کارلسون روی بام

(Karlsson on the roof )

thumbnail
۷ سال به بالا
۵ تا ۷ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

انیمیشنی خانوادگی درباره پسری پرنده در پشت بام یک خانه و ماجرای آشنایی و دوستی او با پسرک این خانه

سال: 2002
  بررس فیلم: زیبا طاهری‌نسب

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  کوچکتر و برزگتر‌ بودن از مسائلی است که برای فرزندان یک خانه وجود دارد در این انیمیشن سانی (دوست کارلسون) خواهر و برادر بزرگتر دارد که هم مسئله کوچکی وبزرگی و هم روابط با اعضای خانواده را به نمایش می گذارد، همینطور سانی برای کادو تولدش از والدین خود سگ طلب می کند اما با او مخالفت می کنند زمانی هم که از کارلسون صحبت می کند صحبت های او را باور نمی کنند سانی ناراحت می شود و خود را تنها حس می کند اما زمانی که با برای او سگ‌می گیرد و بعد از دیدن کارلسون دوستی اش با سانی را می پذیرند سانی بعد از حمایت والدین احساس خشنودی بیشتری دارد اتفاقاتی که سانی در خانه تجربه می کند ؛روزمرگی، رابطه با خواهر و برادر بزرگترش و رابطه با والدین از اتفاقات مستمری است که هر کودک یا نوجوانی در خانه تجربه می کند. سانی و کارلسون دوست های خوبی برای یکدیگر می شوند روز ها را با هم می‌گذرانند تفریح و بازی می کنند و رابطه دوستی را به خوبی به نمایش می‌گذارند، سانی از این جهت که احساس تنهایی می کند خواستار نگهداری یک سگ است و در نهایت ماجراجویی های سانی و کارلسون که می تواند برای کودک و نوجوان هیجان انگیر باشد.
  والدگری و ارتباط خوب والدین با فرزندان و یک خانواده گرم صمیمی آن چیزی است که از سانی و خانواده اش مشاهده می‌شود، این انیمیشن الگوهای قابل توجهی در مهارت های زندگی دارد که میتوان به آنها اشاره کرد؛ کارلسون یک پسر زیرک است که خودش را بسیار دوست دارد، به هیچ وجه خجالتی نیست و خواسته اش را بیان می کند، او از زندگی خود راضی است و سعی می کند هر روز، روز تازه ای را تجربه کند و از زندگی لذت ببرد، همینطور توجه به نیاز های فرزند و تعامل با دوستان فرزندان.
  کارلسون گاهی سانی را مورد تمسخر قرار می دهد که تو پسر نادان و معمولی هستی، اندازه من باارزش نیستی و کلمات نامناسبی مانند کودن، احمق در نسخه دوبله این انیمیشن شنیده می‌شود.
  یکی از هنر هایی که کودکان سریع فرا می گیرند و میتوانند ذوق خود را نشان دهند و اوقات خود را بگذرانند هنر نقاشی است که در این انیمیشن به آن اشاره می شود، آموزش های مستقیم و غیر مستقیمی که در این انیمیشن به چشم می خورد برای مسائل نمایش و صحبت درباره اسب بخار ، همانطور که پیش تر اشاره شد کارلسون پسرس زیرک است روش های متفاوتی برای حل مساله پیدا می کند به عنوان مثال ولی دزد وارد خانه سانی می شود او روشی را برای دستگیر کردن دزدان پیشنهاد می دهد که کارساز است، کارلسون مدام به سانی اشاره می کند که باید بهتر باشد، باید مهارت های خود را افزایش دهد و ... این مسئبه نیز به توسعه مهارت های فردی اشاره می کند.
  کارلسون مانند پرنده در آسمان پرواز می کند و پشت بام خانه ها را طی می کند سانی برای بازی با او در پشت بام خانه ها می‌پرد و ساختمان ها باند هستند و مکان مناسبی برای بازی کودکان نیست و خطرناک است، ساخت و استفاده از عروسک ترسناک، ورود مخفیانه دزد در نیمه شب به خانه و استفاده تز تفنگ از موارد نرس و خشونت این انیمیشن است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  انیمیشن کارلسون روی بام اقتباسی از مجموعه کتاب های کودکان نوشته نویسنده سوئدی آسترید لیندگرن درباری پسری ذیرک، کمی چاق و با نمک که در پشت بام یک خانه زندگی می کند روزی کارلسون با از پنجره خانه با یک پسر بچه به نام سانی آشنا می‌شود و ماجرای دوستی این دو شکل می‌گیرد این انیمیشن روایتگر خوبی برای نشان دادن روابط دوستی همینطور روابط بین اعضای خانواده و بزرگتر،کوچکتر بودن فرزندان است، تأثیر حمایت و مخالف والدین بر روحیه سانی، احساس تعلق و تنهایی از دیگر مواردی است که در این انیمیشن به آنها پرداخته شده است این انیمیشن الگوی مناسبی برای افزایش اعتماد به نفس است و در همین راستا شخصیت کارلسون نشان می دهد چقدر خودش را دوست را دارد، برای خودش ارزش قائل است و از زندگی لذت می‌برد، انیمیشن کارلسون روی بام ویام آور؛ دوستی، ماجراجویی، خانواده گرم، رابطه با اعضای خانواده، روزمرگی درخانه و مهارت هایی از زندگی که پیشتر به آن اشاره شد است.
  بازی های کارلسون و سانی در پشت بام خانه ها، ورود مخفیانه دزدان در نیمه شب به خانه، عروسک بزرگ ترسناک و استفاده از تفنگ از موارد ترس و خشونت این انیمشین به شمار می‌روند، از طرفی جملات ناشی از تمسخر و کلمات نا مناسبی مانند احمق و کودن در نسخه دوبله این انیمیشن شنیده می‌شود.

  چکیده داستان

  داستان درباره پسری زیرک، با مزه و‌نسبتا چاق به نام کارلسون است که در پشت بام زندگی می کند، کارلسون به هیچ وجه خجالتی نیست خود را در بهترین سن می داند و رو در خانه اش نوشته شده بهترین کارلسون دنیا، کارلسون با نصب یک پره به خودش می تواند پرواز کند روزی از پنجره وارد اتاق سانی می شود و داستان دوستی این دو شکل می گیرد، اتفاقاتی که باهم پشت سر می گذارند تا زمانی که خانواده سانی وجود کارلسون را باور می کنند و کارلسون روب پشت بام خانه سانی به زندگی خود ادامه می دهد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  شما هم دوست داشتید مثل کارلسون به تنهایی روی پشت بام زندگی کنید؟ یا مثل کارلسون می توانستید پرواز کنید؟
  به نظر شما چرا کارلسون اصلا خجالتی نبود ؟ چرا کارلسون انقدر خودش را دوست داشت و به تعریف از خودش می‌پرداخت؟
  به نظر شما این که کارلسون، سانی را تشویق کرد پول قلکش را در بیاورد و آبنبات بگیرد کار درستی بود؟ شما تا به حال پول قلکتان را برداشت کرده اید؟ اگر بله برای چه کاری پول را خرج کردید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان ویبک ایدسو، Vibik idsøe
  رتبه MMPA G
  مدت زمان ۷۷
  کشور سازنده سوئد، آلمان، نروژ
  استادیو AB Svensk IndustrieFilmkameratene A/STFC Trickompany Filmproduktion
  بازیگران بورژ اهلست، ویلیام اسود برگ، پرنیلا آگوست
  سال انتشار ۲۰۰۲