن بچه‌ها، از صدای جیغ آن‌ها انرژی تولید می‌کنند. البته رئیس کارخانه به هیولاها تلقین کرده که هیچ‌ چیز به اندازه‌ی یک کودک خطرناک نیست و حتی یک تماس آن‌ها می‌تواند باعث مرگ شود. سالیوان و همکارش مایک، رکورددار جمع کردن بیشترین صدای جیغ هستند. اما یک روز بچه‌ای به‌ طور اتفاقی وارد شهر هیولاها و کارخانه می‌شود و همه چیز به ‌هم می‌ریزد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  سالی چه چیزی درباره‌ی کودکان فهمید و چگونه مسیر تولید کارخانه را برای استفاده‌ی بهتر تغییر داد؟
  به نظر شما چرا بو از رندال می‌ترسید اما از سالی نمی‌ترسید؟ چرا سالی هیولای بهتری نسبت به رندال بود؟
  شما از چه چیزهایی می‌ترسید؟ برای غلبه بر ترستان چه کارهایی می‌کنید؟ به نظرتان ترس احساس مفیدی است؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MPAA G
  مدت زمان ۹۲
  سال انتشار ۲۰۰۱